گوناگون

حمله پهپادی ایران به یک کشتی در اقیانوس هند

پارسینه: گفته می شود یک کشتی باری روز شنبه در آب‌های اطراف ایالت گوجرات هند با پهپاد هدف حمله قرار گرفته است. وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، در بیانیه‌‌ای مدعی شده است که این پهپاد مستقیما از ایران شلیک شده بود.

به گزارش پارسینه، حجم ادعاها و فشارها علیه جمهوری اسلامی ایران در ماجرای هدفگیری کشتیهای مشکوک به همکاری با رژیم صهیونیستی در خلیج فارس از سوی آمریکا و متحدانش افزایش معنی داری یافته است. در آخرین اقدام، آمریکا حمله به یک کشتی در اقیانوس هند را بر گردن ایران انداخته است!

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، روز شنبه دوم دی ماه در بیانیه‌ای مدعی شده که یک پهپاد که از خاک ایران شلیک شده بود، یک کشتی حامل محصولات شیمیایی را در سواحل هند هدف حمله قرار داد.

در بیانیه سخنگوی پنتاگون آمده است: «کشتی «کم پلوتو» یک تانکر شیمیایی حامل محصولات شیمیایی با پرچم لیبریا، متعلق به ژاپن که توسط هلند اداره می‌شود، حدود ساعت ۱۰ صبح امروز به وقت محلی در اقیانوس هند، در ۲۰۰ مایل دریایی از سواحل هند، توسط یک پهپاد انتحاری مورد اصابت قرار گرفت.»

سخنگوی پنتاگون در ادامه ادعایش تأکید کرده است: «این پهپاد تهاجمی از خاک ایران شلیک شد.» سخنگوی پنتاگون گفت که هرچند این کشتی در فاصله ۱۶۰۰ کیلومتری از یمن قرار داشت، فاصله آن از ساحل ایران فقط هزار کیلومتر بود.

پنتاگون گفت که این «هفتمین حمله به کشتیرانی تجاری از ۲۰۲۱ است.»

با این حال این اولین بار از زمان شروع جنگ در منطقه بعد از حمله روز ۷ اکتبر حماس به سرزمینهای اشغالی است که آمریکا ایران را متهم می‌کند مستقیما به یک کشتی تجاری حمله کرده است.

گفته می شود حمله باعث آتش‌سوزی در کشتی شد ولی حالا خاموش شده است. هیچ یکی از خدمه کشتی، که شمار آنها تقریبا ۲۰ نفر گزارش می‌شود آسیبی ندیده‌اند.

از سوی دیگرروز گذشته ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام، از چند حمله موشکی و پهپادی حوثی‌ها در روز شنبه دوم دی ماه به نیرو‌های آمریکایی و خطوط کشتیرانی در جنوب دریای سرخ خبر داد.سنتکام در بیانیه‌ای اعلام کرد دو موشک بالستیک ضد کشتی از سمت مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن به طرف خطوط کشتیرانی در جنوب دریای سرخ شلیک شد. این موشک‌ها به هیچ‌یک از کشتی‌ها در این مسیر اصابت نکردند.

سنتکام همچنین گفت: ناوشکن یو‌اس‌اس لابون آمریکا شنبه در جنوب دریای سرخ چهار پهپاد را که از مناطق تحت کنترل حوثی‌ها به سمت این کشتی در حرکت بودند سرنگون کرد. این حمله‌ها هیچ آسیب جانی و خسارتی به همراه نداشتند.

همچنین علی باقری کنی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه گزارش‌های مطرح شده را درباره نقش تهران در حمله به کشتی‌های بین‌المللی در منطقه رد کرد. باقری گفت: «مقاومت ابزار‌های قدرت خود را دارد و بر اساس تصمیمات و توانمندی‌های خود عمل می‌کند.»

او این گزارش‌ها را «فرافکنی» و تلاشی از سوی آمریکا و اسرائیل برای خدشه وارد کردن بر «واقعیت قدرت مقاومت در منطقه» قلمداد کرد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار