گوناگون

شناور چند منظوره کوروت؛ سلاح ایتالیایی نیروی دریایی قطر+ عکس

شناور چند منظوره کوروت؛ سلاح ایتالیایی نیروی دریایی قطر+ عکس

پارسینه: ناو کوروت (corvette) کلاس الزبارة (Al Zubarah) یا نام دیگر آن کلاس دوحه، یک شناور چند منظوره، اما با وظیفه تخصصی دفاع هوایی است.

به گزارش پارسینه و به نقل از پارتیزان؛ در اوت سال ۲۰۱۷ قطر قراردادی به ارزش پنج میلیارد دلار را با کمپانی کشتی سازی ایتالیایی فینکانتیری (Fincantieri) به امضا رساند. چهار میلیارد دلار از این قرارداد شامل چهار ناو دفاع هوایی، دو شناور گشت دریایی و یک ناو بالگرد بر با وظیفه دفاع هوایی بود و یک میلیارد دلار دیگر برای موشک‌های این ناو‌ها بود.

این ناو ۳۲۵۰ تن وزن و ۱۰۷ متر طول دارد. قوای پیشران، چهار موتور دیزلی است که قدرت آن‌ها از طریق سیستم انتقال قدرت به دو محور و پروانه‌ها رسانده می‌شوند. حداکثر سرعت ناو ۵۲ کیلومتر بر ساعت است؛ و برد آن با سرعت ۲۷ کیلومتر بر ساعت به ۶۵۰۰ کیلومتر می‌رسد. الزبارة ۹۸ نفر خدمه و ۲۱ روز مداومت ماموریت دارد.
تسلیحات ناو کلاس الزبارة

توپ سینه: OTO ۷۶/۶۲ mm Super Rapido: توپ اصلی ناو، توپ خوشنام OTO ۷۶ است که در ناو‌های زیادی بکار رفته است. این توپ توانایی شلیک ۱۲۰ گلوله بر دقیقه را داراست. ۸۰ گلوله توپ دارد که بسته به نوع گلوله می‌تواند اهداف را تا ۴۰ کیلومتری هدف قرار دهد.

شناور چند منظوره کوروت؛ سلاح ایتالیایی نیروی دریایی قطر+ عکس

پرتابگر عمودی A-۵۰: این ناو مجهز به دو مجموعه هشتایی (۲×۴)، در مجموع ۱۶ و پرتابگر عمودی A-۵۰ است. این پرتابگر‌ها مجهز به موشک پدافند هوایی Aster-۳۰ هستند. این موشک بیش از ۱۲۰ کیلومتر برد دارد و با اهدافی تا ارتفاع ۲۰ کیلومتر می‌تواند درگیر شود. توانایی هدف قرار دادن جنگنده‌ها، پهپاد‌ها، موشک‌های کروز ضد کشتی و تهاجم زمینی و همچنین موشک‌های بالستیک را داراست.

موشک ضد کشتی Exocet MM۴۰ Block ۳: این ناو ایتالیایی مجهز به ۸ موشک ضد کشتی اگزوست بلاک ۳ فرانسوی است. این موشک مادون صوت بوده و تا ۲۰۰ کیلومتر برد دارد، در ارتفاع بسیار پایین پرواز می‌کند و با سر جنگی بیش از ۱۵۰ کیلوگرمی برای هر شناوری تهدید بزرگ محسوب می‌شود.

سامانه دفاع نزدیک RAM Block ۲: بر روی آشیانه بالگرد این ناو یک سامانه دفاع نزدیک رم قرار دارد که وظیفه دفاع از ناو مقابل موشک‌های ضد کشتی را دارد. این سامانه ۲۱ موشک حمل میکند که ۲ ماخ سرعت و ۱۰ کیلومتر برد دارد.

شناور چند منظوره کوروت؛ سلاح ایتالیایی نیروی دریایی قطر+ عکس

توپ Leonardo Marlin-WS ۳۰ mm: در هر طرف ناو‌های کلاس الزبارة یک توپ ریموت کنترل با نرخ آتش ۲۰۰ گلوله بر دقیقه و برد ۳.۵ کیلومتر قرار دارد؛ که توانایی درگیری با اهداف را دارند.

این ناو یک آشیانه بالگرد با توانایی پذیرش بالگرد NH-۹۰ دارد. این بالگرد یک بالگرد چند منظوره است که توانایی مجهز شدن به اژدر برای عملیات ضد زیردریایی و انجام عملیات‌های جستجو و ویژه را دارد. همچنین توانایی حمل ۲۰ سرباز و رسیدن به سرعت ۲۷۰ کیلومتر بر ساعت را دارد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار