گوناگون

تحریمهای جدید سوئیس علیه تهران به بهانه حمایت از روسیه علیه اوکراین

تحریمهای جدید سوئیس علیه تهران به بهانه حمایت از روسیه علیه اوکراین

پارسینه: دولت سوئیس ادعا کرده در راستای اقدامات اتحادیه اروپا، تحریم‌های بیشتر علیه ایران در ارتباط با تحویل پهپادهای تهران به روسیه را اعمال کرده است.

به گزارش پارسینه به نقل از رویترز شورای فدرال سوئیس امروز،‌ جمعه اعلام کرد که فروش، عرضه قطعات و پهپاد، صادرات و ترانزیت قطعات مورد استفاده برای تولید پهپاد ممنوع است و تحریمهای مالی و مسافرتی هدفمندی را علیه افراد و نهادهای مرتبط با صنایع تولید پهپاد ایران اعمال کرده است.

پیشتر آمریکا، اتحادیه اروپا، بریتانیا، کانادا و برخی کشورهای غربی نیز تحریم‌هایی علیه جمهوری اسلامی ایران به بهانه ارسال پهپاد انتحاری به روسیه برای هدف قرار دادن زیرساخت‌های اوکراین وضع کرده‌اند.

در همین زمینه ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، پنج‌شنبه ادعا کرد که تنها طی شامگاه آن روز۴۰ پهپاد انتحاری نوع شاهد ساخت ایران برای هدف قرار دادن اوکراین پرتاب شده است.

در تازه‌ترین مورد هفته گذشته دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت دارایی آمریکا، شماری از افراد و نهاد‌های ایرانی و خارجی را به دلیل فعالیت یا مشارکت در برنامه پهپادی و ساخت هواپیما‌های نظامی جمهوری اسلامی ایران تحریم کرد. شرکت‌هایی از چین، ترکیه و روسیه در میان تحریم‌شدگان قرار داشتند.

دستگاه دیپلماسی کشورمان اما میگوید که ارسال پهپاد به روسیه مربوط به پیش از جنگ اوکراین بوده است اما دولت اوکراین بارها درباره استفاده روسیه از تعداد زیادی از پهپادهای تولید ایران شایعاتی منتشرکرده است.

مجلس شورای ملی سوئیس (پارلمان) سال گذشته در میانه اعتراضات در ایران در بیانیه‌ای جمهوری اسلامی ایران را به بهانه نقض حقوق بشر محکوم کرد. در این بیانیه، شورای ملی مدعی شده بود "از نقض حقوق بشر، و به ویژه نقض حقوق زنان، که ایران مسئول آن است، به شدت ناخشنود است".

شورای ملی سوئیس روز پنجشنبه ۹ مارس سال جاری میلادی، با ۱۰۵ رای موافق در برابر ۶۵ رای مخالف و چهار رای ممتنع تصمیم گرفت که این کشور باید به تمام تحریم‌های اتحادیه اروپا بپیوندد که به دلیل نقض حقوق بشر در پی اعتراضات پاییز گذشته اعمال شده‌اند.

ارسال نظر

 • سعید

  البته باید بپذیرید علیرغم اقناع چند کشور که با زور و تطمیع همسو با سیاست های کشورمان هستند ضرورتی ندارد سایر ممالک مطیع و منقاد درخواستهای ما باشند

 • کارمند ساده

  کشورهای اروپای شمالی که هم اکنون دایه و پرچم دار حقوق بشر و ... خود را می دانند ، باید بدانند در همین 200 یا 300 سال گذشته اولا از ترس روی درخت های جنگل زندگی می کردند در حالیکه تمدن و فرهنگ ایران و اسلام داشت با ایجاد و تاسیس کتابخانه ها و برج ها و حمام ها و بیمارستان ها .... به معرفی خود در لبه دانش می پرداخت آنها با جنگ ها صلیبی و ... این دستاوردها را به یغما می بردند و دانشمندان را می دزدیدند و دوما اینکه معروف به دزدهای ناموس و کشتی و.... معروف به وایکینگ ها بودند درست مثال قطب مخالف این قاره به اصصلاح سبز طرف مقابلش یعنی انگلوساکسون های دزد دریایی انگلستانی....

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار