گوناگون

۷ نکته که متخصصان قلب دوست دارند بدانید

پارسینه: سطح تری گلیسیریدتان بالا رفته؟ در ادامه نکات مهمی را از زبان متخصصان قلب به شما می آموزیم تا دوباره خود را به مسیر سلامت بازگردانید.

سطح تری گلیسیریدتان بالا رفته؟ در ادامه نکات مهمی را از زبان متخصصان قلب به شما می‌آموزیم تا دوباره خود را به مسیر سلامت بازگردانید.

اصلا تری گلیسیرید چیست؟
مسلما تا به حال نام تری گلیسیرید را در طول یک معاینه معمولی یا هنگام خواندن آزمایش خون شنیده اید. اما تری گلیسیرید چیست و چرا باید به آن توجه کنیم؟ دکتر مایکل میلر، متخصص قلب تری گلیسیرید را اینگونه توضیح می‌دهد: تری گلیسیرید میزان چربی در جریان خون را به ما می‌گوید. سطح متوسط تری گلیسیرید برای خانم‌ها و آقایان بالغ، بعد از یک شب غذا نخوردن ۱۲۵ با سطح مطلوب ۱۰۰ است. مرز بالا بودن سطح تری گلیسیرید ۱۵۰-۱۹۹ است و مقدار خیلی بالا را نیز ۲۰۰ و بالاتر از آن می‌گویند. اگر سطح تری گلیسیریدتان بالا است باید مواظب باشید: در این حالت خطر بیماری‌های قلبی و مرگ بر اثر بیماری‌های قلبی عروقی افزایش می‌یابد. این خطر زمانی بیشتر می‌شود که علاوه بر بالا بودن تری گلیسیرید، سطح HDL (کلسترول خوب) پایین و سطح LDL (کلسترول بد) بالا باشد.

حرکت کنید
بر کسی پوشیده نیست که داشتن چربی در میان تنه باعث بروز مشکلات متعددی برای سلامت می‌شود و تری گلیسیرید نیز در میان این مشکلات است. چگونه سطح تری گلیسیرید را پایین بیاوریم؟ غذا‌های ناسالم را کنار بگذارید و در حالی که به روز به ورزش خود اضافه می‌کنید، سعی کنید وعده‌های سالم میل کنید. توصیه می‌شود افراد بالغ ۱۸ تا ۶۴ سال در هفته ۱۵۰ دقیقه فعالیت فیزیکی داشته باشند، این یعنی در طول هفته پنج روز و هربار ۳۰ دقیقه ورزش داشته باشید. البته این هدف بسته به دیگر اهداف سلامتتان و یا موانعی که دارید قابل تغییر است.

کربوهیدرات‌های ساده را حذف کنید
دکتر میلر روی اهمیت انتخاب وعده‌ها و میان وعده‌های سالم تاکید می‌کند. او توصیه می‌کند برنامه غذایی‌ای را دنبال کنید که تری گلیسیرید پایین داشته باشد و چربی‌های اشباعی مانند روغن پالم و چربی‌های ترانس (غذا‌های فرآوری شده) در آن نباشند. همچنین کربوهیدرات‌های ساده مانند شیرینی و کیک نیز کمتر در آن باشد.

مصرف الکل را کنار بگذارید
مصرف نوشیدنی‌های حاوی الکل علاوه بر افزایش فشار خون، چاقی و افزایش خطر ابتلا به دیابت می‌تواند سطح تری گلیسیریدتان را دچار مشکل کند. توصیه می‌شود استفاده از الکل را متوقف کنید و نوشیدنی‌های سالم را جایگزین کنید.

کمتر قند بخورید
با خوردن شکلات و شیرین کردن لیوان بزرگ قهوه تان در واقع هیچ لطفی به تری گلیسیرید خود نمی‌کنید. تا جایی که می‌توانید به غذا‌های خود قند اضافه نکنید و از نوشیدنی‌ها و غذا‌های شیرین پرهیز کنید. غذا‌هایی که باید مواظبشان باشید عبارتند از: نوشابه، غلات شیرین شده صبحانه، بستنی، شیرینی و ماست‌های طعم دار شده. همچنین باید مواظب قند‌های پنهان نیز باشید (مثل سس ها)

این چربی‌های سالم را بخورید‌
می‌دانید که وقتی در تلاشید سطح تری گلیسیرید خود را کاهش دهید چربی‌های اشباع (بیش از حد) و چربی‌های ترانس انتخاب مناسبی نیستند. این یعنی باید مصرف پنیر، کراکر، غذا‌های فرآوری شده و چیپس را کاهش دهید. در عوض غذا‌هایی مانند گردو، مرغ بدون پوست و روغن زیتون میل کنید. این مواد غذایی حاوی چربی‌های اشباع نشده و چربی‌های دارای حلقه‌های اشباع نشده هستند که در کاهش سطح تری گلیسیرید، نقش مهمی ایفا می‌کنند.

درباره سابقه پزشکی خود صادق باشید
وقتی با پزشک خود صحبت می‌کنید مطمئن شوید درباره سابقه پزشکی و هر نشانه غیر معمولی که ممکن است در خود دیده باشید راستش را بگویید. این کار به پزشکتان کمک می‌کند که متوجه شود چرا سطح تری گلیسیریدتان از حالت عادی خارج شده. مشکلاتی مانند پیش دیابت، دیابت، بیماری‌های کبدی و بیماری تیروئید می‌توانند عامل سطح بالای تری گلیسیریدتان باشند؛ بنابراین همه موارد را به پزشک بگویید و چیزی را کم اهمیت تصور نکنید.

از پزشک خود درباره‌ی دارو‌ها بپرسید
از پزشک خود بپرسید که چگونه تری گلیسیریدتان را کاهش دهید. او ممکن است دارویی را توصیه کند که مانند فیبرات ارزش امتحان کردن را داشته باشد. اگر تمام راه حل‌های گفته شده در این مقاله کمکی به کاهش سطح تری گلیسیریدتان نکرد باید با پزشک خود صحبت کنید تا برایتان، داروی کاهش دهنده سطح تری گلیسیرید تجویز کند.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار