گوناگون

فرودگاه سال اروپا انتخاب شد

فرودگاه سال اروپا انتخاب شد

پارسینه: فرودگاه استانبول عنوان بخش «برترین فرودگاه اروپا» جوایز ایر ترانسپورت را برای سومین سال متوالی به خود اختصاص داد.

به گزارش عصرترکیه، بنا به اعلام شرکت مدیریت فرودگاه استانبول «ایگا»، این جایزه برای نخستین بار توسط یک فرودگاه برای سه بار متوالی کسب شده است.


قدری سامسونلو، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل این شرکت که در مراسم اهدای این جایزه به دلیل وقوع زمین لرزه‌های اخیر در ترکیه حضور نداشته است، با اشاره به افزایش تعداد پروازها در فرودگاه گفت: همچنان به عنوان یکی از فرودگاه پرتردد اروپا به فعالیت ادامه می‌دهیم.


وی افزود: سال گذشته با ارایه خدمت به 64.5 میلیون مسافر در این زمینه یکی از فرودگاه‌های برتر اروپا بودیم.

فرودگاه سال اروپا انتخاب شد


فرودگاه جدید استانبول


فرودگاه جدید استانبول یک فرودگاه بین‌المللی در منطقه آرناووت‌کوی (Arnavutköy) در قسمت اروپایی استانبول در ترکیه است.


طراحان این فرودگاه زیرساخت های آن را به گونه ای چیده اند که قابلیت پذیرش 200 میلیون مسافر را در سال داشته باشد. این فرودگاه در ۲۹ اکتبر ۲۰۱۸ به مناسبت سالگرد ۹۵ سالگی اعلام رسمی جمهوری ترکیه توسط رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه افتتاح شد.


فرودگاه استانبول، سومین فرودگاه این کلانشهر است. دو فرودگاه بین‌المللی آتاترک و فرودگاه صبیحه گوکچن پیشتر از این فعال بوده اند. با آغاز به کار فرودگاه جدید، فرودگاه آتاتورک به پروازهای خصوصی و نیز نظامی اختصاص یافته و از گردونه پروازهای تجاری حذف شده است. با این حال فرودگاه صبیحه گوچکن همچنان فعال است.

فرودگاه سال اروپا انتخاب شد


فرودگاه جدید استانبول به خاطر طراحی برج کنترل ترافیک هوایی و ساختمان فنی خود، نخستین جایزه خود را در مسابقه سال ۲۰۱۵ معماری بین‌المللی شیکاگو که توسط موزه معماری و طراحی شیکاگو با همکاری مرکز اروپایی معماری، هنر، طراحی، و مطالعات شهری برگزار شد دریافت کرده است.


هر 75 ثانیه یک پرواز


بر اساس گزارش سازمان ایمنی ناوبری هوایی اروپا (EUROCONTROL) فرودگاه استانبول در سال گذشته با میانگین 1156 پرواز روزانه میزبان بیشترین پرواز در میان فرودگاه های اروپایی بوده است.
فرودگاه استانبول در سال گذشته تنها فرودگاه اروپایی بوده که موفق به رسیدن شمار پروازهای روزانه پیش از همه گیری کرونا در سال 2019 شده است.


فرودگاه آمستردام با میانگین 1143 پرواز، فرودگاه شارل دوگل پاریس با متوسط 1122 پرواز روزانه، فرودگاه فرانکفورت با 1048 و فرودگاه لندن با متوسط 1042 پرواز روزانه پس از فرودگاه استانبول در رتبه های دوم تا پنجم شلوغ ترین فرودگاه های اروپایی در سال 2022 قرار داشته اند.


درآمد نجومی برای ترکیه


چندی پیش عادل کارااسماعیل‌اوغلو، وزیر حمل‌ونقل و زیرساخت ترکیه در توئیتر با اشاره به اینکه فرودگاه استانبول با سرمایه‌گذاری ۱۰/۲۵میلیارد یورویی "بدون هزینه از خزانه دولت" ساخته شده است نوشت: از زمان افتتاح، سهم آن در اقتصاد ۸۰/۷ میلیارد یورو بوده است. بدون هیچ‌گونه هزینه‌ای، در مجموع ۱۱۷ میلیارد یورو برای ترکیه سود داشت.


فرودگاه استانبول ۲۳/۷۵ میلیارد یورو به درآمد ملی، ۵۱/۳ میلیارد یورو به تولید، ۴/۲ میلیارد یورو به صادرات، ۱/۲۳ میلیارد یورو به مالیات کمک کرده است.


همچنین با احداث فرودگاه استانبول برای ۹۷۲ هزار نفر اشتغال‌زایی شده است.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار