گوناگون

توصیه به مردان در مورد شوخی با همسر

توصیه به مردان در مورد شوخی با همسر

پارسینه: یادمان باشد که شوخی با متلک گفتن اشتباه نشود. بسیاری از افراد حرف خود را به صورت متلک در جمله‌ای به شکل شوخی بیان و سپس ادعا می‌کنند که شوخی کردم و منظوری نداشتم.

توصیه به مردان در مورد شوخی با همسر
بعضی مردان با همسر خود درباره موضوعاتی مانند ازدواج مجدد، طلاق، رفتار و چهره دختران دیگر شوخی می‌کنند تا خود را بیشتر در دل همسرشان جا کنند غافل از این که این گونه سخنان برای بیشتر خانم‌ها اصلا شوخی محسوب نمی‌شود و احساس ناامنی به آن‌ها خواهد داد. به نقل از سلامت نیوز، در قسمتی از ویدئوی نکوداشت «اکبر عبدی» که در مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجر پخش شد، او از همسرش برای گرفتن همسر دوم اجازه گرفت! عبدی که همسرش، دختر دایی اوست.

توصیه به مردان در مورد شوخی با همسر

در قسمتی از این ویدئو با شوخی و خنده می‌گوید: «من هنوز با زن اولم هستم در صورتی که جا دارد زن پنجم و ششم را گرفته باشم... دارم با او به تفاهم می‌رسم که یک یا دو زن دیگر بگیرم، چون این ماجرا برای من افت هنری دارد. اگر این مصاحبه یک ربع دیگر طول بکشد، من رضایت این موضوع را از تو می‌گیرم...» هرچند شوخی بودن این ماجرا برای هر بیننده‌ای واضح است، اما بیان چنین شوخی‌هایی جلوی دوربین، توجه به چند نکته را ضروری می‌کند.

بیشتر شدن صمیمیت زوج‌ها با شوخی کردن


بیشتر تحقیقات در حوزه سلامت روان و همچنین روابط زوج ها، به نقش مهم و سازنده شوخ طبعی اشاره کرده اند. افرادی که شوخ طبعی بیشتری دارند، انعطاف پذیرتر نیز هستند. از سوی دیگر، شوخی می‌تواند باعث کاهش استرس شود و افراد را به هم نزدیک کند. تقریبا بیشتر مردان به صورت ذاتی این نکته را می‌دانند که برای کسب توجه خانم ها، شوخ طبعی یک ابزار کارآمد است، اما باید توجه داشت که با هر موضوعی نمی‌توان شوخی کرد.


پخته‌ترین نوع شوخی


شاید بتوان گفت: شوخی با خود و به نوعی هدف قرار دادن برخی رفتار‌ها و اخلاق‌های خود در شوخی، پخته‌ترین نوع شوخی است. شخصی که توان شوخی با خود را دارد، از نظر پختگی اجتماعی و توسعه روحی روانی در سطح بسیار بالایی قرار دارد. در مقابل اشخاصی که با مسخره کردن دیگران اقدام به خنداندن بقیه افراد می‌کنند، احتمالا افرادی انتقاد ناپذیر هستند و به خودشکوفایی نرسیده اند.


توجه به برداشت طرف مقابل از شوخی


زن و شوهر‌ها درباره شوخی کردن در زندگی مشترک، باید چند نکته را رعایت کنند. اولین آن ها، برداشت متفاوت زنان و مردان از یک شوخی خاص است. در نظر بیشتر زنان، حداقل درصدی از واقعیت در هر شوخی وجود دارد، اگرچه مردان بسیار راحت با هر موضوعی شوخی می‌کنند و، چون شرایط واقعی نبوده است فکر می‌کنند که طرف مقابل ناراحت نخواهد شد.


شوخی‌هایی که حس ناامنی به زنان می‌دهد


بعضی مردان با همسر خود درباره موضوعاتی مانند ازدواج مجدد، طلاق، رفتار و چهره دختران دیگر شوخی می‌کنند تا خود را بیشتر در دل همسرشان جا کنند غافل از این که این گونه سخنان برای بیشتر خانم‌ها اصلا شوخی محسوب نمی‌شود و احساس ناامنی به آن‌ها خواهد داد.

مهم‌ترین عامل برای شوخی خوب، توان تفکیک مسائل شوخی بردار از مسائلی است که حتی شوخی نیز بر  نمی‌دارند. وفاداری، عشق و علاقه دو طرف به یکدیگر، حفظ ثبات زندگی مشترک، شرایط فیزیکی (چاقی، لاغری، فرم بینی دو طرف)، احترام به خانواده‌های یکدیگر و... آن قدر جدی هستند که واقعا در بیشتر موارد نمی‌توانند سوژه خوبی برای شوخی باشند. باید به یاد داشته باشیم هدف از شوخی، ایجاد فضای مطبوع و کاهش تنش‌های روزمره است و قرار نیست با تحقیر دیگران، ایجاد حس ناامنی و کاهش اعتماد به نفس دیگری از طریق شوخی با برخی نقاط ضعف او چند لحظه‌ای باعث خنده دیگران شویم.


مطرح نکردن چنین شوخی‌هایی در جمع


از سوی دیگر، باید شرایط را نیز در نظر گرفت. ممکن است زوجی در خلوت خویش درباره خیلی از مسائل با یکدیگر شوخی کنند، اما قرار نیست همان موضوع در جمع و در مقابل دیگران نیز مطرح شود. شاید فرد از شنیدن یک جمله از زبان همسری که به عشق او اعتماد دارد، ناراحت نشود، اما به طور قطع تکرار آن از زبان یک فرد دورتر آزار دهنده است.


تفاوت شوخی و متلک


یادمان باشد که شوخی با متلک گفتن اشتباه نشود. بسیاری از افراد حرف خود را به صورت متلک در جمله‌ای به شکل شوخی بیان و سپس ادعا می‌کنند که شوخی کردم و منظوری نداشتم. اگر برای حفظ زندگی مشترک خود ارزش قائل هستید، از متلک گویی و نیش و کنایه به شدت بپرهیزید.

اگر از موضوعی ناراحت هستید، به صورت واضح و با احترام بیان کنید تا بتوان برای آن راه حلی پیدا کرد. متلک گفتن در پوشش شوخی،  فقط باعث دلخوری فرد مقابل می‌شود و معمولا هم از درونمایه اصلی کنایه مد نظر، به علت ناراحتی ناشی از زخم زبان، اجتناب صورت می‌گیرد.

شوخی کردن در شرایط مناسب و با موضوع مناسب، عامل نزدیکی و صمیمیت افراد است، اما شوخی با حساسیت‌های دیگران فقط باعث تخریب روابط می‌شود. همیشه به یاد داشته باشیم که شنونده شوخی‌های ما، در ذهن ما نیست و توان تشخیص این که واقعا قصد و غرضی در پشت این جمله به ظاهر شوخی وجود داشته یا نه را ندارد.
منبع: سلامت

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار