گوناگون

تسلیحات جدید روسیه در رزمایش مشترک چین و آفریقای جنوبی

تسلیحات جدید روسیه در رزمایش مشترک چین و آفریقای جنوبی

پارسینه: روسیه از ارسال ناوچه جنگی "گورشکوف" مجهز به موشک‌های مافوق صوت "زیرکان" برای شرکت در رزمایش مشترک با چین و آفریقای‌جنوبی خبر داد.

به گزارش پارسینه به نقل از خبرگزاری رویترز، گزارش‌ها حاکی است یک کشتی جنگی روسیه مجهز به تسلیحات کروز نسل جدید مافوق صوت قرار است در ماه فوریه در رزمایش‌های مشترک نظامی با نیروی دریایی چین و آفریقای جنوبی شرکت کند.

این نخستین اعلام رسمی مشارکت ناوچه "دریاسالار ناوگان اتحاد جماهیر شوروی گورشکوف" است که به موشک های هایپرسونیک "زیرکان" روسی مسلح است.

روسیه می گوید، این موشک ها سرعتی ۹ برابر صوت و بردی بیش از یک هزار کیلومتر (۶۲۰ مایل) دارند. این موشک ها همراه با موشک های ابرصوت "گلاید آوانگارد" که در سال ۲۰۱۹ به ارتش روسیه ورود پیدا کردند، کانون زرادخانه مافوق صوت این کشور را تشکیل می دهند.

خبرگزاری روسی تاس به نقل از یک منبع دفاعی ناشناس اعلام کرد که "ناوچه دریاسالار گورشکوف" نخست به نقطه پشتیبانی لجستیکی در "طرطوس" سوریه می رود و پس از آن در تمرینات مشترک دریایی با نیروی دریایی چین و آفریقای جنوبی شرکت خواهد کرد.

روز پنجشنبه، نیروی دفاع ملی آفریقای جنوبی اعلام کرد این رزمایش که از تاریخ ۱۷ تا ۲۷ فوریه (۲۸ بهمن تا ۸ اسفند) در نزدیکی شهر بندری "دوربان" و "خلیج ریچاردز" برگزار می شود، با هدف تقویت روابط میان آفریقای جنوبی، روسیه و چین انجام می گیرد.

نیروی دفاع ملی آفریقای جنوبی در ادامه این بیانیه خاطرنشان کرده است: این رزمایش دومین تمرین نظامی مشترک سه کشور است که در آفریقای جنوبی و پس از رزمایش سال ۲۰۱۹ برگزار می شود.

ناوچه گورشکوف در ماه جاری میلادی پس از اینکه با فرمان «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه به اقیانوس اطلس فرستاده شد، تمریناتی را در دریای نروژ برگزار کرد تا به غرب نشان دهد که کرملین از جنگ در اوکراین عقب نشینی نمی کند.

روسیه این تسلیحات را راهی برای نفوذ به سامانه دفاع موشکی پیچیده آمریکا می داند. پوتین نیز بارها هشدار داده که قادر است روزی موشک های هسته ای آن را ساقط کند.

چین، روسیه و آمریکا در رقابتی برای توسعه تسلیحات مافوق صوت هستند که به دلیل سرعت فراصوتی و ردیابی دشوار، به عنوان راهی برای برتری در برابر دشمن در نظر گرفته می شوند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار