گوناگون

مشارکت احتمالی هند در تکمیل جنگنده نسل پنجم «چک‌میت»

مشارکت احتمالی هند در تکمیل جنگنده نسل پنجم «چک‌میت»

پارسینه: روسیه از مشارکت احتمالی هند در تکمیل و توسعه جنگنده نسل پنجم «چک‌میت» خبر داده است.

منابع خبری روسی روز سه شنبه از مشارکت محتمل هند با روسیه در توسعه و تکمیل جنگنده نسل پنجم «چک‌میت» خبر دادند.

فارس نوشت: یک منبع نزدیک به شرکت فناوری دولتی «روستک» گفت که هیات روسی که در نمایشگاه بین‌المللی هوایی «هند ۲۰۲۳» شرکت می‌کند، قصد دارد در مورد همکاری با این کشور در ساخت و توسعه هواپیماهای نسل پنجم به ویژه جنگنده تاکتیکی سبک چک‌میت گفت‌وگو کند.

این مقام نظامی روس گفت: «ما قصد داریم در مورد همکاری در باره ساخت جنگنده نسل پنجم «چک‌میت» گفت‌وگو کنیم. به ویژه، قصد داریم از شرکای هندی خود دعوت کنیم تا به پروژه جنگنده تاکتیکی سبک چک‌مینت بپیوندند.»

روسیه در نمایشگاه بین‌المللی هوایی ماسک در ۲۰۲۱ سال از جدیدترین جنگنده تک موتوره خود به نام چک میت رونمایی کرد. هواپیمای جدید ساخته شده برگرفته شده ازجنگنده نسل پنجم «سوخو-۵۷» است.

این جنگنده جدیدترین سامانه‌ها را دارد و مجهز به فناوری‌های هوش مصنوعی است. این جنگنده تک موتوره جدید مبتنی بر فناوری رادارگریز و دارای محفظه داخلی برای تسلیحات هوا به هوا و هوا به سطح است. این جنگنده محموله‌ای بالغ بر ۷ تن را حمل می کند و می‌تواند تا ۶ هدف را در یک زمان مورد اصابت قرار دهد. سرعت جنگنده چک‌میت ۱.۸ ماخ و برد عملیاتی ۳۰۰۰ کیلومتر خواهد بود.

چندی قبل نشریه آمریکایی «نشنال اینترست» در توصیف این جنگنده نوشت، چک‌‌میت یک جنگنده پنهانکار چند منظوره تک موتوره، تک صندلی نسل پنجم و هواپیمای تاکتیکی سبک توسعه یافته سوخو است. به نظر می‌رسد این جنگنده از موتور مورد انتظار روسیه استفاده می‌کند و دارای یک کابین خلبان شیشه‌ای پیشرفته با طرح بسیار مشابه جنگنده نسل پنجم «سوخو-۵۷» روسیه است.

برخی منابع خبری پیشتر با اشاره به بن بست رسیدن مذاکرات هند در خرید جنگنده «اف-۳۵»، از قصد این کشور در خرید جنگنده نسل پنجم پنهانکار جدید روسیه با اهداف خاص خبر داده بودند

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار