گوناگون

«هنری کیسینجر» درگذشت

«هنری کیسینجر» درگذشت

پارسینه: هنری کیسینجر، دیپلمات‌ کهنه‌کار آمریکایی در سن ۱۰۰ سالگی درگذشت.

به گزارش ایسنا، هنری کیسینجر، استاد دانشگاه هاروارد و دیپلمات سرشناس آمریکایی که موافقان و مخالفان بسیاری داشت، در سن ۱۰۰ سالگی در منزلش در ایالت «کنتیکت» درگذشت.

او که مشاور ارشد ریچارد نیکسون، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا در سیاست خارجی بود، در مورد خروج آمریکا از جنگ فاجعه‌بار ویتنام مذاکره و جایزه صلح نوبل را که جنجال به پا کرد، دریافت کرد. کیسینجر همچنین طراح سیاست تنش‌زدایی بود که جنگ سرد با اتحاد جماهیر شوروی را خنثی کرد و به فروریختن دیوار بزرگ دیپلماتیکی که چین کمونیست را برای دو و نیم دهه تحت کنترل داشت، کمک کرد.

هنری آلفرد کیسینجر زاده مه ۱۹۲۳ که در ۲۹ نوامبر ۲۰۲۳ درگذشت، سیاستمدار، دیپلمات و مشاور ژئوپلیتیک آلمانی-آمریکایی بود که به عنوان وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا و مشاور امنیت ملی آمریکا در دولت‌های ریچارد نیکسون و جرالد فورد فعالیت کرد.

او که یک پناهنده یهودی بود که در سال ۱۹۳۸ با خانواده‌اش از آلمان نازی گریخت، در سال ۱۹۶۹ مشاور امنیت ملی و در سال ۱۹۷۳ وزیر امور خارجه آمریکا شد. کیسینجر در سال ۱۹۷۳، به خاطر اقداماتش برای آتش‌بس در ویتنام، جایزه صلح نوبل را تحت شرایطی مناقشه‌برانگیز که دو نفر از اعضای کمیته به نشانه اعتراض استعفا دادند، دریافت کرد.

ارسال نظر

 • محمد مهدی اسلامی

  __ بسمه تعالی __ اسب اگر داری بدان غمگین شد __ کارَت از حالا دگر سنگین شد __ رو به اسبت خوب برس چون ممکن است __ نفله گردد هیچ مگو لا یمکن است __ جمله حیوانات عالم نیزبعید __ نیست که افسرده شوند یا ابن السّعید __لازم است نک جمله مالداران دهر __ در تمام روستاها شان و شهر __ کاملاََ پیگیر گردند و دقیق __ تا نگردند زین غم سنگین شقیق __

 • محمد مهدی اسلامی

  __ بسمه تعالی __
  خبر آمد که گرگها نالان _ گردهم آمدند در دالان __ مجلسی از عزا کنند بر پا __ برسر و سینه شان زنند درجا __ چون که از دست داده اند یک یار __ بلکه تقلیل دهند با این کار __ غم بسیارشان بحالت زار

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار