گوناگون

تحریم‌های آمریکا علیه نفت ونزوئلا برداشته شد

تحریم‌های آمریکا علیه نفت ونزوئلا برداشته شد

پارسینه: آمریکا، تحریم‌ها علیه صنعت نفت ونزوئلا را در پی توافق میان دولت نیکلاس مادورو و مخالفانش برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، به مدت شش ماه برداشت.

به گزارش ایسنا، این توافق سیاسی، شرط واشنگتن برای برداشتن تحریم‌ها بود. تحلیلگران پیش بینی می کنند تولید نفت ونزوئلا در نتیجه تسهیل تحریم‌ها، می تواند ۲۵ درصد افزایش پیدا کند.

برایان نلسون، معاون خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی در یک اطلاعیه خبری اعلام کرد آمریکا از امضای توافق نقشه راه انتخابات میان نمایندگان رئیس جمهور ونزوئلا و مخالفانش استقبال می کند. در واکنش به این تحولات، وزارت خزانه داری آمریکا، مجوزهای کلی صادر کرده است که مبادلات مالی مربوط به بخش نفت و گاز و بخش طلا را اجازه می‌دهد و همچنین ممنوعیت تجارت ثانویه را لغو می کند.

در این بیانیه خاطرنشان شده است اگر نمایندگان مادورو به وعده خود در خصوص نقشه راه انتخاباتی جدید برای ونزوئلا پایبند نمانند، خزانه داری از حق لغو هر گونه مجوز صادر شده، برخوردار است.

گزارش‌هایی درباره این توافق، اوایل اکتبر و پس از سیگنال‌هایی که واشنگتن از آمادگی برای تسهیل تحریم‌ها در قبال تعهد دولت ونزوئلا برای برگزاری انتخابات جدید مخابره کرده بود، منتشر شده بودند.

آمریکا در این راستا، بزرگترین اقدام را در سال ۲۰۲۲ انجام داده بود و بدون درخواست تعهد از سوی دولت مادورو، به شرکت شورون برای بازگشت به ونزوئلا، مجوز داده بود زیرا ممنوعیت واردات نفت سنگین روسیه، نیاز مبرمی برای واردات نفت سنگین ونزوئلا به آمریکا ایجاد کرده بود.

اکنون سیستم مجوز جدید، اجازه می‌دهد مبادلات مالی که شرکت نفتی دولتی PDVSA ونزوئلا در آنها مشارکت دارد، انجام شوند و با این مجوز، صادرات نفت ونزوئلا به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می کند.

صادرات نفت ونزوئلا در سپتامبر به بیش از ۸۰۰ هزار بشکه در روز رسید که دومین رکورد بالای ماهانه از ابتدای سال بود. بخش عمده این صادرات به مقصد چین بود.

بر اساس گزارش اویل پرایس، افزایش صادرات، پس از احیای تولید نفت ونزوئلا به خصوص در منطقه اورینوکو بِلت روی داد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار