گوناگون

رزمایش آمریکا در دریای چین جنوبی

رزمایش آمریکا در دریای چین جنوبی

پارسینه: تفنگداران ویژه و نیروی دریایی آمریکا در حال برگزاری یک رزمایش مشترک در دریای چین جنوبی و درست در میانه تنش‌های روبه ازدیاد با پکن بر سر سرنگونی بالون جاسوسی این کشور هستند.

یگان هفتم نیروی دریایی آمریکا مستقر در ژاپن اعلام کرد که ناوگروه هواپیمابر "نیمیتز" آمریکا و یگان سیزدهم تفنگداران در حال انجام عملیات ضربتی مشترک در دریای چین جنوبی هستند.

ایسنا نوشت: یگان هفتم نیروی دریایی آمریکا همچنین در بیانیه‌ای اعلام کرد که این مانور مشترک نظامی یک حضور قدرتمند در منطقه ایجاد کرده که حامی "صلح و ثبات" است.

چین مدعی مالکیت تمامی دریای چین جنوبی و مخالف هرگونه فعالیت نظامی از سوی دیگر کشورها در این آبراه مورد مناقشه است.

آمریکا هیچ موضع رسمی درباره این دریا ندارد اما همچنان می‌گوید که آزادی حمل و نقل و پرواز بر فراز حریم هوایی این منطقه باید حفظ شود. سال گذشته میلادی نیز ایالات متحده چندین بار ناوهای خود را به منطقه اعزام کرد که با اعتراض از سوی پکن روبرو شد.

این رزمایش در حالی صورت گرفته که تنش‌ها بین واشنگتن و پکن بر سر ساقط شدن بالون چینی بر فراز ایالت کارولینای جنوبی تشدید شده است.

آمریکا اعلام کرده که این بالون بدون سرنشین مجهز به وسایلی برای رصد و جمع‌آوری سیگنال‌های اطلاعاتی بود اما پکن تاکید دارد که این بالون فقط برای تحقیقات آب و هوایی استفاده می‌شد که به صورت تصادفی از مسیر اصلی خود منحرف شد.

پنتاگون نیز درباره این بالون اعلام کرد، این شیء پرنده بخشی از برنامه بزرگ شناسایی است که چین در چند سال گذشته آن را انجام داده است.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار