گوناگون

امیرعبداللهیان: جهان از استانداردهای دوگانه رنج می‌برد

امیرعبداللهیان: جهان از استانداردهای دوگانه رنج می‌برد

پارسینه: وزیر امور خارجه یکی از ماموریت‌های تمدن‌های کهن را مقابله با گفتمان برتری جویی، استیلا، انحصارگرایی و نژادپرستی برشمرد و تاکید کرد: جهان امروز همچنان از آثار گفتمان سلطه طلبی و خشونت، استفاده ابزاری از اصول و هنجارهای بین‌المللی و استانداردهای دوگانه رنج می‌برد.

خبرآنلاین نوشت: هفتمین نشست کشورهای عضو مجمع تمدن های کهن، روز پنج شنبه ۳۰ آذر با حضور حسین امیرعبداللهیان و به ریاست کشورمان در تهران برگزار شد.

امیرعبداللهیان در سخنان خود در این نشست، با تاکید بر اینکه ابتکار ایجاد مجمع تمدن های کهن اقدامی برای ایجاد جهانی فرهنگی تر و صلح آمیزتر بوده، همکاری بین تمدنی را یک عنصر قدرت نرم کشورهای عضو برشمرد که می توان از آن برای معرفی گفتمانی جدید در عرصه جهانی و کمک به حل معضلات مشترک بشری استفاده نمود.

وزیر امور خارجه یکی از ماموریت های تمدن های کهن را مقابله با گفتمان برتری جویی، استیلا، انحصارگرایی و نژادپرستی برشمرد و تاکید نمود جهان امروز همچنان از آثار گفتمان سلطه طلبی و خشونت، استفاده ابزاری از اصول و هنجارهای بین المللی و استانداردهای دوگانه رنج می برد.

امیرعبداللهیان در ادامه، وضعیت غم انگیز در غزه را توصیف نمود و با اشاره به تاریخ بیش از ۷ دهه اشغالگری که یک تاریخ زنده و همچنان در جریان است و جنایات رژیم جعلی اسراییل ، سکوت تایید آمیز برخی مدعیان جهان قاعده‌-محور و مدعی حقوق بشر را شدیدا مورد انتقاد قرار داد.

امیرعبداللهیان اقدامات رژیم صهیونیستی در کشتار بیش از ۲۰ هزار نفر از مردم غزه و آواره کردن آنها و اقدامات رژیم اسرائیل در محو آثار فرهنگی و تمدنی اسلامی در قدس شریف و غزه را محکوم کرد و تاکید نمود انتظار می رود کشورهای دارای تمدن کهن ضمن محکوم کردن این جنایات، از تمام ظرفیت های خود برای توقف این وضعیت و محاکمه جنایتکاران جنگی در یک دادگاه بین المللی استفاده نمایند.

وزیر امور خارجه در ادامه، با محکوم کردن توهین به کتب آسمانی و قرآن کریم، تاکید کرد انتظار می رود دولتهای مسئول با جرم انگاری و پیگرد عاملان این اقدامات، نقش خود را در حفظ تعامل و تفاهم تمدنی، فرهنگی و دینی میان ملتها ایفا نمایند.

مجمع تمدن های کهن مرکب از ده کشور جمهوری اسلامی ایران، ارمنستان، ایتالیا، بولیوی، پرو، چین، عراق، مصر، مکزیک و یونان، از سال ۲۰۱۷ تشکیل شده و جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۲۳ ریاست دوره ای و میزبانی این مجمع را بر عهده داشت.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار