گوناگون

اظهارات ضد ایرانی گروسی درباره برجام

اظهارات ضد ایرانی گروسی درباره برجام

پارسینه: مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفتگو با شبکه خبری سی ان ان با اعلام نگرانی از تاثیر منفی مسائل غیرهسته‌ای بر روند مذاکرات برجامی، ابراز امیدواری کرد که با سفر به تهران روابط دوجانبه را "از نو تنظیم" کند.

رافائل گروسی ، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفتگو با شبکه خبری سی ان ان با اعلام نگرانی از تاثیر منفی مسائل غیرهسته‌ای بر روند مذاکرات برجامی، ابراز امیدواری کرد که با سفر به تهران روابط دوجانبه را "از نو تنظیم" کند.

به گزارش ایرنا، رافائل گروسی در پاسخ به سوالی در مورد موضع‌گیری‌های اخیر مقام‌های آمریکایی و اتحادیه اروپا که به بهانه وقایع اخیر ایران مذاکره بر سر توافق هسته‌ای را کنار گذاشته اند، گفت: مسئله در اینجا منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای و تضمین این است که برنامه هسته‌ای در ایران برای دستیابی به اهداف صلح‌آمیز باقی بماند. البته فراموش نکنیم که ایران سلاح هسته‌ای ندارد.

گروسی افزود: مسائل دیگر مانند حقوق بشر و موارد دیگر جزو وظایف من نیست. البته ما خیلی نگران این موضوع هستیم. (این مسائل) ممکن است مانع دستیابی به یک راه حل سیاسی در (موضوع هسته ای) شوند. اما در این روند طولانی مذاکرات هسته‌ای ایران، شرایط مشابه، دشوارتر یا آسان‌تر را دیده‌ایم. بنابراین، من انتظار دارم که شاهد تعامل بهتری از سوی مقام‌های ایرانی باشم. چند ماه گذشته دشوار بوده است. ما پاسخ‌های مورد انتظارمان را از ایران دریافت نکرده‌ایم. امیدوارم بتوانم به ایران سفر کنم و رابطه مبتنی بر اعتماد را که در این برهه زمانی رو به تزلزل است، از نو تنظیم کنم.

گروسی در پاسخ به ادعای مجری برنامه در مورد نزدیک شدن ایران به توانمندی ساخت سلاح هسته‌ای گفت: ایران در حال توسعه دادن (برنامه هسته‌ای خود) است و سانتریفیوژ‌های نسل نوین بیشتری دریافت و مواد بیشتری انباشت کرده است. غنی سازی پنج درصد، ۲۰ درصد و ۶۰ درصد را که بسیار نزدیک به سطح غنی سازی ۹۰ درصدی تسلیحاتی است، انجام می‌دهد. به همین دلیل من گفته ام که باید در بالاترین سطح ممکن سیاسی بنشینیم تا صادقانه گفتگو کرده و توافق کنیم که اوضاع فعلی نمی‌تواند بدین شکل ادامه یابد.

این اظهارات گروسی در حالی مطرح شده است که «محمد اسلامی» رئیس سازمان انرژی اتمی ایران دیروز گفت: موضوعی که در دستور کار ما بوده، رفع ابهامات و پاسخگویی به آن‌ها است. اتهاماتی که عناصر ضد انقلاب طی سال‌ها آن را عنوان و مطرح می‌کنند، توسط آژانس بررسی و تمام مراحل آن طی شده است و حاصل تمام مذاکرات صورت گرفته ظرف بیست سال، سند برجام شده است. آن‌ها از سند برجام خاج شدند و قصد بازگشت به آن را دارند و باز اتهامات را کنار سند برجام قرار دادند در حالی که این دو موضوع نیست بلکه یک موضوع است.

اسلامی افزود: به صراحت اعلام می‌کنیم طبق اعلام خود آژانس، هیچ فعالیت یا سایت هسته‌ای اعلام نشده‌ای در جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد. تعاملات ما برقرار است و آقای گروسی برای حضور در ایران اعلام آمادگی کردند که باید برنامه، محتوا و اهداف سفر صورت گیرد و به محض نهایی شدن برنامه حتما انجام خواهد شد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار