گوناگون

تاریخچه فرش قرمز در خانه‌ ایرانی و تاثیر فرش قرمز بر احساسات

تاریخچه فرش قرمز در خانه‌ ایرانی و تاثیر فرش قرمز بر احساسات

فرش‌های دستباف در کل جهان با نام فرش‌های ایرانی شناخته می‌شوند. این فرش‌ها در تصور عموم مردم اغلب قرمز رنگ هستند. فرش قرمز رنگ در داخل ایران یک فرش سنتی محسوب می‌شود. ظاهر منزل در کنار یک قالی سنتی مرغوب، می‌تواند به شما آرامش و امنیت دهد. این فرش‌ها شما را به یاد زمان‌های کودکی و شور و اشتیاق خانه‌های قدیمی می‌اندازند. بهتر است بدانید فرش‌های قرمز رنگ از دیرباز در ایران وجود داشته‌اند و از اولین فرش‌های بافته شده به دست بشر هستند.

البته فرش‌های قرمز رنگ هم اکنون نیز در منازل ایرانی وجود دارند؛ میتوان گفت این سبک فرش ها جدیدا در بسیاری از خانه های جدید مورد استفاده قرار میگیرد. اگر یک ایرانی علاقمند به وسایل سنتی هستید یا اگر دوست دارید منزل شما ظاهری دلنشین داشته باشد، بهتر است با تاریخچه فرش قرمز و تاثیر این رنگ بر روی روان و ذهن انسان‌ها آشنا باشید. این کار می‌تواند انتخاب را برای شما ساده‌تر کند. در ادامه قالی قرمز و جزئیات مربوط به آن را به طور کامل بررسی خواهیم کرد.

14

فرآیند تولید نخ قرمز از دیرباز تا کنون

انسان‌های اولیه از گذشته تا به امروز به دنبال پیشرفت، گسترش صنعت و توسعه زندگی‌شان بوده‌اند. ابتدا نخ‌های تولید شده برای استفاده در ساخت وسایل متفاوت از جمله قالی، به کمک گیاهان، پوست جانوران یا سنگ‌های مختلف تهیه می‌شدند. مقدار این نخ‌ها بسیار محدود و رنگ‌های آن نیز سیاه، قرمز یا چند رنگ دیگر بود. ساخت قالی یا لباس برای انسان‌های اولیه به زمان زیادی نیاز داشت. ناگفته نماند که کیفیت این نخ‌ها به شدت بالا بود و تنها در شرایط سخت و پس از گذشت مدت زمانی طولانی، آسیب می‌دید.

بعد از گسترش علم بشر نخ‌هایی با رنگ‌های شیمیایی وارد زندگی انسان‌ها شدند. این نخ‌ها توسط ابزارآلات ماشینی تولید می‌شدند؛ اما کیفیت و زیبایی نخ‌های سنتی را نداشتند. از بارزترین ویژگی نخ‌هایی با رنگ‌های شیمیایی، می‌توان تنوع رنگ بالا و نبود محدودیت از نظر مقدار را معرفی کرد. تنها مشکل این گروه از نخ‌ها طول عمر انها به نسبت فرش های دستباف میباشد.

فرش قرمز و وجود آن در خانه های ایرانی

فرش‌های دستبافت ایرانی یکی از بهترین و مرغوب‌ترین فرش‌های کل جهان محسوب می‌شوند. این فرش‌ها اغلب به رنگ‌های قرمز یا رنگ‌های جیغ شناخته شده و کیفیت بالای آنها زبان‌زد عموم مردم است. فرش‌های قرمزی که در زمان‌های گذشته بافته شده‌اند، توسط انسان‌ها و با خلاقیت و هنر آن‌ها تولید می‌شدند، بنابراین نقش این فرش‌ها بسیار متنوع و شلوغ بود. وجود نور شدید آفتاب یا رفت‌و‌آمدهای زیاد نمی‌توانستند به این فرش آسیبی وارد کنند.

با ظهور صنایع مختلف و مدرن شدن زندگی انسان‌ها، فرش قرمز نیز از نظر ظاهری و نقش و طرح، متفاوت شد. نقش‌های کنونی فرش قرمز، نقش‌هایی ساده در کنار رنگ‌های متضاد هستند. قالی قرمز با طرح‌های شلوغ اغلب در گروه فرش‌های سنتی قرار می‌گیرد و معرف آنها است؛ اما اگر فرش شما در چند رنگ مختلف در کنار رنگ قرمز بافته شده باشد، این فرش یک فرش مدرن قرمز محسوب می‌شود.

نسبت دادن قالی قرمز یا رنگ قرمز به کار برده شده درون فرش‌ها، به سال‌های گذشته یا گروه سنتی قالی‌ها، یک تصور اشتباه است. نخ قرمز در اغلب فرش‌ها با طراحی متفاوت استفاده می‌شود. اگر دوست دارید نوع فرش را با توجه به رنگ و طرح آن بشناسید، بهتر است بدانید فرشی با رنگ قرمز یکنواخت، طرح‌های شلوغ و جنس ضخیم‌، در دسته فرش‌های سنتی قرار می‌گیرد. در مقابل فرشی با طراحی ساده و چند رنگ مختلف از جمله قرمز، یک فرش مدرن قرمز با سبکی جدید است.

12

تاثیرات فرش قرمز بر روی افکار انسان‌ها

در زمان‌های گذشته، مردم از تاثیرات رنگ وسایل و دکوراسیون داخلی منزل آگاه نبودند؛ اما امروزه می‌دانیم که رنگ‌های استفاده شده در تمامی وسایل منزل بر روی روحیات انسان و ذهنیت آن تاثیر مستقیمی می‌گذارد. در میان تمام رنگ‌ها، رنگ قرمز بسیار پررنگ‌تر و مشخص‌تر است؛ بنابراین در گام اول می‌توانید متوجه شوید که فرش قرمز اعتماد به نفس افراد را بیشتر می‌کند. این رنگ فرش، می‌تواند انرژی کلی محیط را افزایش داده و بر روی اخلاقیات انسان‌ها تاثیر بگذارد.

به کمک رنگ قرمز، فضای خانه شما گرمتر از قبل می‌شود. استفاده از این رنگ برای بافت فرش می‌تواند رابطه بین افراد خانواده را صمیمی‌تر کرده و ارتباط آنها با یکدیگر را بهبود بخشد. فرش قرمز محیط خانه شما را به طبیعت نزدیک‌تر می‌کند؛ همچنین وجود یک رنگ سنتی در کنار رنگ‌های آرامش‌بخش، اصالت منزل و اشتیاق شما را به شدت افزایش می‌دهد.

ناگفته نماند قالی قرمز فرشی با رنگ جیغ است؛ بنابراین ممکن است در شرایطی آرامش شما را برهم زند. اگر انسانی عصبی هستید یا آرامش ذهنی کمی دارید، بهتر است از رنگ قرمز برای فرشتان استفاده نکنید یا می‌توانید این فرش را در کنار رنگ‌های ملایم‌تر استفاده کنید. رنگ قرمز به کار رفته در فرش‌ها اگر زیاد باشد، ممکن است روحیه کودکان را نیز خشن‌تر کند. به طور کلی بهتر است فرش قرمز را با رنگی یکنواخت استفاده نکنید و اگر قصد استفاده از رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی منزلتان را دارید، از ترکیب رنگی مناسبی کمک بگیرید.

تاثیرات رنگ قرمز بر روی دکوراسیون داخلی منازل

استفاده از فرش قرمز رنگ در دکوراسیون منزل‌های جدید چندان رایج نیست؛ اما در گذشته اغلب فرش‌ها به رنگ قرمز بافته می‌شدند. استفاده از قالی قرمز برای دکوراسیون داخلی منازل مدرن، مناسب نیست و اگر می‌خواهید از این فرش برای ساخت یک دکوراسیون ترکیبی کمک بگیرید، از طرح‌های ملایم‌تر استفاده کنید. فرش قرمز با طرح سنتی ظاهر منزل شما را اصیل ترنشان می‌دهد؛ بنابرابن اگر به خانه‌های اصیل یا دکوراسیون‌های سنتی علاقمند هستید، بهتر است از فرش قرمز سنتی استفاده کنید. ناگفته نماند قیمت این نوع فرش ها بسیار اقتصادی و بصرفه مبباشد برای دیدن لیست قیمت فرش قرمز بروی لینک بان کلیک کنید.

15

نتیجه گیری

در مطالب فوق ابتدا تاریخچه ساخت نخ‌های قرمز رنگ و بافت قالی‌ها را بررسی کردیم. در قسمت‌های بعد، تاثیرات رنگ فرش قرمز بر روی ذهن و روان انسان را عنوان کرده و تاریخچه این فرش را توضیح دادیم. اگر به دنبال خرید فرش‌های متفاوت و با کیفیت هستید، می‌توانید از ‌فرش کاشان استفاده کنید. قیمت فرش کاشان ۹متری ، انواع فرش‌ها با طرح و رنگ مختلف و توضیحاتی در زمینه قالی را می‌توانید از این سایت به دست آورید. در کنار کیفیت بالا، تخفیف‌های بی‌نظیر فرش کاشان carpet-kashan.ir، خرید را برای شما اقتصادی‌تر می‌کند.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار