گوناگون

لغو مجوز امنیتی رابرت مالی به دلیل استفاده از شبکه های طبقه بندی شده

لغو مجوز امنیتی رابرت مالی به دلیل استفاده از شبکه های طبقه بندی شده

پارسینه: یک رسانه آمریکایی با تایید صحت نامه افشا شده درباره دلیل لغو مجوز امنیتی رابرت مالی مشهور با راب مَلی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفت، او از همان ابتدا از دلیل لغو مجوز خود مطلع بوده است.

به گزارش تارنمای آمریکایی محافظه کار واشنگتن فری بیکن در گزارشی نوشت: مجوز امنیتی رابرت مالی به دلیل نحوه مدیریت اطلاعات حساس، رفتار شخصی و استفاده از شبکه های طبقه بندی شده لغو شد.

این روزنامه آمریکایی ادامه داد: بر اساس نامه ای که افشا شده است، مجوز امنیتی رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در اواخر آوریل پس از مطرح شدن "نگرانی های امنیتی جدی" در مورد مدیریت اطلاعات حساس، رفتار شخصی و استفاده از شبکه های طبقه بندی توسط بخش امنیتی وزارت خارجه آمریکا لغو شده است.

در این گزارش آمده است:

بر اساس این نامه که در آخر هفته میلادی توسط تهران تایمز، یک رسانه تحت کنترل دولت ایران منتشر شد، بازرسان دولتی در نامه ای به مالی اعلام کرده اند "اطلاعاتی در مورد شما دریافت شده است که نگرانی های امنیتی جدی ایجاد می کند و می تواند تحت دستورالعمل های امنیتی فوق سری رد صلاحیت شما را به دنبال داشته باشد."

این نامه نشان می‌دهد که برخلاف اظهارات عمومی مالی وی از همان اوایل در ماه آوریل دقیقاً دلیل لغو مجوز امنیتی خود را می‌دانسته است. در این نامه توضیح داده شده که مالی ممکن است سه دستورالعمل امنیتی جداگانه را که برای محافظت از اطلاعات طبقه بندی شده را نقض کرده است.

وزارت امور خارجه آمریکا به درخواست‌های واشنگتن فری بیکن برای اظهارنظر درباره صحت این سند پاسخی نداد، اما مقامات سابق آمریکا اعلام کردند که این نامه واقعی است و این نامه پرسش‌های بیشتری در مورد اظهارات عمومی رابرت مالی بیان می کند.

گابریل نورونها، مشاور سابق وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران، در رسانه ایکس یا توییتر سابق نوشت: "این نامه به نظر من معتبر است. این سند نشان می‌دهد که مالی در مورد ندانستن علت لغو مجوزش دروغ گفته است."

ریچارد گلدبرگ یکی از اعضای سابق شورای امنیت ملی کاخ سفید که روی مسائل ایران فعال است، همچنین سؤالاتی را در مورد چگونگی راه یافتن سند داخلی وزارت خارجه آمریکا به یک رسانه دولت ایران مطرح کرد.

گلدبرگ در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «تهران تایمز درباره راب مالی بیشتر از نیویورک تایمز می‌داند. این وحشتناک است.»

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران که در ماه ژوئن به دلیل تحقیقات درباره مجوز امنیتی اش به مرخصی بدون حقوق رفته است، در دانشکده روابط عمومی و بین‌الملل دانشگاه پرینستون مشغول به کار شده است.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که رابرت مالی در پاییز امسال در زمینه سیاست خارجی و در بهار در زمینه دیپلماسی، مذاکره و سیاست خارجی به دانشجویان درس خواهد داد.

جو بایدن رئیس جمهور دموکرات آمریکا در ماه ژانویه ۲۰۲۱ از راب ملی برای احیای توافق هسته ای ۲۰۱۵ ایران استفاده کرد.

مالی مدت کوتاهی قبل از اعلام توافق برای آغاز فرایند تبادل زندانیان میان تهران - واشنگتن و آزاد سازی وجوه مسدود شده ایران در کره جنوبی و انتقال پنج شهروند آمریکایی- ایرانی به هتلی تحت حفاظت مقامات ایرانی تا قبل از خروج از ایران، از سمت خود در وزارت امور خارجه کناره‌گیری کرد.

رابرت مالی که در ژانویه ۲۰۲۱ به عنوان نماینده دولت آمریکا در امور ایران منصوب شد، مخالفان زیادی دارد. تعدادی از این مخالفان گروههایی هستند که از آمریکا می‌خواهند موضع سخت‌تری در قبال دولت ایران اتخاذ کند اما آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا حمایت خود را از راب مالی اعلام کرده در حالیکه از بحث مستقیم در مورد تحقیقات خودداری کرده‌اند.

منبع : تابناک

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار