گوناگون

خطر کودتای ارتش مزدور واگنر علیه پوتین

خطر کودتای ارتش مزدور واگنر علیه پوتین

پارسینه: افسر سابق سرویس امنیت فدرال روسیه که زمانی گروهی از شبه نظامیان روسی در دونتسک را رهبری می‌کرد، بر این باور است که ارتش خصوصی واگنر می‌تواند ولادیمیر پوتین را از قدرت پایین بکشد.

به گزارش «پارسینه»، ایگور گیرکین، که با نام مستعار «استرلکوف» شناخته می‌شود و اکنون یک وبلاگ نویس برجسته جنگی است، گفت که یوگنی پریگوژین، رئیس واگنر، می‌تواند رئیس جمهور روسیه را سرنگون کند.

به نوشته دیلی میل، ، گیرکین در ویدئویی که توسط WarTranslated به اشتراک گذاشته شده است، گفت: «اگر پریگوژین رئیس واگنر باقی بماند، شورش به سرعت و به طور اساسی رخ خواهد داد.»

او اضافه کرد: «تلاش برای کودتا اعلام شده است... من نمی‌دانم بعداً چه اتفاقی می‌افتد، به خصوص که واگنر فوراً به پایگاه‌های پشت جبهه عقب نشینی کرده است... خطر یک کودتا در آینده روشن است.»

پریگوژین که زمانی به پوتین نزدیک بود، در ماه‌های اخیر بار‌ها از وزارت دفاع روسیه انتقاد کرده است. او هفته گذشته گفت که اوکراین از زمان آغاز تهاجم گسترده روسیه، نیرو و سلاح بیشتری به دست آورده است.

بر اساس گزارش «هیل»، بنیانگذار واگنر زمانی که ادعا کرد جنگ اوکراین نتیجه معکوس داشته است، به تشدید دشمنی خود با رهبران روسیه دامن زد. او خسارات زیادی که در جریان فتح باخموت به گروه واگنر وارد شده و همچنین قدرت ارتش اوکراین را برشمرد و پیشنهاد کرد که رهبری ارشد روسیه باید تغییر کند.

گیرکین از منتقدان پیامد‌های جنگ اوکراین بر روسیه است و ماه گذشته گفته بود که که وضعیت در خط مقدم تأثیر «بسیار منفی» بر توانایی روسیه برای پیروزی در جنگ دارد.

گیرکین با بیان اینکه اقتصاد، ارتش و نظام سیاسی روسیه برای «جنگ طولانی و فرسایشی» آمادگی نداشتند، گفت: «هراسی ندارم که بگویم به سمت شکست نظامی پیش می‌رویم.»

در آخرین روز اردیبهشت ماه مقامات روس از فتح شهر باخموت خبر دادند. این شهر به مدت ۱۵ ماه در مقابل نیرو‌های روسی مقاومت کرده بود، اما ادر نهایت و در حالی که به شدت ویران شده بود، تسلیم شد.

یوگنی پریگوژین پس از فتح باخموت گفت که روسیه بیش از ۲۰ هزار نفر را در نبرد بر سر این شهر از دست داده است. این در حالی است که طبق ادعای رسمی مسکو، تفلات روسیه برای تصرف باخموت ۶ هزار نفر بوده است.

ارسال نظر

 • شیرین صفوی

  بیا برو بابا این رو کوه هم تکون نمیده !!! باز افتادین تو تورعملیات اطلاعات فریب !!!! مثل مریضی و بیماری و حرکت پاها و دستاش !!!!!!!! کو سالم سالمه به اهدافش هم میرسه تو جنگ با اوکراین هم پیروز میشه !!! این جنگ فرسایشی میشه و این وسط آمریکا و اروپا بازنده هستند !!!!!!!

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار