گوناگون

از ادعای کناره گیری مقتدی صدر از فعالیت های سیاسی تا اوج گیری نا آرامی ها در عراق

از ادعای کناره گیری مقتدی صدر از فعالیت های سیاسی تا اوج گیری نا آرامی ها در عراق

پارسینه: پس از اینکه رهبر جریان صدر اعلام کرد که از سیاست کناره‌گیری می‌کند، آشوبگران حامی این جریان، چند ساختمان دولتی در منطقه سبز را اشغال کردند.

به گزارش پارسینه ؛ سید مقتدی الصدر ، رهبر جریان صدر عراق امروز (دوشنبه) پس از بیانیه مهم آیت‌الله سید کاظم حائری ، اعلام کرد که هیچ زمانی ادعای رهبری و مرجعیت نداشته و برای همیشه از فعالیت‌های سیاسی کناره‌گیری می‌کند.

آیت‌الله سید کاظم حسینی حائری که به عنوان مرجع تقلید بسیاری از حامیان جریان صدر و شخص مقتدی الصدر شناخته می‌شود، امروز با اعلام کناره‌گیری خود از مرجعیت به دلیل بیماری و کهولت سن، به طور غیر مستقیم مقتدی صدر را خطاب قرار داد و از تفرقه‌افکنی میان مردم عراق به نام شهیدین صدر به شدت انتقاد کرد.
از ادعای کناره گیری مقتدی صدر از فعالیت های سیاسی تا اوج گیری ناآرامی ها در عراق
طرفداران جریان صدر که چند هفته است در داخل منطقه سبز تحصن کرده‌اند، بلافاصله پس از انتشار بیانیه مقتدی، پراکنده شدند و چند مرکز دولتی را اشغال کردند. همزمان خبر‌ها حاکی از خروج کارمندان سفارت آمریکا از منطقه سبز، از طریق بالگرد، بود. حامیان صدر نیز به سمت کاخ ریاست جمهوری یورش بردند و وارد آن شدند.
این اغتشاشات باعث شد که ستاد عملیات مشترک عراق جلسه فوری برگزار کند و از حامیان صدر بخواهد که از منطقه سبز خارج شوند؛ هر چند این افراد، گوششان به این این بیانیه بدهکار نبود و کار به جایی رسید که نیرو‌های ضد شورش با استفاده از گاز‌های اشک‌آور سعی کردند آشوبگران را متفرق کنند. نیرو‌های عراقی همچنین برای این منظور، تجهیزات نظامی به سمت منطقه سبز اعزام کردند.

منع آمد و شد در سراسر عراق

پس از این اغتشاشات، ستاد عملیات مشترک عراق، از برقراری قانون منع آمد و شد در سراسر عراق از ساعت ۱۹:۰۰ خبر داد و شهروندان عراقی خواست که با نیرو‌های امنیتی، کمال همکاری را داشته باشند. این ستاد تأکید کرد که همه شهروندان باید به ممنوعیت آمدوشد پایبند باشند و از شایعات مغرضانه دوری کنند.

افزایش کشته‌های ناآرامی‌های بغداد به هشت نفر
خبرگزاری فرانسه شامگاه دوشنبه اعلام کرد که تعداد کشته‌های ناآرامی‌های بغداد به هشت نفر افزایش یافته است.

مراکز پزشکی عراق نیز خبر دادند که در درگیری‌های امروز دست کم ۸۵ نفر مجروح شده‌اند.
از ادعای کناره گیری مقتدی صدر از فعالیت های سیاسی تا اوج گیری ناآرامی ها در عراق
درخواست رئیس جمهور عراق از تمام طرفهای درگیر
«برهم صالح» رئیس جمهور عراق در واکنش به یورش آشوبگران حامی جریان صدر به کاخ ریاست جمهوری و دیگر نهاد‌های دولتی، تأکید کرد که به تعطیلی کشاندن نهاد‌های دولتی امری خطرناک است.

در این بیانیه آمده است که شرایط دشوار کشور ایجاب می‌کند که همه به آرام‌سازی، خویشتنداری و ممانعت از تنش و عدم کشانده شدن اوضاع به سمت پیچ و خم‌های نامعلوم و خطرناک، پایبند باشند.

صالح با اشاره به اینکه به تعطیلی کشاندن نهاد‌های دولتی امری خطرناک است و کشور و منافع شهروندان را در معرض خطرات بزرگی قرار می‌دهد از تظاهرات‌کنندگان خواست که از نهاد‌های رسمی خارج شده و به نیرو‌های امنیتی اجازه دهند تا به وظایف خود برای حفظ نظم و امنیت و اموال عمومی عمل کنند.

در این بیانیه همچنین آمده است که تحولات عراق و حوادث آن مسئولیت گروه‌های ملی را دوچندان کرده است و بایستی این گروه‌ها اختلافات را به نفع منافع والاتر و منافع کشور کنار گذاشته تا از خشونت‌ها و ریخته شدن خون عراقی‌ها جلوگیری و روند مسالمت‌آمیز، دموکراتیک و قانونی کشور حفظ شود.
واکنش آمریکا و انگلیس به اوضاع نابسامان عراق
سفارت آمریکا در بغداد در بیانیه‌ای حوادث امروز عراق را نگران‌کننده خواند و افزود: «آمریکا از این تنش‌ها احساس نگرانی می‌کند و همه طرف‌ها را به مسالمت‌آمیز بودن و خودداری از هر گونه اقدامی که به خشونت منجر شود، تشویق می‌کند».
در این بیانیه همچنین آمده است که «شایسته است که از به خطر انداختن امنیت عراق، ثبات و حاکمیت آن جلوگیری شود و وقت آن رسیده که اختلافات از طریق گفتگو حل‌وفصل شود نه با رویارویی».

طبق گزارش شبکه المیادین، سفارت انگلیس در بغداد نیز در بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی شدید از حوادث عراق، همه طرف‌ها را به خودداری از خشونت فراخواند.
هشدار سازمان ملل درباره بحران عراق
استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل در واکنش به تحولات اخیر عراق گفت که حوادثی که امروز در عراق مشاهده کردیم بسیار خطرناک است. وی با تکرار درخواست یونامی (دفتر ویژه سازمان ملل در عراق) مبنی بر اینکه معترضان باید منطقه سبز و ساختمان‌های دولتی را تخلیه کنند، خاطرنشان کرد که نماینده ویژه سازمان ملل در حال انجام ماموریتش در بغداد است.
«مقتدى صدر» اعتصاب غذا کرد
«حسن العذارى» از شخصیت‌هاى جریان صدر اعلام کرد که مقتدى صدر تا زمان توقف خشونت دست به اعتصاب غذا زده است.

همچنین وى افزود از نظر رهبر این جریان کنار گذاشتن فاسدان مجوزى براى اعمال خشونت به هیچ طرفى را نمى‌دهد.
شنیده‌شدن صدای چند انفجار در منطقه سبز بغداد
از ادعای کناره گیری مقتدی صدر از فعالیت های سیاسی تا اوج گیری نا آرامی ها در عراق
المیادین بدون اشاره به جزئیات بیشتر همجنین از شنیده شدن صدای تیراندازی در بغداد خبر داد.

شبکه خبری العربیه عربستان نیز در این باره گزارش داد که در درگیری‌های کنونی در منطقه سبز، از گلوله‌های آرپی‌جی استفاده شده است.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار