گوناگون

اهالی این روستا در ترکیه از پشت‌بام وارد خانه‌ می شوند!+ عکس

اهالی این روستا در ترکیه از پشت‌بام وارد خانه‌ می شوند!+ عکس

پارسینه: این عادت از هزاران سال پیش برای مردم این روستا در ترکیه باقی مانده طوری که هنوز هم به رغم جمعیت اندکشان باز خانه‌ها فقط از پشت‌بام به بیرون راه دارند.

همشهری آنلاین: اگر به منطقه باستانی «کاپادوکیه» ترکیه رفتید و دیدید خانه‌ ها در ندارند زیاد تعجب نکنید چون ساکنان آن از سقف وارد می‌شوند.

ساکنان دهکده ۱۲ خانواری منطقه تاریخی «کاپادوکیه» ترکیه ۱۰هزار سال است که از سقف وارد خانه‌های خود می‌شوند اصلا هم احساس ناراحتی نمی‌کنند. هنوز معلوم نیست که چرا مردم این شهر هنوز هم مانند اجدادشان ترجیح می‌دهند لقمه را دور سرشان بچرخانند به جای استفاده از در، از سقف وارد اتاق‌هایشان شوند؛ اما این طور که می‌گویند گویا در زمان‌های قدیم کاپادوکیه در طول زمستان زیر توده‌های برف قرار می‌گرفت و مردم هیچ راهی برای بیرون آمدن از خانه نداشتند.

روستای عجیب در ترکیه


برای همین هم به مرور زمان عادت کردند که از سقف راهشان را باز کنند! این عادت از هزاران سال پیش برای مردم روستایی ترکیه باقی مانده طوری که هنوز هم به رغم جمعیت اندکشان باز خانه‌ها فقط از سقف به بیرون راه دارند.

خانه‌های امروزی کاپادوکیه هنوز هم مثل چندهزار سال پیش دو اتاق دارند و مردم با نردبام‌های چوبی از سقف به داخل آنها می‌روند. بررسی‌های دیرینه‌شناسان نشان می‌دهند ۱۰۰قرن پیش ساکنان کاپادوکیه نسبت به مردم اطراف خود زندگی پیشرفته‌تری داشتند به طوری که در هر یک از خانه‌های آنها سنگ‌های آسیاب، اجاق‌ و سبدهای حصیری به چشم می‌خورد. خیلی‌ها کاپادوکیه را مهد قدیمی‌ترین تمدن‌های جهان می‌دانند.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار