گوناگون

رئیس‌جمهور سنگال به پوتین: کشورهای آفریقایی از قربانیان جنگ در اوکراین هستند

رئیس‌جمهور سنگال به پوتین: کشورهای آفریقایی از قربانیان جنگ در اوکراین هستند

پارسینه: رئیس اتحادیه آفریقا طی نشستی در روسیه به ولادیمیر پوتین گفت که کشورهای آفریقایی "قربانیان بی‌گناه جنگ در اوکراین" هستند و روسیه باید کمک کند تا این رنج انسانی کاهش یابد.

به نقل از بی‌بی‌سی، پس از گفت‌وگوها در سوچی، مکی سال، رئیس جمهور سنگال گفت که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه وعده داده است که صادرات غلات را تسهیل ببخشد اما جزئیاتی را در این خصوص ارائه نکرد.

حدود ۴۰ درصد از غلاتی که در آفریقا مصرف می‌شود معمولا از روسیه و اوکراین وارد می‌شود.

اما بنادر اوکراین در دریای سیاه جهت ارسال صادرات از آغاز درگیری مسدود شده است. کی‌یف و متحدانش، روسیه را در این خصوص مقصر می‌دانند. اما این در حالیست که مسکو چنین مسئله‌ای را رد می‌کند.

«امین عوض»، هماهنگ کننده بحران سازمان ملل در جنگ اوکراین اظهار کرد: هرگونه شکست در گشایش این بنادر، منجر به قحطی خواهد شد.

مکی سال، به پوتین گفت که "او باید آگاه باشد که کشورهای آفریقایی با اینکه از صحنه جنگ بسیار دور هستند، اما از قربانیان بحران اقتصادی این جنگ به شمار می‌روند."

رئیس جمهور روسیه در سوچی میزبان همتای سنگالی خود بود و مکی سال پس از این دیدار اظهار کرد: پوتین آمادگی خود را برای حمایت از صادرات غلات اوکراین و تضمین صادرات غذا و کود به آفریقا اعلام کرد و لغو تحریم‌هایی را که مانع صادرات از روسیه می‌شوند، خواستار شد.

قبل از نشست روز جمعه، ولادیمیر پوتین گفت که او "همیشه حامی آفریقا" بوده است اما مستقیما هیچ اشاره‌ای به بحران غذایی در این قاره نکرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار