گوناگون

از چه زمانی آب دادن به نوزاد مجاز است؟

از چه زمانی آب دادن به نوزاد مجاز است؟

پارسینه: آب دادن به نوزاد باید از سن شش ماهگی شروع شود، زیرا در سنین کمتر، آب مورد نیاز بدن نوزاد از طریق شیر تامین می‌شود. در این مقاله توضیحاتی کامل درباره شروع زمان آب دادن به نوزاد، خطرات و عواقب آن در کمتر از شش ماهگی و نوع آب و شرایط آبی که باید به نوزاد داده شود، بیان شده است.

از چه زمانی آب دادن به نوزاد مجاز است؟
دادن مقدار کافی آب به نوزاد به تعادل وزنی کودک کمک می‌کند و خطر بیماری‌های مزمن از قبیل: یبوست و عفونت لوله ادراری را کاهش می‌دهد. آب از طریق منابع غذایی از قبیل: شیر، سوپ، آبمیوه، ماست، دوغ، نوشابه‌های گازدار و بی گاز و میوه هم تامین می‌شود. اما سوالی که در این جا مطرح می‌شود این است که دادن آب به نوزاد را از چه زمانی شروع کنیم، زیرا بسیاری از متخصصین تغذیه نوزادان و پزشکان، درباره آب دادن به نوزاد تازه متولد شده، محدودیت قائل هستند.

آب دادن به نوزاد را باید از ۶ ماهگی شروع کرد. اما در این سن هم نباید در این کار زیاده روی شود، زیرا سبب دل درد یا کاهش اشتهای کودک خواهد شد. تا رسیدن به این زمان کودک می‌تواند آب مورد نیاز بدنش را از شیر مادر یا شیر خشک دریافت کند. این محدودیت‌ها تا یک سالگی که کودک به راحتی شیر گاو و غذا‌های جامد را می‌خورد، ادامه دارد.

چرا آب دادن به نوزاد قبل از ۶ ماهگی توصیه نمی‌شود؟قبل از سن شش ماهگی آب دادن به نوزاد توصیه نمی‌شود، زیرا:
دستگاه گوارش او نمی‌تواند مواد مغذی را از شیر جذب کند.
آب با پر کردن حجم معده اشتهای کودک را برای خوردن شیر کاهش می‌دهد و این موضوع باعث عدم افزایش وزن نوزاد می‌شود.
در موارد نادر، ممکن است خوراندن آب به شیرخوار زیر ۶ ماه سبب مسمومیت آبی شود که خطر بیهوشی و حتی کما را به همراه دارد. این حالت زمانی رخ می‌دهد که شیرخوار آب زیادی خورده و غلظت سدیم در بدنش پایین آمده باشد.
در این سن هنوز کلیه‌های نوزادان رشد کافی نکرده است و دادن آب به نوزادان موجب آزاد شدن سدیم می‌شود و این واکنش می‌تواند فعالیت مغز کودک را تحت تاثیر قرار دهد.
نشانه‌های اولیه مسمومیت آبی تندخویی، خواب آلودگی و تغییرات رفتاری است، هم چنین می‌توان به پایین آمدن دمای بدن و ورم صورت نیز اشاره کرد.
اگر نوزاد دچار زردی است آب دادن زیاد موجب افزایش بیلی روبین خون و در نتیجه افزایش زردی نوزاد می‌شود


آیا رقیق کردن شیر خشک، کودک را در خطر مسمومیت آبی قرار می‌دهد؟
هرگز سعی نکنید که شیر خشک را با آب بیشتر رقیق کنید. حتماً دستور روی جعبه شیرخشک را مطالعه کرده و فقط به همان اندازه آب مصرف کنید. افزودن مقدار بیشتر آب به شیر خشک نه تنها کودک را در خطر ابتلا به مسمومیت قرار می‌دهد، بلکه باعث کاهش دریافت ریز مغذی‌ها توسط بدن کودک می‌شود.
بهتر است تهیه شیرخشک، مطابق دستور درج شده روی بسته آن انجام شود. اگر شیرخشک در آب بیشتری حل شود، احتمال جذب مواد مغذی شیر در بدن، کم می‌شود.


در زمانی که آب بدن کودک کم می‌شود، چه کنیم؟
اگر کودک به التهاب روده و معده مبتلا باشد، ممکن است پزشک برخی از محلول‌های الکترولیت تجویز کند تا از کم آب شدن بدن او جلوگیری شود. گاهی پزشک توصیه می‌کند، زمانی که هوا خیلی گرم است یا نوزاد تب دارد، در روز، چند مرتبه به میزان کم به او آب بدهید تا آب بدنش از بین نرود. در مورد کودکانی که دچار یبوست هستند بهتر است والدین با مشورت پزشک از مقدار کمی آب گرم استفاده کنند.


آبی که می‌خواهیم به نوزاد بدهیم چه شرایطی باید داشته باشد؟
آب را به مدت یک دقیقه بجوشانید تا میکروب‌های آن از بین برود و آماده‌ی مصرف شود. در این صورت خطری برای سلامت نوزاد نخواهد داشت. آب چشمه و یا آب بطری نیز باید جوشانده شود. آب جوشیده شده به مدت دو تا سه روز در یخچال و به مدت ۲۴ ساعت در هوای محیط قابل نگهداری و استفاده است. توجه داشته باشید که جوشاندن آب تمام مواد شیمیایی و مواد معدنی آن را از بین نمی‌برد.
برخی از مواد معدنی موجود در آب نقش مهمی دارند. به عنوان مثال کلسیم برای تشکیل و استحکام استخوان‌ها و دندان‌ها، پتاسیم و سدیم برای عضلات، منیزیم برای رساندن مواد معدنی به استخوان‌ها و دندان‌ها و همچنین برای بهبود عملکرد عضلات لازم و ضروری است.

متخصصان توصیه می‌کنند از دستگاه‌های خانگی تصفیه کننده‌ی آب برای تصفیه آب نوزادان استفاده نکنید، زیرا در این دستگاه‌ها، شیرین کننده‌ها میزان سدیم را افزایش داده و تقطیر کننده‌ها میزان مواد معدنی آب را کاهش می‌دهند.


نوزاد به چه میزان آب احتیاج دارد؟
نوزاد شیر خوارتان تا دو ماهگی نیازی به نوشیدن آب ندارد، حتی اگر محیط داخل یا خارج از خانه گرم باشد؛ مگر اینکه پزشک به عللی دادن آب را توصیه کرده باشد. زمانی که کودک شما در سن شش ماهگی شروع به خوردن غذا‌های جامد کرد و هوا گرم بود، می‌توانید در حدود ۳۰ تا ۶۰ میلی لیتر آب به کودک بدهید. برخی توصیه کرده‌اند، هر کودک می‌تواند به ازای هر کیلو گرم وزنش حدود ۱۰۰ میلی لیتر، معادل یک سوم فنجان آب بنوشد.


سخن آخر ستاره با پدر و مادر‌ها ...
آب دادن به نوزاد باید زیر نظر پزشک نوزاد صورت بگیرد. در حالت عادی پزشکان آب دادن به نوزاد شش ماهه و بزرگتر را مجاز می‌دانند و به پدر و مادر‌ها توصیه می‌شود، به نوزاد کوچکتر از شش ماهه آب ندهند. اما گاهی پزشکان به دلیل شرایط خاص نوزاد ممکن است زودتر از شش ماهگی نیز، آب دادن به نوزاد را تجویز کنند.
منبع: ستاره

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار