گوناگون

لحظه هولناک و نفسگیر انفجار و شکستن سد کاخوفکار در اوکراین+ فیلم

لحظه هولناک و نفسگیر انفجار و شکستن سد کاخوفکار در اوکراین+ فیلم

پارسینه: ویدئویی از انفجار و شکستن سد کاخوفکا در جنوب اوکراین منتشر شده است.

ویدئویی که به‌نظر می‌رسد از طریق یک دوربین نظارتی مشرف به سد کاخوفکا گرفته شده باشد و در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود لحظه انفجار و شکستن سد را نشان می‌دهد.

به گزارش فرارو، اوکراین نیرو‌های روسیه را متهم کرد که یک سد بزرگ و نیروگاه برق آبی را در بخشی از جنوب اوکراین که تحت کنترل آن‌ها قرار دارد منفجر کرده است. تخریب این سد می‌تواند باعث ایجاد یک سیل بزرگ شود که جان صد‌ها هزار نفر را تهدید می‌کند.

سد کاخوفکا با ۳۰ متر ارتفاع و ۳.۲ کیلومتر طول متعلق به دوران شوروی سابق است و در سال ۱۹۵۶ بر روی رودخانه دنیپرو ساخته شد. آب آن برابر با دریاچه نمک در ایالات یوتای ایالات متحده است.

خبرگزاری‌های روسی گفتند سد در اثر گلوله‌باران تخریب شده است. شهردار شهر نواکاهوکا که تحت کنترل روسیه است این اقدام را یک اقدام تروریستی از سوی اوکراین توصیف کرد.

با این حال خبرگزاری روسی تاس به نقل از یک مقام ناشناس دولت روسیه گزارش داد که سد به‌دلیل آسیب ریزش کرده است.

مقامات اوکراینی پیش از این هشدار داده بودند که خرابی سد می‌تواند ۱۸ میلیون متر مکعب آب را آزاد کند و باعث ایجاد سیل در خرسون و ده‌ها منطقه دیگر شود.

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین برای رسیدگی به این بحران یک نشست اضطراری برگزار کرد.

وزارت کشور اوکراین در تلگرام نوشت که سد کاخوفکا منفجر شده است و از ساکنان ۱۰ روستای اطراف رودخانه و بخش‌هایی از شهر خرسون در پایین دست رودخانه خواست تا اسناد ضروری و حیوانات خانگی را بردارند، وسایل برقی را خاموش کنند و محل زندگی خود را ترک کنند.

ویدئویی که به‌نظر می‌رسد از طریق یک دوربین نظارتی مشرف به سد گرفته شده باشد و در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود انفجار و شکستن سد را نشان می‌دهد.

اوکراین و روسیه پیش از این یکدیگر را به هدف قرار دادن سد با حملات مختلف متهم کرده بودند و زلنسکی اکتبر گذشته پیش بینی کرد که روسیه سد را برای ایجاد سیل تخریب خواهد کرد.

مقامات، کارشناسان و ساکنان ماه‌ها نگرانی خود را درباره جریان آب از طریق سد کاخوفکا ابراز کرده بودند.

ارسال نظر

 • ناشناس

  پوتین با این جنایات روی هیتلر را سفید کرد ولی به یاری خدا نتیجه ایی از این اعمالش نخواهد گرفت و عاقبتش همان عاقبت صدام و هیتلر خواهد بود

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار