گوناگون

بعد از افتادن گوشی موبایل در آب چه کنیم؟

پارسینه: خیس شدن گوشی ها شاید به منزله سوختن آن و نیاز به تعویض آن باشد، اما اگر شما در مواردی به اندازه کافی سریع باشید می توانید آن را حفظ کنید. برای این کار مقاله زیر را مطالعه کرده و مراحل آن را انجام دهید.گوشی موبایل

آیا تا به حال پیش آمده که تلفن همراهتان از دستتان به داخل یک مخزن آب، استخر، جوی آب یا بر روی سطح خیس بیفتد؟! خیس شدن گوشی ها شاید به منزله سوختن آن و نیاز به تعویض آن باشد، اما اگر شما در مواردی به اندازه کافی سریع باشید می توانید آن را حفظ کنید. برای این کار مقاله زیر را مطالعه کرده و مراحل آن را انجام دهید.گوشی موبایل


1.تا جایی که ممکن است سریعا گوشی را از آب خارج کنید. درگاه هایی که روی گوشی قرار دارند مثل:درگاه micro usb، میکروفون، اسپیکر و... جاهایی هستند که از داخل آن ها آب به درون دستگاه وارد می شود. گوشی خود را سریعا از آب بیرون آورده و آن را خاموش کنید. فرض کنید که درون گوشی شما آب رفته است، چه گوشی درست کار کند یا خیر.

2. اگر گوشی خود را درست و به موقع از آب بیرون آورده باشید ممکن است آسیب زیادی ندیده باشد. زمانی که گوشی مدت زیادی در آب باشد، مانند وقتی که داخل ماشین لباسشویی بوده است کمی بعید به نظر می رسد که بتوان گوشی را دوباره به حالت اول برگرداند. ولی به هر صورت سعی کردن برای حفظ آن ارزشش را دارد.
اگر گوشی به شارژر وصل است و در آب افتاده، برای بیرون آوردنش از آب به آن دست نزنید! ابتدا برق را قطع کرده و یا دوشاخه شارژر را از پریز خارج نمایید. برق در آب می تواند موجب برق گرفتگی شما شود. به هر صورت اگر گوشی شما در حین شارژ به داخل آب افتاد با رعایت موارد بالا سریعا آن را از داخل آب خارج کنید.


سریع و دقیق عمل کنید ولی ترس را از خود دور کنید و بدون استرس مراحل زیر را دنبال نمایید.

3. بعد از خارج کردن گوشی از آب، در صورتی که باتری گوشی شما قابل جدا شدن است،باتری گوشی را از آن خارج کنید و گوشی و باتری را بر روی دستمال نرم و یا حوله قرار دهید. این یکی از مهمترین مراحل است زیرا مدارات گوشی که به آن ها آب رسیده اگر منبع تغذیه (باتری) نداشته باشند آسیب نخواهند دید.
برای فهمیدن اینکه آیا گوشی واقعا آسیب دیده، گوشه ای در نزدیک باتری وجود دارد که یک مربع یا دایره سفید رنگ قرار دارد. اگر رنگ آن سفید یا قرمز شده بود آب به داخل گوشی نفوذ کرده است.
اگر با نحوه خارج کردن باتری آشنا نیستید، دفترچه راهنمای گوشی خود را مطالعه کنید.

4. سیم کارت خود را خارج نمایید. ممکن است شماره های مهمی بر روی سیم کارت شما وجود داشته باشد. برای بسیاری حتی این اطلاعات از خود گوشی نیز مهمتر هستند. سیم کارت ها در مقابله با آب مقاومت خوبی دارد ولی بیرون آوردن زودتر آن ها بهتر است. پس از خارج کردن آن را هم روی حوله یا دستمال قرار دهید.

5. تمام لوازم جانبی که متصل به گوشی هستند، از جمله هدفون، کارت حافظه، کاور و ... را خارج نمایید. این کار برای رسیدن بیشتر هوا به داخل گوشی و نقاطی است که داخل آن ها آب رفته است.

6. با یک دستمال نرم یا حوله گوشی خود را خشک کنید. اگر حتی یک قطره آب داخل آن بماند باعث ایجاد خرابی در مدارات گوشی می شود. بدیهی است که شما باید آب وارد شده به گوشی را در کمترین زمان ممکن خارج کرده و خشک نمایید.
بدون رها کردن گوشی تا جایی که ممکن است آب ها را خشک کنید. از تکان دادن بیش از حد گوشی خودداری کنید زیرا این کار باعث می شود آب به نقاط بیشتری از گوشی نفوذ کند.

7. از یک جارو برقی استفاده کنید. برای مکیدن مایع درون قسمت ‎های داخلی گوشی یکی از در دسترس ترین وسایل جارو برقی است. برای حذف تمام رطوبت باقی مانده در گوشی، 20 دقیقه جارو برقی را با کمی فاصله از آن بگیرید.
این سریع ترین روش برای خشک کردن کامل گوشی است.
توجه داشته باشید که جارو برقی را بیش از حد به گوشی نزدیک نکنید و فاصله درستی را برای آن انتخاب کرده و در همان حالت نگه دارید.


8. از سشوار برای خشک کردن گوشی خود استفاده نکنید. بر خلاف توصیه ‎های عوام، به شما توصیه می کنیم که از سشوار استفاده نکنید (حتی باد سرد). با استفاده از سشوار ممکن است رطوبت بیشتری به سمت داخل گوشی رفته و به اجزای الکتریکی دیگر آن نیز آسیب بزند.

9. قراردادن گوشی در جایی که رطوبت بالایی از دست بدهد. یکی از در دسترس ترین راه ها قرار دادن گوشی در برنج است. برنج رطوبت باقی مانده را به خود جذب می کند.
هر ساعت گوشی خود را درون برنج جا به جا کنید. این کار موجب می شود بعد از چند ساعت تمام رطوبت باقی مانده درون آن خارج شود.


10. گوشی خود را در زیر آفتاب قرار دهید تا کاملا رطوبت آن از بین برود.

11. گوشی را بر روی یک حوله جذب کننده آب قرار دهید.
توجه کنید که تمام این مراحل برای خارج شدن کامل رطوبت از داخل گوشی است. بعد از 4 الی 6 ساعت در هر مرحله گوشی و محل جذب رطوبت را چک کنید اگر بیش از حد خیس بود، مرحله مکیدن آب از داخل گوشی را تکرار نمایید

12. گوشی خود را تست کنید. پس از 24 ساعت که مراحل بالا را انجام دادید، گوشی خود را روشن کرده و تست نمایید. تمامی پورت ها و مواردی که به آن ها آب وارد شده بود را تست کنید.

13. اگر گوشی شما کاملا خشک شده ولی هنوز کار نمی کند شارژر را به گوشی بدون باتری وصل کنید. اگر گوشی کار کرد، احتمالا باتری گوشی خراب شده و شما باید باتری گوشی را تعویض نمایید.

14. در صورت جواب نگرفتن از مراحل بالا، گوشی خود را به یک تعمیرکار مجاز داده و تمام کارهایی که با آن انجام داده اید را برای تعمیرکار شرح دهید. آن ها در صورت دانستن کاری که با گوشی انجام شده، سریع تر و دقیق تر آن را درست خواهند کرد.

15. در صورت نداشتن تخصص، به هیچ وجه قطعات گوشی را باز نکنید. این کار می تواند باعث وارد شدن شُک به دستگاه و در معرض مواد شیمیایی قرار گرفتن شما، شود. بهترین کار دادن آن به افراد ماهر جهت تعمیر است.
منبع: نمناک

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار