گوناگون

کامیونهای حاوی کمک های بشر دوستانه وارد غزه می شوند

کامیونهای حاوی کمک های بشر دوستانه وارد غزه می شوند

پارسینه: سفارت آمریکا در سرزمینهای اشغالی اعلام کرد که اطلاع ندارد تا چه زمانی گذرگاه رفح برای خروج اتباع خارجی از غزه باز می‌ماند.روز شنبه، ۲۹ مهر، با بازشدن گذرگاه الرفح میان مصر با باریکه غزه در بخش مصری این گذرگاه، کامیون‌ها و تریلی‌های حامل کمک‌های انسانی با عبور از دروازه گذرگاه وارد غزه شد.

به گزارش پارسینه، روند ورود کامیون‌های حامل تجهیزات پزشکی و دارو صبح شنبه ۲۹ مهر از طریق گذرگاه رفح به نوار غزه آغاز شد. چندین کامیون‌ها در مسیر خود به سمت نوار غزه حرکت کرده و صد‌ها کامیون دیگر مملو از مواد غذایی و کمک‌های پزشکی نیز در مقابل گذرگاه در انتظار حرکت و عبور از این گذرگاه هستند.

برخی خبرگزاریهای دیگر نیز خبر داده اند ۲۰ کامیون از مصر امروز به گذرگاه رفح وارد می‌شود.. این تعدادیست که اسرائیل گفته اجازه ورود دارند.یکی از کامیون‌ها حامل تابوت است و مابقی حامل تجهیزات پزشکی هستند.مقامات فلسطینی می‌گویند طی دو هفته از زمان حمله حماس ۴۱۳۷ نفر در غزه در اثر واکنش اسرائیل کشته‌ شده‌اند.

گذرگاه رفح میان مصر و غزه باز شد

سفارت آمریکا در بیت المقدس پیشتر در این روز خبر داده بود که گذرگاه ساعت ده صبح به وقت محلی گشوده خواهد شد.معلوم نیست که فلسطینی‌هایی که تابعیت کشور‌های خارجی را دارند، تا چه هنگام بتوانند با عبور از این گذرگاه، از باریکه غزه خارج شوند.آمریکا از چند روز پیش به فلسطینی‌هایی که تابعیت آمریکایی دارند، گفته بود خود را به بخش جنوبی و در نزدیکی الرفح برسانند تا هر زمان که گذرگاه در بخش مصری آن گشوده شد، به سرعت از این باریکه خارج شوند.جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، که با عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور مصر، برای گشایش این گذرگاه به توافق رسیده، روز جمعه این امر را مورد تأیید قرار داد.

دولت اسرائیل در پایان سفر روز چهارشنبه جو بایدن در بیانیه‌ای اعلام کرد که با انتقال کمک به غزه از بخش مصری گذرگاه الرفح مخالفتی ندارد و مانعی در این راه نخواهد بود.آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل برای بررسی وضع الرفح در منطقه حضور دارد.

از سوی دیگر سازمان بهداشت جهانی می‌گوید که با مصر و جمعیت هلال احمر فلسطینی‌ها برای اطمینان از رسیدن تجهیزات پزشکی به بیمارستان‌های غزه همکاری می‌کند.این سازمان می‌گوید خودروهای حامل این تجهیزات در مصر به سمت گذرگاه رفح در حرکت هستند.

صبح امروز، تعدادی از کامیون‌های کمک‌رسانی در گذرگاه اجازه ورود به غزه را پیدا کردند - برخی دیگر در سمت مصر منتظرند.سازمان بهداشت جهانی می‌گوید که وسایل نقلیه‌ای که به گذرگاه نزدیک می‌شوند عبارتند از داروهای ضروری و اولیه، لوازم پانسمانی، داروهای درمان بیماری‌های مزمن و وسائل کمک‌رسانی به مجروحان.

بر اساس آخرین گزارش‌ها، روند ورود اتباع خارجی بزودی برای تدارک انتقال آن‌ها به قاهره و سپس عزیمت به کشورشان، آغاز خواهد شد.سلامه معروف، رئیس دفتر اطلاع رسانی دولتی در غزه، گفت که کاروان کمک‌های امدادی متشکل از ۲۰ کامیون بوده که حامل دارو، تجهیزات پزشکی و مقدار محدودی غذا (کنسرو) است.

العربیه می گوید این در حالی است که هلال احمر فلسطین مراتب تاسف خود از ادامه ممانعت از ورود سوخت به نوار غزه را به «العربیه» ابراز کرد.بسیاری در غزه مجبور به خوردن یک وعده غذایی در روز، بدون داشتن آب کافی برای نوشیدن بوده و به شدت چشم‌انتظار رسیدن کمک هستند.

پیشتر وزیر امور خارجه بریتانیا گفته بود که ارسال کمک‌های صبح امروز به غزه نباید فقط برای یک بار باشد و باید تداوم پیدا کند.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار