گوناگون

پیام غرب با سرگروهی آمریکا به تهران برای از سر گیری و پایان احتمالی مذاکرات برجام؟!

پیام غرب با سرگروهی آمریکا به تهران برای از سر گیری و پایان احتمالی مذاکرات برجام؟!

پارسینه: وزیر امور خارجه قطر مدعی شده آمریکایی‌ها یک پیام به ما دادند که به ایران منتقل کنیم که مرتبط با موضوع توافق است گرچه شاید ارتباط مستقیمی به آن نداشته باشد. بنظر می رسد اگر تا دیروز ابتکار عمل ارتباط تهران با غرب در دستان عمان بوده، اینبار غرب به رهبری آمریکا به دستان گرم دوحه برای برقراری ارتباط امیدوارتر شده است!

به گزارش پارسینه ، شب گذشته خبری در لابلای خبرهای بین الملل با موضوع ایران و آمریکا و ارتباط غیر مستقیم واشنگتن برای انتقال پیام به تهران بوسیله قطر بر روی خروجی خبرگزاری ها قرار گرفت.

وزیر امور خارجه قطر ظاهراً گفته: آمریکایی‌ها یک پیام به ما دادند که به ایران منتقل کنیم که مرتبط با موضوع توافق است گرچه شاید ارتباط مستقیمی به آن نداشته باشد.

بنظر می رسد اینبار ایالات متحده، صلاحیت دوحه را برای انتقال پیام نسبت به همسایه سنتی و درگیر در این ماجراها «مسقط» ترجیح داده است.

متعاقب همین خبر بود که حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران روز گذشته پس از دیدار با همتای قطری خود در تهران گفت که محمد بن عبدالرحمن آل ثانی حامل پیام‌هایی از طرف‌های برجام برای تهران بود.

اما وزیر خارجه جزئیاتی از پیام ارائه نداد، اما از دوحه به‌دلیل «حسن نیت برای رسانیدن همه طرف‌ها به گام‌های پایانی توافق» تشکر کرد. امیرعبداللهیان همچنین تاکید کرده که تهران از «هرگونه ابتکار عملی» جهت «گفتگو برای لغو تحریم‌ها» استقبال می‌کند.

وزیر خارجه قطر هم در کنفرانس کوتاه خبری گفته که دوحه امیدوار است تا «محیط مناسبی برای این گفتگوها» ایجاد شود.وی همچنین گفت: دوحه «به دنبال این است که این توافق هسته‌ای صورت بگیرد، زیرا عامل مهم ثبات منطقه است.»

اما وزیر خارجه قطر هم از محتوای پیام غرب به رهبری آمریکا امتناع کرده است.

مدت‌هاست که مذاکرات هسته‌ای میان ایران و طرف‌های برجام متوقف شده است، اما انتقال پیام همچنان ادامه دارد. از طرف دیگر روابط ایران و کشور‌های اروپایی تیره و تار است و سرنوشت برجام را در ابهام قرار داده است.

پس از روی کار آمدن دولت جو بایدن در آمریکا، ایران و سایر طرف‌های برجام از آوریل ۲۰۲۱ گفتگوهایی را در وین، پایتخت اتریش برای احیای توافق هسته‌ای آغاز کردند، اما پس از ماه‌ها مذاکره طرفین بدون نتیجه مذاکرات را متوقف کردند.

همزمان با آغاز اعتراض‌ها در ایران، گفتگوها تقریبا به طور کامل متوقف شد و چندین مقام غربی، از جمله مقامات کاخ سفید اعلام کردند که دیگر برجام در اولویت قرار ندارد.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز روز دوشنبه گفت که «توافق هسته‌ای نمرده، اما تحرکی هم ندارد.»

وی ماه گذشته میلادی در دیدار با وزیر خارجه ایران در حاشیه نشست بغداد ۲ در اردن گفته بود که «ارتباطات دوجانبه» برای «احیای برجام بر پایه مذاکرات وین» ادامه خواهد داشت.

در همین حال رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه گفت که در ماه فوریه برای «گفتگو‌های بسیار ضروری» به تهران سفر خواهد کرد. وی در سخنان خود گفته بود که «بن بست بزرگی» در مسیر برجام قرار دارد.

گروسی همچنین گفته بود که ایران اورانیوم مورد نیاز برای ساخت «چند بمب اتمی» را در اختیار دارد، اما هنوز هیچ سلاحی نساخته است.

ارسال نظر

 • احمد

  دوزار بده آش، ب همین خیال باش...

 • ناشناس

  عجب ماری اول باز کردن صفحه میاد افعی شده بسکه مار خورده

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار