گوناگون

اهداف روسیه در جنگ اوکراین تغییر می‌کند؟

اهداف روسیه در جنگ اوکراین تغییر می‌کند؟

پارسینه: زمینگیر شدن روسیه در اوکراین و عقب نشینی ارتش این کشور از برخی از مناطقی که تصرف کرده بود موجب شده است تا ولادیمیر پوتین به دنبال تغییر اهداف جنگی باشد.

بهار شیخ الاسلامی کندلوسی خبرنگار پارسینه به نقل از «ایندیپندنت»، در پی شکست‌های اخیر روسیه در میدان جنگ اوکراین ، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور، به تغییر خطوط قرمز و اهداف جنگی خود مشغول است. این، ادعای اصلی گزارشی است که روزنامه «وال‌استریت ژورنال» منتشر کرد. یکی از دانشگاهیانی که با این روزنامه صحبت کرده است، از «استیصال» پوتین می‌گوید.

پوتین پیش از این، تهدید به استفاده از تسلیحات هسته‌ای کرده بود و دیپلمات‌های غربی می‌گویند باید حرف او را جدی گرفت. ویلیام برنز، رئیس سازمان سیا، اخیرا در سفری به آنکارا، با همتای روس خود دیدار کرد و در این مورد هشدار داد.

مایکل کلارک، استاد مهمان دانشکده مطالعات جنگ در دانشگاه «کینگز کالج» لندن، به «وال‌استریت ژورنال» می‌گوید: «رفتار پوتین اکنون درجه‌ای از استیصال با خود دارد. چون حتما می‌داند که اوضاع در صحنه جنگ خوب پیش نمی‌رود و از نظر نظامی، باید آماده بازه طولانی‌مدت شود.»

روسیه در هفته‌های اخیر ده‌ها هزار نیروی تازه به خط مقدم آورده است و به زیرساخت‌های غیرنظامی اوکراین، به‌ویژه شبکه برق کشور، حملات مکرری کرده که به قطع برق در کی‌یف و شهر‌های متعدد دیگر انجامیده است. تحلیلگران می‌گویند هدف مسکو این است که در سرمای شدید زمستان اوکراین، روحیه مردم را تضعیف کند.

اما یک خط قرمز که هنوز تغییر نیافته، این است که نه روسیه و نه ناتو، قصد درگیری مستقیم نظامی ندارند. تهدید‌های هسته‌ای پوتین نیز باعث انزوای بیشتر او شده است و حتی شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین، نیز در پی این تهدیدها، برای نخستین بار در طول جنگ، از گفتار کرملین انتقاد کرد.

پوتین در پی این اوضاع، ماه گذشته در گفت‌وگویی تلویزیونی تاکید کرد که روسیه قصد استفاده از سلاح‌های هسته‌ای در اوکراین ندارد و عملا از آن تهدید‌ها عقب‌نشینی کرد. تحلیلگران غربی می‌گویند استفاده از سلاح هسته‌ای در جنگ، فایده‌ای نظامی برای روسیه نخواهد داشت و تنها به انزوای بیشتر مسکو و درگیر شدن مستقیم آمریکا و متحدان آن در جنگ، منجر خواهد شد.

با این حال، اهداف جنگی و خط‌قرمز‌های پوتین در حال تغییر است و هنوز معلوم نیست به کدام سو متمایل شود. مایکل کلارک می‌گوید، تصور پیروزی نظامی برای مسکو اکنون دشوار است و هدف این کشور، «ادامه جنگ به شیوه‌ای است که شکست نخورند، و سپس تنها بازی برای زمان [خریدن]است».

منبع: پارسینه

ارسال نظر

 • ناشناس

  همین وال استریت نبود که می گفت پوتین مریض است و یک ماهه خواهد مرد ؟

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار