گوناگون

رمزگشایی از پیغام اوباما به سردار حاج قاسم سلیمانی

رمزگشایی از پیغام اوباما به سردار حاج قاسم سلیمانی

پارسینه: اوباما وقتی رئیس‌جمهوری شد به حاج قاسم سلیمانی پیغام داد یک مقدار به من اجازه بدهید؛ طبق وعده‌ای که کردم از عراق خارج می‌شوم.

وزیر امور خارجه سابق کشورمان گفت: قبل از شروع مذاکره با آمریکایی‌ها در خصوص عراق، مذاکرات را با سردار حاج قاسم سلیمانی شبیه‌سازی می‌کردیم.

به نقل از مهر؛ منوچهر متکی وزیر امور خارجه سابق کشورمان، اظهار کرد: در جای یک دیپلمات بودن و یا در مقر فرماندهی نظامی به‌عنوان یک سردار بودن، آنجایی که این جایگاه‌ها سخن می‌گویند، نشان می‌دهند چه چیزی، چه هویتی و چه مفهوم و مکتبی را نمایندگی می‌کنند لذا می‌گویند تا مرد سخن نگفته باشد عیب و هنرش نهفته باشد.

متکی افزود: دیپلمات واقعی یک کشور کسی است که سخن گفتنش در جهت مصالح، منافع و امنیت کشورش باشد و یک طرح راهبردی مبتنی بر این منافع را در گفتگو‌ها و مذاکراتش دنبال کند. دیپلمات‌ها در کشور‌ها معمولاً از ادبیات مشخصی استفاده می‌کنند. معمولاً گفتگو‌ها و جلسات شأن بیشتر رسمی و تشریفاتی است. آن‌ها آرام‌آرام حرص گفتن دارند.

وزیر خارجه سابق کشورمان اظهارکرد: ناکاسونده، نخست وزیر ژاپن در جلسه‌ای به دیپلمات‌های جوان کشورش می‌گوید شما در مذاکره با دیگران تا زمانی که به نمایندگی از فرهنگ خود و در جهت ملت‌تان سخن می‌گوئید، طرف‌های مقابل برای شما و حرف‌هایتان حساب باز می‌کنند، اما آنجایی که حرف‌های آن‌ها را تکرار می‌کنید، آنجا دیگر حسابی برای شما باز نمی‌کنند.

وی اظهارکرد: سردار حاج قاسم سلیمانی کسی است که سخن نمی‌گفت مگر آنکه ضرورت داشته باشد. او سخنی نمی‌گفت مگر آنکه بخشی از آرمان و هدف او و راهبردش در آن طراحی شده و او را به تحقق آن آرمان‌ها نزدیک می‌کند. طرف‌های مقابلش هم که با او مذاکره می‌کردند احساس می‌کردند از حرف‌ها و نظرات او می‌توانند مطلب استخراج کنند.

متکی در توصیف شهید سلیمانی تاکید کرد: سردار سلیمانی یک انقلابی بود که ضمناً دیپلمات هم بود، او در گفتگو با طرف‌های مقابلش نوعاً آن‌ها را به اقناع می‌رساند. سخت‌ترین مذاکرات چند جانبه‌ای که او مسئولیتش را داشت و باید چند مجموعه سیاسی را به تفاهم برساند. این چند گانگی و چند مجموعه‌ای بودن، در لبنان، عراق، یمن و کمابیش در سوریه وجود داشت.

این دیپلمات اسبق کشورمان تصریح کرد: در ادبیات غرب به سردار سلیمانی مرد اجماع ساز می‌گویند. او کسی بود که قدرت به اجماع رساندن نظرات مختلف را بر ثقل منفعتی که همه را در بر می‌گرفت، داشت. عراقی‌ها چنین شخصیتی را از سردار سلیمانی درک کرده بودند.

متکی ادامه داد: یک روز مقام معظم رهبری به بنده فرمودند که آقای متکی شما مسئول روابط با همه کشور‌های دنیا هستید، اما رابطه با افغانستان، عراق و یک منطقه دیگر را با سردار سلیمانی هماهنگ باشید، ما از فردای آن روز نخستین قرار و جلسه را با این هدف برگزار کردیم. از آن به بعد هم هر هفته یک روز صبح در کنار هم و برای همین هماهنگی‌ها جلسه می‌گذاشتیم.

وی افزود: نکته جالب این بود که سردار سلیمانی در مواردی بسیار راحت حرفی که شما می‌زدید را می‌پذیرفت، اما من آمادگی داشتم آنچه نظر نهایی او است بر اساس توصیه مقام معظم رهبری عمل کنم.

این دیپلمات پیشین، اظهارکرد: در سال ۸۶ وقتی دور دوم مذاکرات ما با آمریکایی‌ها در خصوص عراق تمام شد در واقع دو دور مذاکره انجام داده بودیم که آقای کاظمی قمی رئیس هیأت ایرانی مذاکره‌کننده در عراق بود؛ اما برای دور سوم مذاکرات من به سردار سلیمانی گفتم اجازه بدهید این دوره از مذاکرات را کسی از وزارت خارجه هدایت کند. سردار سلیمانی پرسید چه کسی را برای این مسئولیت در نظر گرفته‌اید؟ وقتی متوجه شد بنده آقای امیر عبداللهیان که آن زمان مدیرکل کشور‌های عربی و همسایگان ایران را بر عهده داشت برای این مسئولیت انتخاب کرده‌ام سردار پذیرفت و او برای مذاکرات به بغداد رفت.

متکی خاطرنشان ساخت: قبل از شروع مذاکرات با آمریکایی‌ها در خصوص عراق، مذاکرات را با سردار سلیمانی و در دبیرخانه شورای امنیت شبیه‌سازی می‌کردیم. یک طرف به نام آمریکا و یک طرف به نام ایران؛ مسائل را مطرح می‌کردیم و برای صحبت‌های احتمالی آمریکایی‌ها با پیش‌بینی لازم پاسخ‌های لازم را در نظر می‌گرفتیم که ممکن است آن‌ها چه بگویند و ما پاسخ آن‌ها را چه بدهیم.

وی افزود: دور سوم مذاکرات اتفاقاً به نتیجه و هدف رسید، مهم‌ترین هدف ما در مذاکرات این بود که آمریکایی‌ها را متقاعد کنیم با این وضعیتی که در عراق حضور دارند نمی‌توانند ادامه دهند، اینکه سرباز آمریکایی با لباس نظامی و مسلسل بر دوش در خیابان‌های عراق گشت می‌زند و حضور دارد، عراقی‌ها را هیچگاه جذب آن‌ها نخواهد کرد و آن‌ها آمریکا را به عنوان یک دشمن و متجاوز می‌بینند. اتفاقاً آمریکا این پیام ما را در مذاکرات گرفت.

متکی در بخش دیگری از صحبت‌های خود تشریح کرد: آن زمان اوباما خود را برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آماده می‌کرد. او پیام مذاکرات را گرفت و اتفاقاً در کمپین تبلیغاتی خودش گفت اگر رئیس‌جمهوری آمریکا شوم نیرو‌های آمریکایی را از عراق خارج می‌کنم. این هم یک تصمیم خوشحال‌کننده برای آمریکایی‌ها بود و هم یک پیام برای ایران بود که من پیام شما را گرفتم.

وی خاطرنشان کرد: اوباما وقتی رئیس‌جمهوری شد به حاج قاسم سلیمانی پیغام داد یک مقدار به من اجازه بدهید؛ طبق وعده‌ای که کردم از عراق خارج می‌شوم.

ارسال نظر

 • ناشناس

  قاسم سلیمانی مرد گفتمان و گفتگو بود و اهل منطق بود ، ایشان اعتقاد داشت با گفتمان هست که می شود ، مشکلات را حل کرد ، بلند پرواز نبود ، شعار گرا نبود ،هیجانی و احساسی نبود ، به حرف مردم گوش می داد و متاسفانه این ویژگیهایی که مسئولان ما کمتر از آن بهره برده اند و یا استفاده می کنند .

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار