گوناگون

آمریکا از جنگ غزه چه می‌خواهد؟

آمریکا از جنگ غزه چه می‌خواهد؟

پارسینه: یک رسانه انگلیسی تلاش‌های آمریکا برای ایجاد یک «منطقه حائل» میان اسرائیل و حزب‌الله لبنان به بهانه جلوگیری از تنش میان دو طرف را فاش کرد.

روزنامه فایننشال تایمز در این باره اعلام کرد: آمریکا، انگلیس و فرانسه در تلاشی دیپلماتیک برای جلوگیری از بروز درگیری همه جانبه میان مقاومت لبنان و اسرائیل، در حال بررسی راه‌هایی برای متقاعد کردن حزب‌الله به عقب‌نشینی از مرز لبنان و فلسطین اشغالی هستند.

طبق این گزارش، بر اساس این ابتکار، مقامات غربی درحال انجام مذاکراتی با لبنان و اسرائیل هستند تا دو طرف قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت سازمان ملل را اجرا کنند و حزب الله نیز مبارزان خود را از مناطق مرزی خارج کند.

فایننشال تایمز همچنین فاش کرد: از جمله موارد مورد بحث، دادن نقش بیشتر به ارتش لبنان در تلاش برای ایجاد منطقه حائل در مرز است.

این روزنامه نوشت: امید در دستیابی به توافق نهایی است، که بر اساس آن حزب‌الله با عقب نشینی نیروهایش از مرز موافقت کند.

طبق این گزارش، ایده‌های مطرح شده توسط کشورهای مذکور همچنین شامل تقویت قدرت یونیفل و تلاش برای تعیین خط آبی بوده که نشان دهنده مرز واقعی میان اسرائیل و لبنان است.

افراد مطلع از این تلاش‌ها هشدار داده‌اند که آنها همچنان در مرحله اولیه هستند و موانع قابل توجهی در مسیر چنین هدفی وجود دارد. برخی از مقامات گفتند که این گفت‌وگوها هماهنگ بوده است و برخی دیگر گفتند که آمریکا، انگلیس و فرانسه در حال انجام گفت‌وگوهای جداگانه با دو طرف هستند.

طی هفته‌های اخیر مرزهای لبنان و سرزمین‌های اشغالی شاهد تبادل آتش میان حزب‌الله و ارتش اسرائیل بوده است. طی هفت روز آتش‌بس میان رژیم اشغالگر و مقاومت فلسطین آرامش نسبی در این منطقه حکم‌فرما شد، اما در پی ازسرگیری تجاوزات به نوار غزه، حملات متقابل میان حزب‌الله و رژیم اشغالگر نیز بار دیگر شدت گرفت.

رسانه‌های عبری گزارش داده‌اند که از زمان آغاز نبرد طوفان‌الاقصی و شلیک موشک از جنوب لبنان، چند افسر و نظامی اسرائیل کشته و نیروهای اشغالگر مجبور به تخلیه هزاران شهرک‌نشین از شمال فلسطین اشغالی شدند. تعدادی از شهرک‌نشینان هم به صورت داوطلبانه شهرک‌ها را ترک کردند.

اخیرا رسانه‌های عبری فاش کردند که این شهرک‌نشینان اسرائیل حاضر به بازگشت به خانه‌هایشان نیستند و می‌گویند که کابینه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اشغالگر توجهی به سرنوشت آنها نداشته و آنها را رها کرده‌ است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار