گوناگون

۵ دلیل آمریکا برای ایجاد تاخیر در حمله زمینی اسرائیل به غزه

۵ دلیل آمریکا برای ایجاد تاخیر در حمله زمینی اسرائیل به غزه

پارسینه: وبگاه آمریکایی آکسیوس به نقل از مقامات آمریکایی نوشت که جو بایدن، علیرغم حمایت کامل از اسرائیل حمله قریب الوقوع غزه را به تعویق انداخته است.

به گزارش «پارسینه»، مقامات گفته اند که راهبرد آهسته گام برداشتن آمریکا ناشی از پنج نگرانی راهبردی است:

۱- بایدن خواهان ارائه کمک‌های بیشتر به فلسطینی‌های بیشتر برای محدود کردن بحران انسانی و واکنش شدید جهانی است.

۲- او می‌خواهد بیش از ۵۰۰ شهروند آمریکایی که در غزه گرفتار شده‌اند، قبل از تشدید درگیری‌ها از آنجا خارج شوند. مقامات می‌گویند که از زمان حمله حماس، چندین بار تلاش برای بیرون آوردن آن‌ها شکست خورده است.

۳- با توجه به نگرانی‌های فزاینده مبنی بر حمله ایران یا گروه‌های مورد حمایت ایران به اسرائیل، بایدن به زمان بیشتری نیاز دارد تا حضور نظامی آمریکا در خاورمیانه را تقویت کند.

۴- او می‌ترسد که حمله سریع و احساسی به غزه، اسرائیل را در یک نبرد خیابانی خونین و طولانی قرار دهد که ممکن است جان ده‌ها هزار نفر را بگیرد و باز هم حماس را نابود نکند. چنین حمله‌ای همچنین می‌تواند حزب‌الله و دیگر نیرو‌های نیابتی ایران را به پیوستن به جنگ سوق دهد، در حالی که آمریکایی‌های مستقر در منطقه احتمالاً در مسیر آسیب پذیری قرار دارند.

۵- او می‌خواهد برای بنیامین نتانیاهو که دلایل خاص خود را برای تاخیر دارد، زمان بخرد. نتانیاهو، علیرغم فشار‌های سیاسی برای حرکت سریع علیه حماس، همیشه ریسک گریز بوده است. او تا حدودی دیدگاهی مشکوک به برنامه‌های نظامی اسرائیل دارد - و زمان می‌خواهد. به این ترتیب می‌تواند نظرات دیگران را هم بررسی کند. او همچنین مایل است همزمان که ارتش اسرائیل بهتر برای حمله زمینی آماده می‌شود، زمان بیشتری را به مذاکرات آزادسازی اسیران اختصاص دهد.

به نوشته آکسیوس، رهبران نظامی اسرائیل نسبت به این تاخیر بی صبری شده اند. ژنرال هرزی هالوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل، روز سه شنبه گفت که ارتش اسرائیل برای عملیات زمینی آماده است و فقط منتظر دستور دولت است.

با حمله غافلگیرانه حماس به سرزمین‌های اشغالی در ۷ اکتبر، جنگ اسرائیل و فلسطین وارد مرحله‌ای تازه شد. نظامیان اسرائیل می‌خواهند در کنار بمباران‌های هوایی مداوم، حمله زمانی را آغاز کنند، اما محاسبه آمریکا پیچیده‌تر است. بایدن می‌خواهد گروگان‌های آمریکایی باقی مانده و اسرائیلی‌های اسیر بیشتری را آزاد کند. مقامات آمریکایی احساس می‌کنند پیشرفت در حال انجام است.

گفته می‌شود که بایدن می‌خواهد حمله اسرائیل به غزه بیشتر شبیه حمله ۲۰۱۶ به موصل ۲۰۱۶ باشد تا حمله ۲۰۰۴ به فلوجه. مقامات آمریکایی می‌گویند که او به همین دلیل ژنرال جیمز گلین، تفنگدار دریایی سه ستاره و کهنه سرباز نبرد موصل را برای مشاوره در مورد برنامه ریزی نظامی به اسرائیل فرستاده است.

آکسیوس دریافته است که تونی بلینکن، وزیر امور خارجه، روز دوشنبه به گروهی از رهبران یهودی آمریکایی گفته است: «ما اسرائیل را محدود نمی‌کنیم یا به آن نمی‌گوییم که چه کاری انجام دهد. ما سؤالات سختی می‌پرسیم و بهترین توصیه‌ها را بر اساس تجربه خودمان ارائه می‌کنیم.»

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار