گوناگون

روش‌هایی برای کاهش استرس

روش‌هایی برای کاهش استرس

پارسینه: در این مطلب به نشانه‌های استرس اشاره شده است که با شناخت بهتر آن‌ها می‌توانید روش‌های درمانی مناسبی برای استرس پیدا کنید.

روش‌هایی برای کاهش استرس

در این مطلب به نشانه‌های استرس اشاره شده است که با شناخت بهتر آن‌ها می‌توانید روش‌های درمانی مناسبی برای استرس پیدا کنید.

خستگی

اگر با وجود استراحت و خواب کافی در شب، باز هم صبح‌ها به سختی از رختخواب جدا می‌شوید، احتمالا از لحاظ بالینی خسته هستید. استرس انرژی بدن را تحلیل می‌برد و سبب می‌شود تمام دستگاه‌های بدن، بیش از حد فعال باشند. از آنجا که بدن در این حالت بیش از حد توانش کار می‌کند، حتی استراحت و خواب کافی نیز نمی‌تواند انرژی از دست رفته را جبران کند.

بی خوابی

آیا تاکنون برای‌تان پیش آمده است که با وجود خستگی بسیار شدید، نتوانید بخوابید؟ دلیل آن استرس است. هنگامی که استرس زیادی دارید، مغزتان بیش از حد فعالیت می‌کند. در این حالت، با اینکه مدت زیادی از وقت خواب‌تان گذشته است و بسیار هم خسته هستید، خوابیدن برای‌تان دشوار است. صبح روز بعد، به دلیل خواب ناکافی خسته‌تر خواهید بود و این نیز به نوبه خود سبب افزایش استرس می‌شود و با تکرار این چرخه، به زودی بیمار خواهید شد.

بیماری‌های مزمن

بی‌خوابی ناشی از استرس سبب می‌شود در مدت کوتاهی، انواع بیماری‌ها سراغ‌تان بیایند. در دوره‌ای که استرس طولانی‌مدت را تجربه می‌کنید، بدن شما بیش از حد توان خود فعالیت می‌کند و از آنجا که فرصتی برای بازیابی خود ندارد، حتی در برابر یک سرماخوردگی معمولی نیز قدرت مقاومت نخواهد داشت. مطالعات نشان داده‌اند هنگامی که استرس را تجربه می‌کنید، سیستم ایمنی بدن‌تان تا ۳۰ درصد ضعیف می‌شود. گاهی اوقات برای حفظ سلامت جسمی و روحی خود باید دست از کار بکشید و یک روز در هفته را به استراحت اختصاص بدهید. با این کار بدن انرژی از دست رفته را باز می‌یابد.

حواس‌پرتی

حواس‌پرتی یکی از نشانه‌های شایع استرس است. در این حالت، فشار وارده بر مغز بیش از حد است و بنابراین قدرت تمرکز کاهش می‌یابد. بار مسئولیت زیاد در زندگی سبب می‌شود پیگیری امور جزئی تا حدودی دشوار باشد؛ بنابراین اگر به‌سادگی جای دسته‌کلید یا اشیای دیگر را فراموش می‌کنید، یا قرار ملاقات‌ها و جلسات را از دست می‌دهید، احتمالا استرس زیادی دارید. اجازه ندهید کار از این بدتر شود و استرس‌تان را درمان کنید.

درد‌های مزمن

هنگامی که استرس دارید، بدن‌تان تحت فشار قرار می‌گیرد و بنابراین نه تنها تمرکز و توجه خود را نسبت به امور روزمره از دست می‌دهید، بلکه از لحاظ جسمی نیز دچار مشکلاتی خواهید شد.

احساساتی شدن

هنگامی که استرس زیادی دارید، ساقه مغز (بخش ابتدایی مغز) کنترل بدن را به‌دست می‌گیرد و بخشی که مسئول پیش‌بینی رویدادهاست، تحلیل می‌رود. به همین دلیل، هنگامی که استرس دارید به خاطر هر چیز کوچکی به گریه می‌افتید یا به سادگی از کوره در می‌روید.

مشکلات گوارشی

استرس می‌تواند ناراحتی‌های جسمی متعددی برای بدن به‌وجود آورد. آیا تاکنون به خاطر یک روز پرمشغله کاری، حالت تهوع به شما دست داده است؟ این حالت، پاسخ مستقیم بدن شما نسبت به استرسی است که در چنین روزی تجربه کرده‌اید. البته این حالت تهوع فقط یک تلاطم جزئی معده نیست، ممکن است به مشکلات گوارشی دیگری مانند استفراغ، درد شکم و نظایر آن نیز منجر شود.

احساس سبکی سر و سرگیجه

نفس عمیق کشیدن در هنگام استرس، بسیار کمک‌کننده است و سبب می‌شود بدن آرامش خود را بازیابد. معمولا هنگامی که استرس دارید، نفس‌های کوتاه می‌کشید و این کار موجب می‌شود اکسیژن کافی به بدن‌تان نرسد. در این حالت، دچار سرگیجه و احساس سبکی سر می‌شوید. به جای اینکه نفس‌تان را حبس کنید، نفس‌های عمیق بکشید و به خودتان آرامش دهید. اجازه ندهید استرس به ذهن و جسم‌تان آسیب وارد کند.
منبع: روزنامه آرمان امروز

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار