گوناگون

نخست وزیر عراق با دو پیام مهم در تهران

نخست وزیر عراق با دو پیام مهم در تهران

پارسینه: «محمد شیاع السودانی» نخست وزیر عراق، سفر منطقه‌ای خود درباره فلسطین را، از سفر به ایران آغاز کرد.

ایران نوانس نوشت: این سفر به فاصله کمتر از یک روز پس از سفر «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکا به بغداد و دیدار و رایزنی با السودانی انجام می شود.

شاید بتوان گفت ارتباط معناداری بین دو سفر وجود دارد.

وزیرخارجه امریکا همزمان با حضور در بغداد، در اظهاراتی از گروه‌های مقاومت عراقی درخواست کرد، به حملات خود علیه منافع آمریکا در عراق پایان دهند.

مقاومت اسلامی عراق از روزهای گذشته به دلیل تداوم تجاوزهای اسرائیل به نوار غزه، جبهه جدیدی علیه اسرائیل گشوده و منافع آمریکا در منطقه را مورد هدف قرار می دهد.

بلینکن مدعی شد ما خواهان هیچ گونه رویارویی با ایران نیستیم اما همه اقدامات را برای محافظت از نیروها و شهروندان خود انجام خواهیم داد.

ایالات متحده در حالی که تمام حمایت سیاسی، نظامی و اطلاعاتی و امنیتی خود را متمرکز بر تقویت اسرائیل کرده است، در رایزنی‌های جانبی تلاش می‌کند تا اطمینان حاصل کند که دیگر کشورها و گروه های نظامی منطقه از ورود به جنگ غزه خودداری می کنند.

به نظر می رسد نخست وزیر عراق نیز حامل پیامی از سوی آمریکا به ایران در رابطه با جنگ غزه باشد. می توان چند گمانه را در اینباره مطرح کرد، این پیام توام با پیشنهاد و هشدار باشد.

پیشتر وزیر خارجه ایران تایید کرده است آمریکایی ها تاکنون در چند مرحله به ایران پیام هایی ارسال کرده و خواستار خویشتنداری ایران در حمایت از مقاومت فلسطین شده اند.

علاوه بر این، نخست وزیر عراق دیدگاه‌های بغداد در خصوص تحولات اخیر در منطقه را ارائه خواهد کرد.

ارسال نظر

 • FH750

  البته که بله

  آمریکا صدام حسین رو برداشت تا دستش با جمهوری اسلامی در عراق باز باشه.

  دولت عراق در واقع کاره ای نیست.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار