گوناگون

چرا از پهپادهای بیرقدار در جنگ اوکراین دیگر خبری نیست؟

چرا از پهپادهای بیرقدار در جنگ اوکراین دیگر خبری نیست؟

پارسینه: در ماه‌های اولیه جنگ روسیه و اوکراین، پهپاد‌های «بیرقدار تی بی ۲» ترکیه به عنوان ناجی اوکراین و آینده جنگ مورد ستایش قرار گرفتند، اما در ماه‌های اخیر در حالی که همچنان پهپاد‌های شاهد ایرانی خبرساز می‌شوند، خبری از همتایان ترکیه‌ای آن‌ها نیست.

تحریریه پارسینه- حامد کشاورز: در آغاز جنگ، گزارش‌ها و ویدئو‌های متعددی از استفاده اوکراین از پهپاد‌های « بیرقدار تی بی ۲ » برای حمله به تانک‌ها، زره پوش‌ها و قایق‌های گشتی روسیه منتشر شد. محبوبیت آن‌ها حتی الهام بخش یک آهنگ محلی همه گیر هم شد.

اکنون که کمی بیشتر از یک سال از آغاز جنگ اوکراین می‌گذرد، به گفته یک کارشناس، پهپاد‌هایی که زمانی ارزشمند بودند، تقریباً به طور کامل سرنگون شده‌اند و آن‌هایی که باقی مانده اند به وظیفه شان به امر شناسایی کاهش یافته است.

ساموئل بندت، تحلیلگر و متخصص سیستم‌های نظامی بدون سرنشین و روباتیک در «مرکز تحلیل‌های دریایی»، به «اینسایدر» گفت: «ارزیابی کلی از پهپاد‌هایی مانند «تی بی ۲» این است که آن‌ها بدون مقابله سیستم‌های دفاعی پیشرفته هوایی و جنگ الکترونیکی، به خوبی کار می‌کنند.»

این پهپاد به‌عنوان یک پهپاد نسبتاً کند و ارتفاع پایین، می‌تواند به هدفی برای طیف وسیعی از سامانه‌های پدافند هوایی که به خوبی سازماندهی شده‌اند تبدیل شود - ما این را در لیبی و در قره باغ کوهستانی دیدیم.»

روسیه دارای سیستم پیشرفته جنگ الکترونیکی است

در حالی که روسیه در ماه‌های اولیه جنگ در برابر حملات پهپاد‌های اوکراینی آسیب‌پذیر بود، به سرعت برای بهبود تجهیزات جنگ الکترونیک خود اقدام کرد و از آن زمان تاکنون با موفقیت بسیاری از پهپاد‌های اوکراینی را سرنگون و خنثی کرده است.

بندت گفت: «وقتی ارتش روسیه دست به کار شد، توانست بسیاری از «ت بی ۲»‌ها را منهدم کند.»

اوکراین سال گذشته اعلام کرد که از زمان آغاز تهاجم روسیه، ۵۰ پهپاد بیرقدار تی بی ۲ دریافت کرده است، اما تا پایان سال ۲۰۲۲، این پهپاد‌ها تا حد زیادی از میدان جنگ ناپدید شدند.

ژنرال آندری دمین، فرمانده نیروی پدافند هوایی روسیه مدعی شد که نیرو‌های روسی بیش از ۱۰۰ پهپاد را در ماه آوریل منهدم کرده اند.

بندت گفت که اکنون اوکراین از بیرقدار عمدتاً برای اهداف اطلاعاتی، نظارتی و شناسایی استفاده می‌کند تا برای حمله.

او گفت که نیرو‌های اوکراینی از «اپتیک و حسگر‌های پیشرفته این پهپادها، در حالی که دور از برد سامانه‌های هوایی و جنگ الکترونیک روسیه اند، به منظور هدایت سایر پهپاد‌ها برای حملات استفاده می‌کنند.»

یک ارزیابی که به تازگی انجام شده استدلال می‌کند که روسیه در جنگ پهپاد‌ها دست برتر را دارد و تخمین می‌زند که نیرو‌های این کشور هر ماه حدود ۱۰ هزار پهپاد اوکراینی را سرنگون می‌کنند.

بر اساس گزارشی که توسط «مؤسسه خدمات متحد سلطنتی» بریتانیا منتشر شد، جنگ الکترونیک «جزئی حیاتی» از تاکتیک‌های روسیه است و در وارد کردن تلفات شدید به پهپاد‌های اوکراینی نقش دارد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار