گوناگون

این روغن در باز کردن عروق مؤثر است

پارسینه: متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: روغن زیتون در کاهش بیماری‌های قلبی و عروقی و باز کردن عروق مؤثر است.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: روغن زیتون در کاهش بیماری‌های قلبی و عروقی و باز کردن عروق مؤثر است.

دکتر ابراهیم فلاحی اظهار کرد: مهم‌ترین موضوع حوزه سلامت در کشور بیماری‌های غیرواگیر و مزمن است، متأسفانه شاهدیم بیشتر مرگ‌ومیر‌ها در ایران و به‌تبع آن در لرستان ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی، سکته‌ها و سرطان بوده که یکی از علل آن تغذیه بد است.

وی اضافه کرد: در گذشته تغذیه سنتی با وجود نقص‌هایی که داشت خوب بود، اما امروز سبک تغذیه‌ای مردم به سمت الگو‌های غربی و شبه غربی می‌رود.

فلاحی افزود: در خرم‌آباد سه الگوی غذایی سالم، سنتی و شبه غربی وجود دارد و متأسفانه شاهدیم اکثر افراد به سمت استفاده از فست فود‌ها پیش می‌روند، غذا‌هایی که با عدم تحرک ترکیب می‌شوند منجر به ایجاد بیماری‌های قلبی و عروقی شده است.

وی توصیه کرد: افراد باید حتماً به تغذیه و الگوی غذایی خود توجه جدی‌تری داشته و آن را در طول زندگی رعایت کنند.

این متخصص تغذیه با بیان اینکه تغذیه در درازمدت جواب می‌دهد، تأکید کرد: در حال حاضر بهترین روغن برای مصرف، زیتون است و حتی در سرخ‌کردنی‌ها از آن باید استفاده شود.

وی یادآور شد: چنانچه افرادی توان خرید این روغن را ندارند باید از روغن‌های مایعی که دارای ترانس نبوده و از محل مناسب و درستی تهیه شده باشد استفاده کنند.

فلاحی اظهار کرد: پس از روغن زیتون، کنجد و هسته انگور در اولویت‌های بعدی قرار دارد، اما زیتون از همه روغن‌ها سودمندتر است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان خاطرنشان کرد: نیاز است در طول شبانه‌روز از زیتون و یا روغن آن استفاده شود چراکه در کاهش بیماری‌های قلبی و عروقی و باز کردن عروق مؤثر است.

وی یادآور شد: مصرف چهار بار در هفته از مغز‌ها (بادام، گردو و پسته خام) توصیه می‌شود، اما مصرف زیاد آن منجر به چاقی خواهد شد.

فلاحی بر مصرف لبنیات کم‌چرب تأکید کرد و گفت: نیاز است روزانه از لبنیات کم‌چرب استفاده، زیرا برای بدن مفیدتر است، همچنین دو بار در هفته ماهی به‌صورت کبابی، آب‌پز و بخارپز مصرف شود.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی در مورد مصرف گوشت مرغ بیان کرد: باید قبل از پخت چربی‌ها و پوست آن جدا شود.

وی تأکید کرد: آقایان گوشت قرمز کمتر مصرف کنند و با توجه به ذائقه مردم لرستان، مصرف هفته‌ای یک‌بار کفایت می‌کند، اما باید چربی‌های آن جدا شود.

فلاحی با اشاره به اینکه مادران باردار و نوجوانان برای تأمین آهن موردنیاز بدن باید گوشت قرمز استفاده کنند، افزود: هنگام کباب گوشت بهتر است جا‌هایی که سوخته و سیاه شده جدا و سپس میل شود چراکه سرطان‌زاست و بهتر است گوشت را در فویل آلومینیومی پیچیده شود تا در معرض حرارت مستقیم قرار نگیرد.

این متخصص عنوان کرد: همچنین استفاده از نان‌های سبوس‌دار نظیر نان جو و سنگک توصیه می‌شود و باید مصرف نان‌های سفید قطع و یا به حداقل برسد.

فلاحی مطرح کرد: همچنین استفاده از سبزی‌ها به‌ویژه سبزی‌هایی که سبزرنگ هستند (کاهو، بروکلی، اسفناج، انواع فلفل دلمه‌ای)، هویج و قارچ روزانه توصیه می‌شود و همچنین مصرف دو تا چهار عدد میوه در روز نیز مفید بوده است.

وی تأکید کرد: مصرف بیش از حد میوه منجر به افزایش کالری دریافتی و چاقی می‌شود.

این متخصص گفت: تحرک ۳۰ دقیقه‌ای و پیاده‌روی در روز برای سلامت افراد توصیه می‌شود.
منبع: خبرگزاری ایسنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار