گوناگون

برنامه ولیعهد سعودی برای ساخت یک پایتخت جدید!

برنامه ولیعهد سعودی برای ساخت یک پایتخت جدید!

پارسینه: عربستان سعودی در حال حاضر تحت یک برنامه توسعه عظیم است و در حالی که نئوم بسیار شناخته شده‌است، تنها یکی از ۱۴ پروژه گیگا در این کشور است.

به گزارش پارسینه و به نقل از خبر آنلاین؛ گیگا بخشی از برنامه چشم انداز ۲۰۳۰ ولیعهد محمدبن‌سلمان برای متحول کردن کشور است؛ هر کدام از بخش‌های این برنامه از نظر مقیاس و جاه طلبی بسیار بزرگ هستند و بسیاری از آن‌ها مستقیماً توسط صندوق ثروت دولتی کشور، صندوق سرمایه گذاری عمومی، تأمین مالی می‌شوند. سایر برنامه‌ها، مانند شهرک غیرانتفاعی محمدبن‌سلمان، توسط خود ولیعهد تامین مالی می‌شوند.

بسیاری از پروژه‌های گیگا، به توسعه بخش‌هایی سنتی مانند مکه و جده و یا پارک ملک سلمان در ریاض مربوط می‌شود؛ دیگر پروژه‌های گیگا در سایت‌های متعددی پخش شده‌اند، از جمله پروژه شرکت سعودی داون تاون، که هدف آن ایجاد مراکز شهری در ۱۲ شهر در سراسر پادشاهی است و توسعه‌دهنده املاک روشن، که مأموریت ساخت ۴۰۰۰۰۰ خانه در سراسر عربستان را دارد.

تعداد زیادی از معماران غربی در حال طراحی برای پروژه‌های گیگا هستند.

برنامه ولیعهد سعودی برای ساخت یک پایتخت جدید!

نئوم

بدون شک شناخته شده‌ترین پروژه گیگا سعودی، نئوم بزرگترین و همچنین بحث برانگیزترین طرحی است که در این پادشاهی توسعه یافته‌است.

نیوم یک شهر در استان تبوک در شمال غربی عربستان خواهد بود که قرار است تا سال‌های آتی قابل سکونت شود. برنامه‌ریزی شده‌است که از فناوری‌های هوشمند در شهر استفاده شود و همچنین به عنوان یک مقصد گردشگری عمل کند. مقاله (The Line) در ژانویه ۲۰۲۱، از طرح این پروژه به طول ۱۷۰ کیلومتر در منطقه نئوم که قرار است یک میلیون شهروند بدون ماشین‌های معمولی در این شهر زندگی کنند، رونمایی کرد.

برنامه ولیعهد سعودی برای ساخت یک پایتخت جدید!

روشن

اگرچه روشن به اندازه نئوم شناخته شده نیست، اما به همان اندازه جاه طلبانه است. شرکتی که توسط صندوق سرمایه گذاری عمومی راه‌اندازی شده‌است، وعده افزایش نرخ مالکیت خانه در عربستان سعودی به ۷۰ درصد تا سال ۲۰۳۰ را داده‌است. برای انجام این کار، ساخت ۴۰۰۰۰۰ خانه را هدف قرار داده است.

پروژه روشن هم اکنون در حال انجام است و تاکنون ۶۰۰۰ خانه ساخته شده و ۲۷۰۰۰ خانه در حال ساخت را در خود جای داده‌است. این پروژه همچنین شاهد ساخت ۸۵۰ مسجد، ۲۴۰۰ مدرسه و کاشت یک میلیون درخت خواهد بود.

ارسال نظر

 • سعید

  در بها دادن به ملت و مردم کشورش یکی از رهبران نمونه دنیاست

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار