گوناگون

فاصله ۱۲ روزه تهران تا ساخت بمب اتم!

فاصله ۱۲ روزه تهران تا ساخت بمب اتم!

پارسینه: مقام ارشد آمریکایی مدعی شده ایران ظرف ۱۲ روز می‌تواند مواد لازم برای ساخت بمب اتمی را تولید کند!

یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا روز سه‌شنبه ۹ اسفند مدعی شد ایران می‌تواند طی «حدود ۱۲ روز» مواد هسته‌ای لازم برای ساخت یک بمب اتمی را تولید کند.

رویترز می‌گوید در زمان انعقاد توافق هسته‌ای موسوم به برجام در سال ۲۰۱۵، پیش‌بینی می‌شد که ایران یک سال با ساخت بمب اتمی فاصله دارد.

کالین کال، معاون وزارت دفاع آمریکا، این موضوع را طی نشستی در مجلس نمایندگان و در پاسخ به پرسش نمایندگان جمهوری‌خواه درباره دلایل دولت جو بایدن برای احیای برجام٬ مطرح کرد.

معاون وزارت دفاع آمریکا مدعی شده: «پیشرفت برنامه اتمی ایران از زمانی که ما برجام را ترک کردیم قابل توجه بوده است. زمانی که دولت قبلی در سال ۲۰۱۸ تصمیم گرفت از برجام خارج شود، برای ایران حدودا ۱۲ ماه زمان می‌برد تا مواد هسته‌ای لازم را برای یک بمب اتمی تولید کند٬، اما حالا حدود ۱۲ روز طول می‌کشد.»

کالین کال اضافه کرد: «فکر می‌کنم همچنان این دیدگاه وجود دارد که اگر بتوان این مسئله را از طریق دیپلماتیک حل کرد و دوباره محدودیت‌ها را بر برنامه هسته‌ای این کشور بازگرداند، از سایر گزینه‌ها بهتر است. اما الان، برجام در حالت انجماد است.»

این اظهارات در حالی است که آژانس بین المللی انرژی اتمی در همین روز تایید کرد که بازرسان این نهاد ذرات اورانیوم غنی‌شده با غلظت بسیار بالا را در ایران کشف کرده‌اند.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته است که این ذرات تا سطح ۸۳.۷ درصد غنی‌سازی شده‌اند و این درجه فاصله چندانی با سطح ۹۰ درصدی مورد نیاز برای تولید سلاح هسته‌ای ندارد.

منبع: Rferl

ارسال نظر

 • ناشناس

  تواین دنیای قانون جنگل،مدت۱۲روززمان برای ساخت سلاح اتمی ایران،خیلی دیرهم هست وزیاده! بایدخیلی سریعترازاین حرفهاباشه به عنوان مثال فقط۱۲دوازده ساعت فاصله زمانی ایران بابمب اتم

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار