گوناگون

واکنش جدید یونان به توقیف نفتکش‌هایش توسط ایران | اطلاعات مهم درباره خدمه نفتکش‌ها

واکنش جدید یونان به توقیف نفتکش‌هایش توسط ایران | اطلاعات مهم درباره خدمه نفتکش‌ها

پارسینه: سخنگوی دولت یونان در نشست مطبوعاتی گفت: آتن اقدامات لازم در خصوص توقیف دو نفتکش توسط ایران را انجام می‌دهد.

یونان اعلام کرد که تمام اقدامات لازم را در خصوص توقیف دو نفتکش یونانی توسط ایران انجام خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری «آناتولی» به نقل از روزنامه «آوگی»، «یانیس اویکونومو» سخنگوی دولت یونان در یک نشست مطبوعاتی در«آتن» گفت: یونان شرکای بین‌المللی و متحدان خود را در مورد این حادثه مطلع کرده است تا بتوانند به وضعیت ایجاد شده توسط شیوه‌های غیرقابل قبول ایران پاسخ دهند.

اویکونومو مدعی شدکه ایران هیچ دلیل قانونی برای تلافی کردن نداشته، زیرا یونان در زمان توقیف نفتکش بر اساس معاهده‌های بین‌المللی و تصمیمات دیوان دادگستری اتحادیه اروپا عمل کرد.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا آتن قصد دارد نفت توقیف شده یک نفتکش روس را به تهران بازگرداند، پاسخی نداد.

وزیر خارجه یونان همچنین در تماس تلفنی با وزیر خارجه آمریکا در زمینه توقیف دو فروند نفتکش یونان از سوی ایران به گفت‌وگو پرداخت. «نیکوس دندیاس» وزیر امور خارجه یونان بعدازظهر دوشنبه به وقت تهران با «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا گفت‌وگو کرد. وزیر امور خارجه یونان در این تماس تلفنی توقیف دو کشتی یونانی از سوی ایران را با همتای آمریکایی خود مطرح کرد.

وزیر امور خارجه یونان همچنین روز دوشنبه در تماس تلفنی با «وانیس کاسولیدس» همتای قبرسی خود، این موضوع را بررسی کرد.

به نوشته روزنامه یونانی «اکاثیمرینی»، دو طرف توافق کردند که در مورد طیف وسیعی از موضوعات، از جمله توقیف دو کشتی با پرچم یونان توسط ایران در خلیج فارس، هماهنگ شوند.

این روزنامه همچنین نوشت که وزارت کشتیرانی یونان به تمام نفت‌کش‌ها و کشتی‌هایی که با پرچم این کشور در آب‌های بین‌المللی حضور دارند، هشدار داد تا از نزدیک شدن به آب‌های تحت کنترل جمهوری اسلامی ایران خودداری کنند.

پیش از این روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه‌ای در خصوص توقیف نفتکش‌های یونانی اعلام کرد: «نیروی دریایی سپاه روز جمعه دو فروند نفتکش یونانی را به دلیل تخلفات انجام گرفته در آب‌های خلیج فارس توقیف کرد. این دو کشتی، یکی در نزدیکی عسلویه و دیگری در نزدیکی بندرلنگه در نزدیکی جزیره هندورابی توقیف شده‌اند. هر دو کشتی با پرچم یونان حرکت می‌کرده‌اند و نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آنها را توقیف کرد.»

علی‌رغم آن‌که نفتکش‌های یونان به دلیل تخلفات انجام داده، توقیف شده‌اند، یونان توقیف این دو کشتی را «معادل دزدی دریایی» دانسته و محکوم کرده و به شهروندان خود هشدار داده است که به ایران سفر نکنند.

یونان مدعی است که یکی از نفتکش‌ها در آب‌های بین‌المللی حرکت می‌کرده است و نفتکش‌ دوم در هنگام توقیف در نزدیکی ساحل ایران بوده است. وزارت خارجه یونان اعلام کرده است که ۹ شهروند یونانی در بین خدمه نفتکش‌ها بوده، اما توضیح بیشتری در خصوص دیگر ملوان‌هایی که سوار بر نفتکش‌ها بودند، ارائه نکرده است.

منبع: همشهری

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار