گوناگون

محاکمه زن ایرلندی که عضو داعش شد+ فیلم

محاکمه زن ایرلندی که عضو داعش شد+ فیلم

پارسینه: وکلای مدافع لیزا اسمیت استدلال می‌کنند که حضور این زن در قلمرو دولت اسلامی باعث نمی‌شود که او بالفعل یکی از اعضای گروه جهادی باشد و مدعی هستند که او فقط نوعی کمک ارائه کرده است.

دادگاه ویژه ایرلند روز دوشنبه یک سرباز سابق را به اتهام عضویت در سازمان تروریستی داعش محاکمه کرد.

به گزارش فرارو، جلسه دادگاه در دوبلین پایتخت ایرلند، برای صدور حکم در مورد لیزا اسمیت، ۴۰ ساله، که قبلاً ابراز تمایل کرده بود تحت قوانین اسلامی زندگی کند و به عنوان شهید بمیرد، برگزار شد.

متهم در دادگاه کیفری ویژه به اتهام عضویت در سازمان جهادی بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ اعتراف کرد.

این سرباز که اهل دوندالک در سواحل شرقی ایرلند است، همچنین اتهام تامین مالی تروریسم را به دلیل ارسال ۸۰۰ یورو برای کمک به یک مرد سوری برای درمان پزشکی در ترکیه رد کرده است.

در طول محاکمه ۹ هفته ای، دادستان‌ها چگونگی نقل مکان اسمیت، یک سرباز زن در نیرو‌های نظامی ایرلند که به اسلام گرویده بود، به مناطق تحت کنترل داعش در سال ۲۰۱۵ را بیان کردند.

اسمیت در سال ۲۰۱۲ مراسم حج را به مکه انجام داد و در فیسبوک تمایل خود را برای زندگی تحت قوانین اسلامی و به شهادت رسیدن بیان کرد.

وی یک بلیط یک طرفه از پایتخت ایرلند به ترکیه خرید، جایی که از مرز به سوریه گذشت و در رقه تحت کنترل دولت اسلامی داعش زندگی کرد.
تکفیری‌های داعش پیش از نابود شدن بر مناطقی از سوریه و عراق حکومت می‌کردند و هزاران جنگجوی خارجی را جذب کردند.

اسمیت در سال ۲۰۱۶ پس از اینکه نتوانست همسرش را برای پیوستن به او متقاعد کند طلاق گرفت و با یک شهروند بریتانیایی که مسئول گشت‌های سازمان داعش در امتداد مرز عراق بود ازدواج کرد.

با از دست دادن قلمرو داعش، اسمیت مجبور شد قبل از بازگشت به ایرلند از رقه و سپس باغوز، آخرین پایگاه جهادی‌ها فرار کند. او پس از ورود به فرودگاه دوبلین در ۱ دسامبر ۲۰۱۹ به همراه دختر خردسالش دستگیر شد.

وکلای مدافع استدلال می‌کنند که حضور اسمیت در قلمرو دولت اسلامی باعث نمی‌شود که او بالفعل یکی از اعضای گروه جهادی باشد و مدعی هستند که او فقط نوعی کمک ارائه کرده است.

حکم پرونده اسمیت توسط ۳ قاضی و ۹ هیئت منصفه در دادگاه کیفری ویژه که به پرونده‌های مربوط به تروریسم و جرایم سازمان یافته رسیدگی می‌کند، صادر خواهد شد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار