گوناگون

کناره گیری ملکه دانمارک خبرساز شد

کناره گیری ملکه دانمارک خبرساز شد

مارگارت دوم ملکه ۸۳ ساله دانمارک کناره گیری خود را اعلام کرد.

به گزارش عصرایران،  او برای ۵۲ سال در مقام پادشاهی دانمارک قرار داشت. فردریک، ولیعهد ۵۵ ساله دانمارک، پسر بزرگتر ملکه مارگارت دوم، پادشاه جدید است.

"مارگارت دوم" ملکه دانمارک در سخنرانی یکشنبه خود در آغاز سال نو اعلام کرد پس از 52 سال پادشاهی، در 14 ژانویه ( ۱۴ روز دیگر) از راس حکومت کناره گیری می کند.

ملکه در سخنرانی تلویزیونی، بهترین آرزوها را برای سال نو ابراز کرد و گفت: "در 14 ژانویه 2024، پس از 52 سال از به عهده گرفتن تاج و تخت برای جانشینی پدر عزیزم، من کنار می روم تا پسرم، ولیعهد فردریک، به این سمت برسد."

"مارگارت دوم" ملکه دانمارک در حال نطق تلویزیونی به مناسبت سال نو میلادی

وی این خبر را به صورت ناگهانی و بدون هیچ پیش خبر قبلی اعلام کرد.

ملکه که همسرش در سال 2018 درگذشت و بسیار محبوب است، در ماه فوریه گذشته تحت عمل جراحی بزرگ کمر قرار گرفت که باعث شد تا ماه آوریل نتواند در انظار عمومی ظاهر شود.

مارگارت دوم، 83 ساله گفت: "این جراحی سوالاتی را در مورد آینده و این سوال ایجاد کرد که آیا زمان انتقال مسئولیت ها به نسل بعدی فرا رسیده است."

نوع حکومت دانمارک واقع در شمال اروپا ( شمال دانمارک و جنوب سوئد) پادشاهی مشروطه است.

مارگارت دوم که از زمان مرگ پدرش در سال 1972 به تخت پادشاهی نشست در مدرن کردن تصویر سلطنت در دانمارک نقش داشت.

فردریک، ولیعهد ۵۵ ساله دانمارک پادشاه جدید استفردریک، ولیعهد ۵۵ ساله دانمارک پادشاه جدید است.

از زمان مرگ الیزابت دوم ملکه بریتانیا، مارگارت تنها ملکه ای است که بر یک کشور اروپایی حکومت می کند. در سال های قبل هم ملکه هلند و پادشاه اسپانیا از مقام خود کناره گیری کردند تا فرزند و ولیعهد جانشین شود.

خبرگزاری فرانسه نوشت بیش از 80 درصد دانمارکی ها طرفدار سلطنت هستند. در طول سال گذشته، هزاران نفر از آنها در جشن های پنجاهمین سالگرد به سلطنت رسیدن او شرکت کردند.

"مته فردریکسن" نخست وزیر دانمارک هم در واکنش در بیانیه ای گفت: "تعداد زیادی از ما هرگز با پادشاه دیگری زندگی نکرده ایم. ملکه مارگرت تجسم واقعی دانمارک است. او در طول سال ها هویت ما را به عنوان یک مردم و یک ملت از طریق سخنرانی ها و احساسات خود بیان کرده است."

تا سال 1953، قانون اساسی دانمارک یک زن را از تصدی مقام پادشاهی در این کشور منع می کرد اما پس از یک همه پرسی که تحت فشار دولت دانمارک برگزار شد، قانون اصلاح شد.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار