گوناگون

راهکار جالب عربستان برای مبارزه با چاقی

راهکار جالب عربستان برای مبارزه با چاقی

بیش از نیمی از جمعیت جهان تا سال ۲۰۳۵ چاق خواهند شد و هزینه درمان بیماری‌های مرتبط با این بیماری سالانه به ۴ تریلیون دلار خواهد رسید.

پارسینه:  بدون شک چاقی مفرط یک بحران جهانی است. در سال ۲۰۲۳، سایت اطلس چاقی جهانی به این نتیجه رسید که بیش از نیمی از جمعیت جهان تا سال ۲۰۳۵ چاق خواهند شد و اعلام کرد که هیچ نقطه‌ای در جهان از این رویداد در امان نخواهد بود. به نوشته این پایگاه داده‌های چاقی، تا آن زمان هزینه درمان بیماری‌های مرتبط با این بیماری سالانه به ۴ تریلیون دلار خواهد رسید.

دکتر سایرا حمید، مشاور غدد درون‌ریز و دیابت و متخصص برجسته کاهش وزن بریتانیا، در این زمینه به نشریه تلگراف گفته است: «چاقی یکی از چالش‌های عمده سلامت همگانی در زمان ماست. به همین دلیل کلینیک‌های تنفسی مشغول رسیدگی به آپنه خواب هستند، متخصصان قلب و عروق افراد مبتلا به فشار خون را می‌بینند، ارتوپد‌ها به پیامد‌های اضافه وزن بر روی مفاصل را رسیدگی می‌کنند، جراحان به طور فزاینده‌ای متوجه می‌شوند که به دلیل بی‌ام‌آی بالای افراد نمی‌توانند آن‌ها را با خیال راحت عمل کنند و موارد دیابت نوع ۲ نیز افزایش یافته است. همه این‌ها در طول زندگی حرفه‌ای من اتفاق افتاده است.»

 این پزشک بریتانیایی در مورد مشکل چاقی در کشور خودش می‌گوید: «دو سوم بزرگسالان بریتانیا در حال حاضر اضافه وزن دارند یا چاق هستند، به این معنی که در بریتانیا، در سال ۲۰۲۴، زندگی با مشکلات وزنی طبیعی‌تر از داشتن وزن سالم شده است.»

این اعداد را با کشوری مانند ژاپن مقایسه کنید که به همان اندازه ثروتمند و توسعه یافته است و در عین حال نرخ چاقی ۴ درصدی دارد.

عربستان سعودی
سیاست مالیات بر نوشابه در حال حاضر در سراسر جهان فراگیر شده است، اما این مالیات در عربستان سعودی قابل توجه است. این کشور با ۵۰ درصد مالیات، بالاترین نرخ مالیات بر نوشابه گازدار در جهان را دارد. این امر، مصرف را تا ۳۵ درصد کاهش داده است.

کانادا
در کبک، بازاریابی غذا‌های ناسالم برای کودکان برای سال‌ها ممنوع بوده است. قانون آن که در سال ۱۹۸۰ وضع شد، شامل ممنوعیت تبلیغات غذا‌های ناسالم برای افراد زیر ۱۳ سال در همه اشکال رسانه، اولین قانون در نوع خود بود. مطالعات نشان می‌دهند که در نتیجه اعمال این قانون، کبک همچنان پایین‌ترین نرخ چاقی کودکان را در کانادا دارد.

پرتغال
در سال ۲۰۱۹، پرتغال اولین کشور اتحادیه اروپا بود که قانونی را برای تنظیم بازاریابی دیجیتال غذا‌های ناسالم برای کودکان معرفی کرد. این موضوع از این جهت اهمیت دارد که پخش‌کننده‌های دیجیتال بسیار قدرتمند هستند و به داده‌های دقیق در مورد عادات مصرف ما دسترسی دارند. آن‌ها از این راه می‌توانند در همه جا برای تأثیرگذاری بر انتخاب‌های ما وارد عمل بشوند.

 

منبع: یورونیوز

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار