گوناگون

آخرین جزییات از حمله مسلحانه به سفارت باکو در تهران+ فیلم

آخرین جزییات از حمله مسلحانه به سفارت باکو در تهران+ فیلم

پارسینه: وزارت خارجه جمهوری آذربایجان از حمله مسلحانه به سفارت خود تهران خبر داد.

به دنبال انتشار اخباری از حمله مسلحانه به سفارت باکو در تهران در صبح روز جمعه، وزارت خارجه جمهوری آذربایجان این حمله را تایید کرد.

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان: رئیس نیروهای محافظ سفارت در تهران کشته شد

ساعت ۸:۳۰ صبح امروز مهاجم یا مهاجمانی به سمت سفارت باکو در تهران حمله می کنند که در نتیجه آن اورخان عسگروف رئیس حراست سفارت باکو کشته و یک فرد دیگر زخمی می شود.

بنابر گفته وزارت خارجه این کشور، یک فرد مسلح با سلاح کلاشینکف وارد سفارت شده است. براساس این بیانیه، دو محافظ دیگر این سفارت هم در جریان این حمله زخمی شدند که وضعیت آنها رضایتخش است.

فردمهاجم به سفارت آذربایجان دستگیر شد

بر پایه این گزارش سردار رحیمی رئیس پلیس پایتخت از دستگیری فردی که صبح امروز با سلاح در حالیکه یکی از کارکنان سفارت در حال ورود به سفارت بوده به سفارت آذربایجان وارد شده بود خبر داد و گفت : این فرد صبح امروز با ورود به سفارت آذربایجان با سلاح گرم اقدام به تیراندازی نموده که در این حادثه یک نفر کشته و دو نفر مجروح شدند.

وی افزود: با سرعت عمل پلیس فرد مهاجم بلافاصله دستگیر و تحقیقات از وی ادامه دارد.

سردار رحیمی با اشاره به اینکه این فرد به همراه دو فرزند خردسال خود وارد سفارت شده است عنوان داشت: در تحقیقات اولیه فرد مهاجم انگیزه خود را مشکلات شخصی و خانوادگی اعلام کرده است.

آخرین وضعیت مصدومان حمله مسلحانه به سفارت آذربایجان در تهران
۱۴۰۱/۱۱/۰۷ - ۲۲:۲۴

دکتر شهرام علمداری در مصاحبه مطبوعاتی مشترک که با حضور امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران و علی علیزاده سفیر آذربایجان در تهران در بیمارستان شهدای تجریش در حال برگزاری است، گفت: در مورد مجروح دوم نیز در حال حاضر جراحی فک و صورت در حال انجام است، چون ضایعه زیاد است، جراحی طول کشیده، ولی عمل به خوبی پیش می‌رود.

صبح امروز، جمعه (۷ بهمن) سفارت جمهوری آذربایجان در تهران مورد حمله یک فرد مسلح قرار گرفت. در این حادثه یک نفر با اسلحه کلاشینکف وارد سفارت آذربایجان شد و رییس حراست سفارت باکو را کشت و دو محافظ سفارت نیز زخمی شدند.

گفت‌وگوی تلفنی امیرعبداللهیان و همتای آذربایجانی
۱۴۰۱/۱۱/۰۷ - ۱۷:۴۵

وزیر خارجه ایران ضمن محکوم‌کردن حادثه سفارت آذربایجان، با اشاره به سوءاستفاده دشمنان دو کشور از حادثه امروز گفت نباید اجازه دهیم که این حادثه بر مناسبات دو کشور تأثیر منفی بگذارد.

وزیر خارجه جمهوری آذربایجان هم از ابراز همدردی و پیام تسلیت رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه ایران تشکر و از پیشنهاد امیرعبداللهیان برای همکاری و هماهنگی دو کشور برای روشن شدن ابعاد حادثه استقبال کرد.

دستور «بلافاصله» رئیسی درباره حمله مسلحانه به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران
۱۴۰۱/۱۱/۰۷ - ۱۷:۴۴

محمد جمشیدی معاون سیاسی رییس جمهور در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت:

حادثه تلخ حمله به سفارت کشور برادر و همسایه جمهوری آذربایجان را محکوم می‌کنیم. آیت الله رئیسی بلافاصله پس از شنیدن این خبر ناگوار دستور بررسی همه جانبه موضوع را صادر و مراتب تسلیت و همدردی خود را با دولت، ملت و بازماندگان دیپلمات جانباخته اعلام و برای مجروحان آرزوی شفای عاجل کردند.

اولین عکس از عامل حمله به سفارت آذربایجان در تهران
۱۴۰۱/۱۱/۰۷ - ۱۷:۳۴

اولین عکس از عامل حمله به سفارت آذربایجان

اعتراف اولیه ضارب حمله به سفارت جمهوری آذربایجان+ فیلم
۱۴۰۱/۱۱/۰۷ - ۱۷:۳۲

جزئیات کامل حمله مرگبار به سفارت باکو در تهران به روایت سردار رحیمی
۱۴۰۱/۱۱/۰۷ - ۱۵:۳۸

سردار رحیمی رئیس پلیس تهران جزییات حادثه از زبان فرد مهاجم و از لحظه ورود پلیس به سفارت را بازگو کرده است. به گفته سردار رحیمی «علت عدم حرکت پلیس دیپلماتیک به سمت مهاجم این بوده که این مامور پلیس دیپلماتیک که در کیوسک دیده می‌شود، مسلح نبوده است. اما با دیدن کلاشینکف در دست مهاجم و دستور ایست او که به نوعی تهدیدآمیز بوده است، از جایش حرکت نکرده و بلافاصله با مرکز پلیس تماس گرفته است.»

رویداد۲۴ نوشت: *‌ تصاویر منتشر شده از دوربین‌های مداربسته سفارت نشان می‌دهد پلیس دیپلماتیک دیر اقدام کرده و ظاهرا ورود پلیس به صحنه هم با تاخیر بوده و مرحله خلع سلاح هم توسط مامور سفارت آذربایجان انجام می‌شود؟ به خاطر همین فیلم رسانه‌های آذربایجانی مدعی شد همکاری فرد ضارب با نیرو‌های ایرانی شده‌اند.

خود بنده بلافاصله جزو اولین نفراتی بودم به عنوان رئیس پلیس وارد در صحنه حضور پیدا کردم و با مسئولان حاضر در صحنه که از اعضای سفارت آذربایحان بودند صحبت کردم. آقای شهریاری که قاضی جنایی بود، بلافاصله آمده است. مجموعه همکاران صحنه‌بردار و تشخیص هویت وشناسایی سلاح در کمترین زمان آمدند. فرد مهاجم بر اساس مشکلات خانوادگی که داشته و ادعا کرده ۹ ماه است همسرش را که اصالتا جمهوری آذربایجانی است با هماهنگی خانواده همسرش، در سفارت نگهداری کردند و تلاش فراوانی کرده که خانمش را به منزل برگرداند. او می‌گوید اختلافات جزئی داشته، ولی اینطور نبوده که خانمم برنگردد. من اظهارات خود این فرد را دارم می‌گویم.

علت و انگیزه این موضوع بوده که عرض کردم و دنبال این کار بوده است. بلافاصله بعد از حادثه در کمترین زمان ممکن پرسنل تیم‌های عملیاتی و متعاقبا تیم‌های یگان امداد ما در صحنه حضور پیدا می‌کند. یعنی بلافاصله تیم‌ها حضور پیدا می‌کنند و ضارب را دستگیر می‌کنند و سلاحش کشف می‌شود.

*‌ البته در فیلم‌های متتشر شده از دوربین‌های مداربسته ظاهرا خلع سلاح هم توسط مامور سفارت که لباس سفید به تن دارد انجام شده است.

بله، آن لحظه اول پلیس نبوده است. ایشان ۵ و ۳۰ دقیقه کار را آغاز کرده است. او می‌گوید اول چند بار دور زدم و منتظر و مترصد فرصتی بوده که بتواند تعرض کند و برود داخل و همسرش را آزاد کند. می‌گوید همسرم در طبقه چهار آنجا نگهداری می‌شود

این نفری که با با متعرض درگیر می‌شود همراه دو نفر دیگر، یعنی سه نفری ساعت ۸ و ۳۰ با یک خودرو جلوی در سفارت می‌آیند. تا می‌ایستند ایشان با پرایدی که داشته و دو فرزندش داخل پراید بودند به خودرویی که این سه نفر باهاش آمدند، می‌زند. بعد از این تصادف این سه نفر داخل سفارت آن‌ها فرار می‌کنند و فرد مهاجم هم آن‌ها را تعقیب می‌کند. یعنی در سفارت باز می‌شود و این تعقیب انجام می‌شود.

*‌ رسانه آذربایجان این خبر‌ها را تکذیب کرده‌اند.

رسانه‌های آذربایجان باید نقل قول از رئیس پلیس پایتخت ایران بزنند. ما مقام رسمی هستیم.

*‌ ظاهرا آنها همچنان به تصاویر دوربین‌های مدار بسته سفارت استناد می‌کنند.

خب همان طور که توضیح دادم این‌ها وقتی فرار می‌کنند، به سمت درب سفارت داخل می‌روند و داخل که می‌روند ایشان سلاحش را برمی‌دارد یک تیر هم به در می‌زند و داخل که می‌آید یک نفر مانع او می‌شود و درگیر می‌شود.

*‌ آیا پلیس دیپلماتیک مسلح است؟

پلیس دیپلماتیک مسلح نبوده است. این نفر ما که به عنوان عنصر پلیس دیپلکاتیک ماست، مسلح نبوده است. او بلافلاصله با ما تماس گرفت و گفت چنین حادثه‌ای اتفاق افتاده و در کمترین زمان ممکن ما حاضر شدیم. فرد در حال متواری شدن بود که ما دستگیرش کردیم. مهاجم داشت از درب سفارت خارج می‌شد که ما دستگیرش کردیم.

واکنش امام جمعه تبریز به حادثه سفارت جمهوری آذربایجان در تهران
۱۴۰۱/۱۱/۰۷ - ۱۵:۲۹

حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم نماینده، ولی فقیه در استان و امام جمعه تبریز با اشاره به حمله صبح امروز مسلحانه به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران و محکوم دانستن این حمله از مسوولان دیپلماسی و امنیتی کشور درخواست کرد تا مساله را پیگیری کنند.

انتخاب نوشت: وی ادامه داد: البته این فرد مسلح دستگیر شده و در اعترافات اولیه دلیل خود را مساله شخصی اعلام کرده است.

امام جمعه تبریز ادامه داد: نباید اجازه داد تا دشمن خدایی ناکرده از این امر که به خاطر مساله شخصی بود خللی به روابط دوستی دو کشور وارد کند.

براساس اعلام وزارت خارجه جمهوری آذربایجان، یک فرد مسلح صبح امروز جمعه با کلاشینکف وارد سفارت شده و به اتاقک نگهبانی مقابل سفارت حمله کرده و رئیس محافظان سفارت را کشته است.

باکو سفیر ایران را فراخواند
۱۴۰۱/۱۱/۰۷ - ۱۵:۱۹

وزارت خارجه آذربایجان سیدعباس موسوی، سفیر ایران در باکو در پی حمله مسلحانه به سفارت این کشور در ایران را احضار کرد.

صبح امروز وزارت خارجه آذربایجان در بیانیه ای اعلام کرد:

« حمله به سفارت جمهوری آذربایجان در جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۲۷ ژانویه ۲۰۲۳ حدود ساعت ۸:۳۰ رخ داد.

در این حادثه یک نفر با اسلحه کلاشینکف حمله کرد و رییس حراست سفارت باکو را کشت، دو محافظ سفارت نیز در جلوگیری از این حمله زخمی شدند.

وضعیت آنها رضایت بخش است.

جزییات این حمله در حال حاضر در دست بررسی است.»

بعد از این حادثه، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با محکومیت این حادثه ضمن تسلیت و ابراز همدردی عمیق با خانواده این عضو سفارت و نیز دولت و ملت آذربایجان، اظهار داشت: نیروهای انتظامی و امنیتی بلافاصله وارد عمل شده و فرد ضارب را دستگیر کردند که هم اکنون تحت بازجویی قرار دارد.

همچنین حسین امیرعبداللهیان و احمد وحیدی وزرای خارجه و کشور با توجه به حادثه پیش آمده در سفارت جمهوری آذربایجان در تهران اهداف و انگیزه مهاجم مسلح را مورد بررسی قرار دادند.

فوری| سفارت آذربایجان بعد از حادثه + فیلم
۱۴۰۱/۱۱/۰۷ - ۱۴:۵۲

همسر ضارب سفارت جمهوری آذربایجان هم‌اکنون در کشور جمهوری آذربایجان حضور دارد!
۱۴۰۱/۱۱/۰۷ - ۱۴:۴۵

همسر ضارب سفارت جمهوری آذربایجان هم‌اکنون در کشور جمهوری آذربایجان حضور دارد!

مهاجم سفارت به دلیل اینکه نتوانسته بود همسر آذربایجانی اش (گلنار علیووا) را به ایران بازگرداند دست به حمله به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران زد.

کارمندان سفارت ایران در باکو پایتخت آذربایجان به سرعت سفارت را ترک کردند
۱۴۰۱/۱۱/۰۷ - ۱۴:۲۲

فوری/ لحظه ورود مهاجم با پراید به سفارت جمهوری آذربایجان+ فیلم
۱۴۰۱/۱۱/۰۷ - ۱۴:۰۳

بررسی انگیزه فرد مهاجم به سفارت آذربایجان از سوی وزیران خارجه و کشور
۱۴۰۱/۱۱/۰۷ - ۱۳:۵۲

به نقل از وزارت امور خارجه، حسین امیرعبداللهیان و احمد وحیدی وزرای خارجه و کشور با توجه به حادثه پیش آمده در سفارت جمهوری آذربایجان در تهران اهداف و انگیزه مهاجم مسلح را مورد بررسی قرار دادند.

بر اساس شواهد و مشاهدات اولیه، ضارب با انگیزه کاملا شخصی اقدام به تیراندازی کرده است.

تدابیر امنیتی لازم برای ادامه فعالیت طبیعی سفارت و دیپلمات های جمهوری آذربایجان در تهران اتخاذ گردیده و اقدامات قضایی و امنیتی برای روشن شدن انگیزه شخصی ضارب در جریان است.

احتمال تخلیه سفارت آذربایجان در ایران
۱۴۰۱/۱۱/۰۷ - ۱۳:۲۶

به نقل از ترند، آیخان حاجی‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه آذربایجان در گفت‌وگویی با تی آر تی اعلام کرد که دولت باکو درصدد است تا در آینده‌ای نزدیک سفارت خود در ایران را تخلیه کند.

وی در ادامه گفت: هر کشور مسئول تضمین امنیت سفیران در کشورش می‌باشد.

قاضی محمد شهریاری، سرپرست دادسرای امور جنایی تهران در رابطه با این حادثه گفت: ساعت ۸ صبح امروز یک دستگاه خودروی پراید با توقف مقابل سفارت جمهوری آذربایجان در تهران و پس از به کار گیری سلاح موفق به ورود به داخل ساختمان سفارت می‌شود. پس از حمله این فرد به سفارت یک فرد از جمهوری آذربایجان کشته و ۲ نفر مجروح می‌شوند.

به گفته سرپرست دادسرای امور جنایی تهران تحقیقات اولیه نشان می‌دهد این فرد با انگیزه شخصی به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران حمله کرده است.

در تحقیقات اولیه متهم مدعی شده است: فروردین ماه امسال همسرم به سفارت آذربایجان در تهران مراجعه کرده و دیگر به منزل مراجعه نکرده است. وی انگیزه خود از حمله به سفارت جمهوری آذربایجان را اینگونه بیان می‌کند که در مراجعات مکرر به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران هیچ پاسخی از آنها دریافت نمی‌کردم و تصور می‌کردم همسرم در سفارت جمهوری آذربایجان در تهران حاضر است و حاضر به دیدار با من نیست. امروز صبح تصمیم گرفتم با اسلحه کلاشینکفی که از قبل تهیه کرده بودم به سفارت مراجعه کنم.

قاضی شهریاری گفت: فرد مهاجم در تحقیقات اولیه مدعی است انگیزه‌اش از حمله به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران کاملا شخصی بوده است.

سرپرست دادسرای جنایی تهران گفت: به محض اطلاع از این حادثه به همراه اکیپ‌های تشخیص هویت و پزشکی قانونی، اکیپ بررسی صحنه جرم و پلیس اگاهی برای بررسی حادثه حاضر شده و پرونده در حال رسیدگی است.

همچنین ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان ضمن تسلیت و ابراز همدردی عمیق با خانواده این عضو سفارت و نیز دولت و ملت آذربایجان، اظهار داشت: نیروهای انتظامی و امنیتی بلافاصله وارد عمل شده و فرد ضارب را دستگیر کردند که هم اکنون تحت بازجویی قرار دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه افزود: با دستور ویژه مقامات سیاسی و امنیتی کشور، موضوع با اولویت و حساسیت بالا در حال بررسی است تا ابعاد این اقدام و انگیزه ضارب مشخص شود.

کنعانی افزود: نتیجه بررسی های اولیه مقامات و دستگاه‌های ذیربط، حاکی از انگیزه های شخصی در ورای این اقدام است، فلذا با توجه به‌ ورود فوری دستگاهها و نهادهای ذیربط انتظامی، امنیتی و قضائی، توصیه می گردد رسانه ها از انتشار اخبار غیرموثق و گمانه زنی ها در این رابطه اجتناب نمایند.

کنعانی تصریح کرد: اطلاعات دقیقتر در این خصوص با تکمیل روند بررسی ها منتشر خواهد شد.

اوکراین حمله مسلحانه به سفارت آذربایجان در ایران را محکوم کرد
۱۴۰۱/۱۱/۰۷ - ۱۲:۳۷

اولگ نیکولنگو، سخنگوی وزارت خارجه اوکراین روز جمعه در توییتی نوشت: اوکراین قویا حمله امروز به سفارت آذربایجان در تهران - که باعث کشته شدن یکی از پرسنل امنیتی و مجروح شدن چندتن دیگر از آن‌ها شد - را محکوم می‌کند. ما به عزیزان قربانی صمیمانه تسلیت می‌گوییم و بهبودی سریع را برای مجروحان آرزومندیم.

این در حالی است که کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به حمله امروز به سفارت آذربایجان افزود: با دستور ویژه مقامات سیاسی و امنیتی کشور، موضوع با اولویت و حساسیت بالا در حال بررسی است تا ابعاد این اقدام و انگیزه ضارب مشخص شود.

کنعانی افزود: نتیجه بررسی های اولیه مقامات و دستگاه‌های ذیربط، حاکی از انگیزه های شخصی در ورای این اقدام است، فلذا با توجه به‌ ورود فوری دستگاهها و نهادهای ذیربط انتظامی، امنیتی و قضائی، توصیه می گردد رسانه ها از انتشار اخبار غیرموثق و گمانه زنی ها در این رابطه اجتناب نمایند.

کنعانی تصریح کرد: اطلاعات دقیقتر در این خصوص با تکمیل روند بررسی ها منتشر خواهد شد.

همچنین قاضی محمد شهریاری، سرپرست دادسرای امور جنایی تهران در رابطه با این حادثه گفت: ساعت ۸ صبح امروز یک دستگاه خودروی پراید با توقف مقابل سفارت جمهوری آذربایجان در تهران و پس از به کار گیری سلاح موفق به ورود به داخل ساختمان سفارت می‌شود. پس از حمله این فرد به سفارت یک فرد از جمهوری آذربایجان کشته و ۲ نفر مجروح می‌شوند.

به گفته سرپرست دادسرای امور جنایی تهران تحقیقات اولیه نشان می‌دهد این فرد با انگیزه شخصی به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران حمله کرده است.

در تحقیقات اولیه متهم مدعی شده است: فروردین ماه امسال همسرم به سفارت آذربایجان در تهران مراجعه کرده و دیگر به منزل مراجعه نکرده است. وی انگیزه خود از حمله به سفارت جمهوری آذربایجان را اینگونه بیان می‌کند که در مراجعات مکرر به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران هیچ پاسخی از آنها دریافت نمی‌کردم و تصور می‌کردم همسرم در سفارت جمهوری آذربایجان در تهران حاضر است و حاضر به دیدار با من نیست. امروز صبح تصمیم گرفتم با اسلحه کلاشینکفی که از قبل تهیه کرده بودم به سفارت مراجعه کنم.

قاضی شهریاری گفت: فرد مهاجم در تحقیقات اولیه مدعی است انگیزه‌اش از حمله به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران کاملا شخصی بوده است.

سرپرست دادسرای جنایی تهران گفت: به محض اطلاع از این حادثه به همراه اکیپ‌های تشخیص هویت و پزشکی قانونی، اکیپ بررسی صحنه جرم و پلیس اگاهی برای بررسی حادثه حاضر شده و پرونده در حال رسیدگی است.

واکنش ترکیه به حمله مسلحانه به سفارت باکو در تهران
۱۴۰۱/۱۱/۰۷ - ۱۲:۳۳

«مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه امروز جمعه با انتشار پیامی در حساب توئیتری خود به حمله به سفارت باکو در تهران واکنش نشان داد و نوشت: «حمله عهدشکنانه به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران را محکوم می‌کنیم».

به گزارش «آناتولی» وی با تاکید بر همبستگی میان ترکیه و آذربایجان افزود: از خداوند متعال برای برادر شهیدمان غفران و رحمت طلب می‌کنم و به بازماندگان ایشان و ملت آذربایجان تسلیت عرض کرده و برای مجروحان شفای عاجل آرزومندم.

در همین زمینه، وزارت امور خارجه ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که چاووش اوغلو با «جیحون بایراموف» همتای آذربایجانی خود تماس تلفنی داشته و ضمن محکومیت حمله مسلحانه به سفارت بر همبستگی کشورش با آذربایجان تاکید کرده است.

در همین حال، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه امروز (جمعه) هفتم بهمن ماه در پی اقدام مسلحانه در ورودی سفارت جمهوری آذربایجان در تهران که به کشته شدن یک نفر منجر شده، این اقدام را شدیدا محکوم کرد و از رسانه‌ها خواست از هرگونه گمانه زنی بی مورد در این خصوص خودداری کنند.

توضیحات یکی از نیروهای حفاظت سفارت باکو در حضور فرمانده انتظامی
۱۴۰۱/۱۱/۰۷ - ۱۲:۳۰

واکنش عضو پارلمان آذربایجان به حمله به سفارت این کشور در تهران
۱۴۰۱/۱۱/۰۷ - ۱۲:۱۷

تورال گنجعلی، یک عضو پارلمان آذربایجان روز جمعه در توییتی مدعی شد: ما بارها درخصوص تهدیدات و ایدئولوژی‌های تروریستی رو به رشد در منطقه و همچنین عواقب‌شان هشدار داده بودیم. صبح امروز سفارت آذربایجان در تهران تحت حمله مهاجمی مسلح قرار گرفت. رئیس امنیتی سفارت کشته شد و دو تن دیگر توسط تروریست مسلح مجروح شدند.

این در حالی است که کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به حمله امروز به سفارت آذربایجان افزود: با دستور ویژه مقامات سیاسی و امنیتی کشور، موضوع با اولویت و حساسیت بالا در حال بررسی است تا ابعاد این اقدام و انگیزه ضارب مشخص شود.

کنعانی افزود: نتیجه بررسی های اولیه مقامات و دستگاه‌های ذیربط، حاکی از انگیزه های شخصی در ورای این اقدام است، فلذا با توجه به‌ ورود فوری دستگاهها و نهادهای ذیربط انتظامی، امنیتی و قضائی، توصیه می گردد رسانه ها از انتشار اخبار غیرموثق و گمانه زنی ها در این رابطه اجتناب نمایند.

کنعانی تصریح کرد: اطلاعات دقیقتر در این خصوص با تکمیل روند بررسی ها منتشر خواهد شد.

همچنین قاضی محمد شهریاری، سرپرست دادسرای امور جنایی تهران در رابطه با این حادثه گفت: ساعت ۸ صبح امروز یک دستگاه خودروی پراید با توقف مقابل سفارت جمهوری آذربایجان در تهران و پس از به کار گیری سلاح موفق به ورود به داخل ساختمان سفارت می‌شود. پس از حمله این فرد به سفارت یک فرد از جمهوری آذربایجان کشته و ۲ نفر مجروح می‌شوند.

به گفته سرپرست دادسرای امور جنایی تهران تحقیقات اولیه نشان می‌دهد این فرد با انگیزه شخصی به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران حمله کرده است.

در تحقیقات اولیه متهم مدعی شده است: فروردین ماه امسال همسرم به سفارت آذربایجان در تهران مراجعه کرده و دیگر به منزل مراجعه نکرده است. وی انگیزه خود از حمله به سفارت جمهوری آذربایجان را اینگونه بیان می‌کند که در مراجعات مکرر به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران هیچ پاسخی از آنها دریافت نمی‌کردم و تصور می‌کردم همسرم در سفارت جمهوری آذربایجان در تهران حاضر است و حاضر به دیدار با من نیست. امروز صبح تصمیم گرفتم با اسلحه کلاشینکفی که از قبل تهیه کرده بودم به سفارت مراجعه کنم.

قاضی شهریاری گفت: فرد مهاجم در تحقیقات اولیه مدعی است انگیزه‌اش از حمله به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران کاملا شخصی بوده است.

سرپرست دادسرای جنایی تهران گفت: به محض اطلاع از این حادثه به همراه اکیپ‌های تشخیص هویت و پزشکی قانونی، اکیپ بررسی صحنه جرم و پلیس اگاهی برای بررسی حادثه حاضر شده و پرونده در حال رسیدگی است.

مسکو: از حمله به سفارت آذربایجان در تهران شوکه شده‌ایم
۱۴۰۱/۱۱/۰۷ - ۱۲:۱۷

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز جمعه در کانال تلگرامی خود نوشت: ما از حمله‌ای دیگر به سفارت آذربایجان - که در آن یک مامور امنیتی جان باخت - شوکه شده‌ایم. ما به همتایان آذربایجانی تسلیت می‌گوییم و حمایت خود را ابراز می‌داریم.

وی در ادامه نوشت که وزارت خارجه بعدا اظهارنظر با جزئیات‌تری در این زمینه خواهد داشت.

وزارت امور خارجه آذربایجان درباره حمله صبح امروز به سفارت این کشور در بیانیه ای توضیحاتی را ارائه کرد.

در این بیانیه آمده است:
« حمله به سفارت جمهوری آذربایجان در جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۲۷ ژانویه ۲۰۲۳ حدود ساعت ۸:۳۰ رخ داد.
در این حادثه یک نفر با اسلحه کلاشینکف حمله کرد و رییس حراست سفارت باکو را کشت، دو محافظ سفارت نیز در جلوگیری از این حمله زخمی شدند.
وضعیت آنها رضایت بخش است.
جزییات این حمله در حال حاضر در دست بررسی است.»

سخنگوی وزارت خارجه: حادثه سفارت آذربایجان با حساسیت بالا در حال بررسی است
۱۴۰۱/۱۱/۰۷ - ۱۲:۱۶

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پی اقدام مسلحانه انجام شده در ورودی سفارت جمهوری آذربایجان در تهران که متاسفانه به کشته شدن یک نفر منجر شده است، این اقدام را شدیدا محکوم کرد.

انتخاب نوشت: کنعانی ضمن تسلیت و ابراز همدردی عمیق با خانواده این عضو سفارت و نیز دولت و ملت آذربایجان، اظهار داشت: نیرو‌های انتظامی و امنیتی بلافاصله وارد عمل شده و فرد ضارب را دستگیر کردند که هم اکنون تحت بازجویی قرار دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه افزود: با دستور ویژه مقامات سیاسی و امنیتی کشور، موضوع با اولویت و حساسیت بالا در حال بررسی است تا ابعاد این اقدام و انگیزه ضارب مشخص شود.

کنعانی افزود، نتیجه بررسی‌های اولیه مقامات و دستگاه‌های ذیربط، حاکی از انگیزه‌های شخصی در ورای این اقدام است، فلذا با توجه به ورود فوری دستگاه‌ها و نهاد‌های ذیربط انتظامی، امنیتی و قضائی، توصیه می‌گردد رسانه‌ها از انتشار اخبار غیرموثق و گمانه زنی‌ها در این رابطه اجتناب نمایند.

کنعانی تصریح کرد، اطلاعات دقیقتر در اینخصوص با تکمیل روند بررسی‌ها منتشر خواهد شد.

نخستین ویدئو از حمله مرگ بار به سفارت باکو در تهران
۱۴۰۱/۱۱/۰۷ - ۱۱:۵۵

توضیحات تکمیلی سردار رحیمی، رئیس پلیس پایتخت درباره حمله به سفارت آذربایجان
۱۴۰۱/۱۱/۰۷ - ۱۱:۲۶

قاضی شهریاری: انگیزه فرد مهاجم شخصی بوده است
۱۴۰۱/۱۱/۰۷ - ۱۱:۲۵

سرپرست دادسرای امور جنایی تهران گفت :فرد مهاجم به سفارت آذربایجان در تحقیقات اولیه مدعی است انگیزه‌اش از حمله به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران کاملا شخصی بوده است.

در تحقیقات اولیه متهم مدعی شده است: فروردین ماه امسال همسرم به سفارت آذربایجان به تهران مراجعه کرده و دیگر به منزل مراجعه نکرده است.

وی انگیزه خود به سفارت جمهوری آذربایجان را اینگونه بیان می‌کند که در مراجعات مکرر به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران هیچ پاسخی از آنها دریافت نمی‌کردم و تصور می‌کردم همسرم در سفارت جمهوری آذربایجان در تهران حاضر است و حاضر به دیدار با من نیست.

امروز صبح تصمیم گرفتم با اسلحه کلاشینکفی که از قبل تهیه کرده بودم به سفارت مراجعه کنم.

تصویر جسد فرد ترور شده در سفارت باکو
۱۴۰۱/۱۱/۰۷ - ۱۱:۲۴

تصویر جسد فرد ترور شده در سفارت باکو

دکتر شهرام علمداری در مصاحبه مطبوعاتی مشترک که با حضور امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران و علی علیزاده سفیر آذربایجان در تهران در بیمارستان شهدای تجریش در حال برگزاری است، گفت: در مورد مجروح دوم نیز در حال حاضر جراحی فک و صورت در حال انجام است، چون ضایعه زیاد است، جراحی طول کشیده، ولی عمل به خوبی پیش می‌رود.

صبح امروز، جمعه (۷ بهمن) سفارت جمهوری آذربایجان در تهران مورد حمله یک فرد مسلح قرار گرفت. در این حادثه یک نفر با اسلحه کلاشینکف وارد سفارت آذربایجان شد و رییس حراست سفارت باکو را کشت و دو محافظ سفارت نیز زخمی شدند.

وزیر خارجه ایران ضمن محکوم‌کردن حادثه سفارت آذربایجان، با اشاره به سوءاستفاده دشمنان دو کشور از حادثه امروز گفت نباید اجازه دهیم که این حادثه بر مناسبات دو کشور تأثیر منفی بگذارد.

وزیر خارجه جمهوری آذربایجان هم از ابراز همدردی و پیام تسلیت رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه ایران تشکر و از پیشنهاد امیرعبداللهیان برای همکاری و هماهنگی دو کشور برای روشن شدن ابعاد حادثه استقبال کرد.

محمد جمشیدی معاون سیاسی رییس جمهور در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت:

حادثه تلخ حمله به سفارت کشور برادر و همسایه جمهوری آذربایجان را محکوم می‌کنیم. آیت الله رئیسی بلافاصله پس از شنیدن این خبر ناگوار دستور بررسی همه جانبه موضوع را صادر و مراتب تسلیت و همدردی خود را با دولت، ملت و بازماندگان دیپلمات جانباخته اعلام و برای مجروحان آرزوی شفای عاجل کردند.

اولین عکس از عامل حمله به سفارت آذربایجان

سردار رحیمی رئیس پلیس تهران جزییات حادثه از زبان فرد مهاجم و از لحظه ورود پلیس به سفارت را بازگو کرده است. به گفته سردار رحیمی «علت عدم حرکت پلیس دیپلماتیک به سمت مهاجم این بوده که این مامور پلیس دیپلماتیک که در کیوسک دیده می‌شود، مسلح نبوده است. اما با دیدن کلاشینکف در دست مهاجم و دستور ایست او که به نوعی تهدیدآمیز بوده است، از جایش حرکت نکرده و بلافاصله با مرکز پلیس تماس گرفته است.»

رویداد۲۴ نوشت: *‌ تصاویر منتشر شده از دوربین‌های مداربسته سفارت نشان می‌دهد پلیس دیپلماتیک دیر اقدام کرده و ظاهرا ورود پلیس به صحنه هم با تاخیر بوده و مرحله خلع سلاح هم توسط مامور سفارت آذربایجان انجام می‌شود؟ به خاطر همین فیلم رسانه‌های آذربایجانی مدعی شد همکاری فرد ضارب با نیرو‌های ایرانی شده‌اند.

خود بنده بلافاصله جزو اولین نفراتی بودم به عنوان رئیس پلیس وارد در صحنه حضور پیدا کردم و با مسئولان حاضر در صحنه که از اعضای سفارت آذربایحان بودند صحبت کردم. آقای شهریاری که قاضی جنایی بود، بلافاصله آمده است. مجموعه همکاران صحنه‌بردار و تشخیص هویت وشناسایی سلاح در کمترین زمان آمدند. فرد مهاجم بر اساس مشکلات خانوادگی که داشته و ادعا کرده ۹ ماه است همسرش را که اصالتا جمهوری آذربایجانی است با هماهنگی خانواده همسرش، در سفارت نگهداری کردند و تلاش فراوانی کرده که خانمش را به منزل برگرداند. او می‌گوید اختلافات جزئی داشته، ولی اینطور نبوده که خانمم برنگردد. من اظهارات خود این فرد را دارم می‌گویم.

علت و انگیزه این موضوع بوده که عرض کردم و دنبال این کار بوده است. بلافاصله بعد از حادثه در کمترین زمان ممکن پرسنل تیم‌های عملیاتی و متعاقبا تیم‌های یگان امداد ما در صحنه حضور پیدا می‌کند. یعنی بلافاصله تیم‌ها حضور پیدا می‌کنند و ضارب را دستگیر می‌کنند و سلاحش کشف می‌شود.

*‌ البته در فیلم‌های متتشر شده از دوربین‌های مداربسته ظاهرا خلع سلاح هم توسط مامور سفارت که لباس سفید به تن دارد انجام شده است.

بله، آن لحظه اول پلیس نبوده است. ایشان ۵ و ۳۰ دقیقه کار را آغاز کرده است. او می‌گوید اول چند بار دور زدم و منتظر و مترصد فرصتی بوده که بتواند تعرض کند و برود داخل و همسرش را آزاد کند. می‌گوید همسرم در طبقه چهار آنجا نگهداری می‌شود

این نفری که با با متعرض درگیر می‌شود همراه دو نفر دیگر، یعنی سه نفری ساعت ۸ و ۳۰ با یک خودرو جلوی در سفارت می‌آیند. تا می‌ایستند ایشان با پرایدی که داشته و دو فرزندش داخل پراید بودند به خودرویی که این سه نفر باهاش آمدند، می‌زند. بعد از این تصادف این سه نفر داخل سفارت آن‌ها فرار می‌کنند و فرد مهاجم هم آن‌ها را تعقیب می‌کند. یعنی در سفارت باز می‌شود و این تعقیب انجام می‌شود.

*‌ رسانه آذربایجان این خبر‌ها را تکذیب کرده‌اند.

رسانه‌های آذربایجان باید نقل قول از رئیس پلیس پایتخت ایران بزنند. ما مقام رسمی هستیم.

*‌ ظاهرا آنها همچنان به تصاویر دوربین‌های مدار بسته سفارت استناد می‌کنند.

خب همان طور که توضیح دادم این‌ها وقتی فرار می‌کنند، به سمت درب سفارت داخل می‌روند و داخل که می‌روند ایشان سلاحش را برمی‌دارد یک تیر هم به در می‌زند و داخل که می‌آید یک نفر مانع او می‌شود و درگیر می‌شود.

*‌ آیا پلیس دیپلماتیک مسلح است؟

پلیس دیپلماتیک مسلح نبوده است. این نفر ما که به عنوان عنصر پلیس دیپلکاتیک ماست، مسلح نبوده است. او بلافلاصله با ما تماس گرفت و گفت چنین حادثه‌ای اتفاق افتاده و در کمترین زمان ممکن ما حاضر شدیم. فرد در حال متواری شدن بود که ما دستگیرش کردیم. مهاجم داشت از درب سفارت خارج می‌شد که ما دستگیرش کردیم.

حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم نماینده، ولی فقیه در استان و امام جمعه تبریز با اشاره به حمله صبح امروز مسلحانه به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران و محکوم دانستن این حمله از مسوولان دیپلماسی و امنیتی کشور درخواست کرد تا مساله را پیگیری کنند.

انتخاب نوشت: وی ادامه داد: البته این فرد مسلح دستگیر شده و در اعترافات اولیه دلیل خود را مساله شخصی اعلام کرده است.

امام جمعه تبریز ادامه داد: نباید اجازه داد تا دشمن خدایی ناکرده از این امر که به خاطر مساله شخصی بود خللی به روابط دوستی دو کشور وارد کند.

براساس اعلام وزارت خارجه جمهوری آذربایجان، یک فرد مسلح صبح امروز جمعه با کلاشینکف وارد سفارت شده و به اتاقک نگهبانی مقابل سفارت حمله کرده و رئیس محافظان سفارت را کشته است.

وزارت خارجه آذربایجان سیدعباس موسوی، سفیر ایران در باکو در پی حمله مسلحانه به سفارت این کشور در ایران را احضار کرد.

صبح امروز وزارت خارجه آذربایجان در بیانیه ای اعلام کرد:

« حمله به سفارت جمهوری آذربایجان در جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۲۷ ژانویه ۲۰۲۳ حدود ساعت ۸:۳۰ رخ داد.

در این حادثه یک نفر با اسلحه کلاشینکف حمله کرد و رییس حراست سفارت باکو را کشت، دو محافظ سفارت نیز در جلوگیری از این حمله زخمی شدند.

وضعیت آنها رضایت بخش است.

جزییات این حمله در حال حاضر در دست بررسی است.»

بعد از این حادثه، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با محکومیت این حادثه ضمن تسلیت و ابراز همدردی عمیق با خانواده این عضو سفارت و نیز دولت و ملت آذربایجان، اظهار داشت: نیروهای انتظامی و امنیتی بلافاصله وارد عمل شده و فرد ضارب را دستگیر کردند که هم اکنون تحت بازجویی قرار دارد.

همچنین حسین امیرعبداللهیان و احمد وحیدی وزرای خارجه و کشور با توجه به حادثه پیش آمده در سفارت جمهوری آذربایجان در تهران اهداف و انگیزه مهاجم مسلح را مورد بررسی قرار دادند.

همسر ضارب سفارت جمهوری آذربایجان هم‌اکنون در کشور جمهوری آذربایجان حضور دارد!

مهاجم سفارت به دلیل اینکه نتوانسته بود همسر آذربایجانی اش (گلنار علیووا) را به ایران بازگرداند دست به حمله به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران زد.

به نقل از وزارت امور خارجه، حسین امیرعبداللهیان و احمد وحیدی وزرای خارجه و کشور با توجه به حادثه پیش آمده در سفارت جمهوری آذربایجان در تهران اهداف و انگیزه مهاجم مسلح را مورد بررسی قرار دادند.

بر اساس شواهد و مشاهدات اولیه، ضارب با انگیزه کاملا شخصی اقدام به تیراندازی کرده است.

تدابیر امنیتی لازم برای ادامه فعالیت طبیعی سفارت و دیپلمات های جمهوری آذربایجان در تهران اتخاذ گردیده و اقدامات قضایی و امنیتی برای روشن شدن انگیزه شخصی ضارب در جریان است.

به نقل از ترند، آیخان حاجی‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه آذربایجان در گفت‌وگویی با تی آر تی اعلام کرد که دولت باکو درصدد است تا در آینده‌ای نزدیک سفارت خود در ایران را تخلیه کند.

وی در ادامه گفت: هر کشور مسئول تضمین امنیت سفیران در کشورش می‌باشد.

قاضی محمد شهریاری، سرپرست دادسرای امور جنایی تهران در رابطه با این حادثه گفت: ساعت ۸ صبح امروز یک دستگاه خودروی پراید با توقف مقابل سفارت جمهوری آذربایجان در تهران و پس از به کار گیری سلاح موفق به ورود به داخل ساختمان سفارت می‌شود. پس از حمله این فرد به سفارت یک فرد از جمهوری آذربایجان کشته و ۲ نفر مجروح می‌شوند.

به گفته سرپرست دادسرای امور جنایی تهران تحقیقات اولیه نشان می‌دهد این فرد با انگیزه شخصی به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران حمله کرده است.

در تحقیقات اولیه متهم مدعی شده است: فروردین ماه امسال همسرم به سفارت آذربایجان در تهران مراجعه کرده و دیگر به منزل مراجعه نکرده است. وی انگیزه خود از حمله به سفارت جمهوری آذربایجان را اینگونه بیان می‌کند که در مراجعات مکرر به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران هیچ پاسخی از آنها دریافت نمی‌کردم و تصور می‌کردم همسرم در سفارت جمهوری آذربایجان در تهران حاضر است و حاضر به دیدار با من نیست. امروز صبح تصمیم گرفتم با اسلحه کلاشینکفی که از قبل تهیه کرده بودم به سفارت مراجعه کنم.

قاضی شهریاری گفت: فرد مهاجم در تحقیقات اولیه مدعی است انگیزه‌اش از حمله به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران کاملا شخصی بوده است.

سرپرست دادسرای جنایی تهران گفت: به محض اطلاع از این حادثه به همراه اکیپ‌های تشخیص هویت و پزشکی قانونی، اکیپ بررسی صحنه جرم و پلیس اگاهی برای بررسی حادثه حاضر شده و پرونده در حال رسیدگی است.

همچنین ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان ضمن تسلیت و ابراز همدردی عمیق با خانواده این عضو سفارت و نیز دولت و ملت آذربایجان، اظهار داشت: نیروهای انتظامی و امنیتی بلافاصله وارد عمل شده و فرد ضارب را دستگیر کردند که هم اکنون تحت بازجویی قرار دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه افزود: با دستور ویژه مقامات سیاسی و امنیتی کشور، موضوع با اولویت و حساسیت بالا در حال بررسی است تا ابعاد این اقدام و انگیزه ضارب مشخص شود.

کنعانی افزود: نتیجه بررسی های اولیه مقامات و دستگاه‌های ذیربط، حاکی از انگیزه های شخصی در ورای این اقدام است، فلذا با توجه به‌ ورود فوری دستگاهها و نهادهای ذیربط انتظامی، امنیتی و قضائی، توصیه می گردد رسانه ها از انتشار اخبار غیرموثق و گمانه زنی ها در این رابطه اجتناب نمایند.

کنعانی تصریح کرد: اطلاعات دقیقتر در این خصوص با تکمیل روند بررسی ها منتشر خواهد شد.

اولگ نیکولنگو، سخنگوی وزارت خارجه اوکراین روز جمعه در توییتی نوشت: اوکراین قویا حمله امروز به سفارت آذربایجان در تهران - که باعث کشته شدن یکی از پرسنل امنیتی و مجروح شدن چندتن دیگر از آن‌ها شد - را محکوم می‌کند. ما به عزیزان قربانی صمیمانه تسلیت می‌گوییم و بهبودی سریع را برای مجروحان آرزومندیم.

این در حالی است که کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به حمله امروز به سفارت آذربایجان افزود: با دستور ویژه مقامات سیاسی و امنیتی کشور، موضوع با اولویت و حساسیت بالا در حال بررسی است تا ابعاد این اقدام و انگیزه ضارب مشخص شود.

کنعانی افزود: نتیجه بررسی های اولیه مقامات و دستگاه‌های ذیربط، حاکی از انگیزه های شخصی در ورای این اقدام است، فلذا با توجه به‌ ورود فوری دستگاهها و نهادهای ذیربط انتظامی، امنیتی و قضائی، توصیه می گردد رسانه ها از انتشار اخبار غیرموثق و گمانه زنی ها در این رابطه اجتناب نمایند.

کنعانی تصریح کرد: اطلاعات دقیقتر در این خصوص با تکمیل روند بررسی ها منتشر خواهد شد.

همچنین قاضی محمد شهریاری، سرپرست دادسرای امور جنایی تهران در رابطه با این حادثه گفت: ساعت ۸ صبح امروز یک دستگاه خودروی پراید با توقف مقابل سفارت جمهوری آذربایجان در تهران و پس از به کار گیری سلاح موفق به ورود به داخل ساختمان سفارت می‌شود. پس از حمله این فرد به سفارت یک فرد از جمهوری آذربایجان کشته و ۲ نفر مجروح می‌شوند.

به گفته سرپرست دادسرای امور جنایی تهران تحقیقات اولیه نشان می‌دهد این فرد با انگیزه شخصی به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران حمله کرده است.

در تحقیقات اولیه متهم مدعی شده است: فروردین ماه امسال همسرم به سفارت آذربایجان در تهران مراجعه کرده و دیگر به منزل مراجعه نکرده است. وی انگیزه خود از حمله به سفارت جمهوری آذربایجان را اینگونه بیان می‌کند که در مراجعات مکرر به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران هیچ پاسخی از آنها دریافت نمی‌کردم و تصور می‌کردم همسرم در سفارت جمهوری آذربایجان در تهران حاضر است و حاضر به دیدار با من نیست. امروز صبح تصمیم گرفتم با اسلحه کلاشینکفی که از قبل تهیه کرده بودم به سفارت مراجعه کنم.

قاضی شهریاری گفت: فرد مهاجم در تحقیقات اولیه مدعی است انگیزه‌اش از حمله به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران کاملا شخصی بوده است.

سرپرست دادسرای جنایی تهران گفت: به محض اطلاع از این حادثه به همراه اکیپ‌های تشخیص هویت و پزشکی قانونی، اکیپ بررسی صحنه جرم و پلیس اگاهی برای بررسی حادثه حاضر شده و پرونده در حال رسیدگی است.

«مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه امروز جمعه با انتشار پیامی در حساب توئیتری خود به حمله به سفارت باکو در تهران واکنش نشان داد و نوشت: «حمله عهدشکنانه به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران را محکوم می‌کنیم».

به گزارش «آناتولی» وی با تاکید بر همبستگی میان ترکیه و آذربایجان افزود: از خداوند متعال برای برادر شهیدمان غفران و رحمت طلب می‌کنم و به بازماندگان ایشان و ملت آذربایجان تسلیت عرض کرده و برای مجروحان شفای عاجل آرزومندم.

در همین زمینه، وزارت امور خارجه ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که چاووش اوغلو با «جیحون بایراموف» همتای آذربایجانی خود تماس تلفنی داشته و ضمن محکومیت حمله مسلحانه به سفارت بر همبستگی کشورش با آذربایجان تاکید کرده است.

در همین حال، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه امروز (جمعه) هفتم بهمن ماه در پی اقدام مسلحانه در ورودی سفارت جمهوری آذربایجان در تهران که به کشته شدن یک نفر منجر شده، این اقدام را شدیدا محکوم کرد و از رسانه‌ها خواست از هرگونه گمانه زنی بی مورد در این خصوص خودداری کنند.

تورال گنجعلی، یک عضو پارلمان آذربایجان روز جمعه در توییتی مدعی شد: ما بارها درخصوص تهدیدات و ایدئولوژی‌های تروریستی رو به رشد در منطقه و همچنین عواقب‌شان هشدار داده بودیم. صبح امروز سفارت آذربایجان در تهران تحت حمله مهاجمی مسلح قرار گرفت. رئیس امنیتی سفارت کشته شد و دو تن دیگر توسط تروریست مسلح مجروح شدند.

این در حالی است که کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به حمله امروز به سفارت آذربایجان افزود: با دستور ویژه مقامات سیاسی و امنیتی کشور، موضوع با اولویت و حساسیت بالا در حال بررسی است تا ابعاد این اقدام و انگیزه ضارب مشخص شود.

کنعانی افزود: نتیجه بررسی های اولیه مقامات و دستگاه‌های ذیربط، حاکی از انگیزه های شخصی در ورای این اقدام است، فلذا با توجه به‌ ورود فوری دستگاهها و نهادهای ذیربط انتظامی، امنیتی و قضائی، توصیه می گردد رسانه ها از انتشار اخبار غیرموثق و گمانه زنی ها در این رابطه اجتناب نمایند.

کنعانی تصریح کرد: اطلاعات دقیقتر در این خصوص با تکمیل روند بررسی ها منتشر خواهد شد.

همچنین قاضی محمد شهریاری، سرپرست دادسرای امور جنایی تهران در رابطه با این حادثه گفت: ساعت ۸ صبح امروز یک دستگاه خودروی پراید با توقف مقابل سفارت جمهوری آذربایجان در تهران و پس از به کار گیری سلاح موفق به ورود به داخل ساختمان سفارت می‌شود. پس از حمله این فرد به سفارت یک فرد از جمهوری آذربایجان کشته و ۲ نفر مجروح می‌شوند.

به گفته سرپرست دادسرای امور جنایی تهران تحقیقات اولیه نشان می‌دهد این فرد با انگیزه شخصی به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران حمله کرده است.

در تحقیقات اولیه متهم مدعی شده است: فروردین ماه امسال همسرم به سفارت آذربایجان در تهران مراجعه کرده و دیگر به منزل مراجعه نکرده است. وی انگیزه خود از حمله به سفارت جمهوری آذربایجان را اینگونه بیان می‌کند که در مراجعات مکرر به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران هیچ پاسخی از آنها دریافت نمی‌کردم و تصور می‌کردم همسرم در سفارت جمهوری آذربایجان در تهران حاضر است و حاضر به دیدار با من نیست. امروز صبح تصمیم گرفتم با اسلحه کلاشینکفی که از قبل تهیه کرده بودم به سفارت مراجعه کنم.

قاضی شهریاری گفت: فرد مهاجم در تحقیقات اولیه مدعی است انگیزه‌اش از حمله به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران کاملا شخصی بوده است.

سرپرست دادسرای جنایی تهران گفت: به محض اطلاع از این حادثه به همراه اکیپ‌های تشخیص هویت و پزشکی قانونی، اکیپ بررسی صحنه جرم و پلیس اگاهی برای بررسی حادثه حاضر شده و پرونده در حال رسیدگی است.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز جمعه در کانال تلگرامی خود نوشت: ما از حمله‌ای دیگر به سفارت آذربایجان - که در آن یک مامور امنیتی جان باخت - شوکه شده‌ایم. ما به همتایان آذربایجانی تسلیت می‌گوییم و حمایت خود را ابراز می‌داریم.

وی در ادامه نوشت که وزارت خارجه بعدا اظهارنظر با جزئیات‌تری در این زمینه خواهد داشت.

وزارت امور خارجه آذربایجان درباره حمله صبح امروز به سفارت این کشور در بیانیه ای توضیحاتی را ارائه کرد.

در این بیانیه آمده است:
« حمله به سفارت جمهوری آذربایجان در جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۲۷ ژانویه ۲۰۲۳ حدود ساعت ۸:۳۰ رخ داد.
در این حادثه یک نفر با اسلحه کلاشینکف حمله کرد و رییس حراست سفارت باکو را کشت، دو محافظ سفارت نیز در جلوگیری از این حمله زخمی شدند.
وضعیت آنها رضایت بخش است.
جزییات این حمله در حال حاضر در دست بررسی است.»

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پی اقدام مسلحانه انجام شده در ورودی سفارت جمهوری آذربایجان در تهران که متاسفانه به کشته شدن یک نفر منجر شده است، این اقدام را شدیدا محکوم کرد.

انتخاب نوشت: کنعانی ضمن تسلیت و ابراز همدردی عمیق با خانواده این عضو سفارت و نیز دولت و ملت آذربایجان، اظهار داشت: نیرو‌های انتظامی و امنیتی بلافاصله وارد عمل شده و فرد ضارب را دستگیر کردند که هم اکنون تحت بازجویی قرار دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه افزود: با دستور ویژه مقامات سیاسی و امنیتی کشور، موضوع با اولویت و حساسیت بالا در حال بررسی است تا ابعاد این اقدام و انگیزه ضارب مشخص شود.

کنعانی افزود، نتیجه بررسی‌های اولیه مقامات و دستگاه‌های ذیربط، حاکی از انگیزه‌های شخصی در ورای این اقدام است، فلذا با توجه به ورود فوری دستگاه‌ها و نهاد‌های ذیربط انتظامی، امنیتی و قضائی، توصیه می‌گردد رسانه‌ها از انتشار اخبار غیرموثق و گمانه زنی‌ها در این رابطه اجتناب نمایند.

کنعانی تصریح کرد، اطلاعات دقیقتر در اینخصوص با تکمیل روند بررسی‌ها منتشر خواهد شد.

سرپرست دادسرای امور جنایی تهران گفت :فرد مهاجم به سفارت آذربایجان در تحقیقات اولیه مدعی است انگیزه‌اش از حمله به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران کاملا شخصی بوده است.

در تحقیقات اولیه متهم مدعی شده است: فروردین ماه امسال همسرم به سفارت آذربایجان به تهران مراجعه کرده و دیگر به منزل مراجعه نکرده است.

وی انگیزه خود به سفارت جمهوری آذربایجان را اینگونه بیان می‌کند که در مراجعات مکرر به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران هیچ پاسخی از آنها دریافت نمی‌کردم و تصور می‌کردم همسرم در سفارت جمهوری آذربایجان در تهران حاضر است و حاضر به دیدار با من نیست.

امروز صبح تصمیم گرفتم با اسلحه کلاشینکفی که از قبل تهیه کرده بودم به سفارت مراجعه کنم.

تصویر جسد فرد ترور شده در سفارت باکو

ارسال نظر

 • ناشناس

  دروغه زنش چه ربطی به ترور فرد بی گناه دارد ازقبل سناریو درست شده

 • ناشناس

  چطور کسی به همین راحتی وارد سفارت میشه ، میگه اینکه با سفارت آشنایی داشته . احتمالا مشکل شخصی بوده .

 • ناشناس

  چرا خیابان و یا کوچه ای که سفارت کشورهای خارجی در آن هست ، توسط نیروهای نظامی و انتظامی کنترل نمی شود ؟ مشکل شخصی این فرد به معضل بزرگ سیاسی تبدیل شد . احتمال این هست که سفارت کشورهای دیگر تعطیل شوند . چرا در این شرایط سخت تحریم و اوضاع وخیم کشور ، مسئولان حواسشان را بر کشور متمرکز نمی کنند ، همین نیمچه راهی که دارو ، مواد اولیه کارخانه جات ........ وارد کشور می شود ، را با بی تفاوتی و عدم تعهد به کشور و مردم نبندید .

 • ناشناس

  اصلا گیرم شخصی بوده حرف شمادرست...مگه سفارت طویله هستش که هربی سروپایی باکلاش وژسه بیادواردبشه وخیلی راحت همه روببنده به رگبار

 • مجتبی

  این موضوع جنبه ی ناموسی داسته

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار