گوناگون

نگرانی نمایندگان دموکرات آمریکا از توافق با ایران

نگرانی نمایندگان دموکرات آمریکا از توافق با ایران

پارسینه: به نوشته وبگاه «میدل ایست آی» پنج نماینده دموکرات آمریکا چهارشنبه گذشته نشست مطبوعاتی برگزار کردند و ۱۳ نماینده دیگر نیز بیانیه مطبوعاتی را امضا کردند که در آن تردیدها نسبت به هرگونه توافق با ایران اعلام شد.

گروهی از دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا نسبت به تلاش‌های مداوم دولت بایدن برای احیای توافق هسته‌ای با ایران ابراز نگرانی کردند.

به نوشته وبگاه «میدل ایست آی» پنج نماینده دموکرات آمریکا چهارشنبه گذشته نشست مطبوعاتی برگزار کردند و ۱۳ نماینده دیگر نیز بیانیه مطبوعاتی را امضا کردند که در آن تردید‌ها نسبت به هرگونه توافق با ایران اعلام شد.

«الین لوریا» قانونگذار اهل ایالت ویرجینیا، گفت: «ما نگرانی‌های مختلفی در مورد مذاکرات و ورود مجدد به توافق داریم.»

به نوشته این وبگاه، در حالی که این قانونگذاران نگرانی‌های متفاوتی دارند، اما عمده نگرانی آن‌ها خروج نام سپاه از فهرست سیاه است.

«جاش گاتهایمر» از دیگر قانونگذاران آمریکایی در این نشست مطبوعاتی گفت: «باهم باید به تهدید ایران هسته‌ای رسیدگی و با فعالیت‌های تروریستی آن‌ها علیه آمریکا و متحدانمان مقابله کنیم.»

لوریا و گوتهایمر بخشی از گروهی متشکل از ۱۲ دموکرات مجلس نمایندگان و ۹ جمهوریخواه بودند که ماه گذشته نامه‌ای به دولت بایدن ارسال کردند و گفتند احتمالاً با توافق هسته‌ای ایران که در حال حاضر در حال مذاکره است، مخالفت خواهند کرد.

ایران و آمریکا اواخر سال گذشته در شهر «وین» در اتریش وارد هشتمین دور مذاکرات با هدف احیای برجام شدند. در چند ماه گذشته، هر دو طرف اعلام کرده بودند که یک توافق قریب الوقوع است، با این حال هنوز چند اختلاف باقی مانده است.

این در حالی است که یک نماینده مسلمان دموکرات کنگره آمریکا به تازگی خواستار لغو تحریم‌ها علیه ایران و احیای برجام شد.

«ایلهان عمر» نماینده دمکرات و مسلمان کنگره آمریکا در توییتی خواستار توافق فوری ومطمئن با ایران و لغو تحریم‌ها شد. خانم عمر در توییتی نوشت: «ما برای برقراری صلح در خاورمیانه و اجتناب از جنگ در حال از دست دادن زمان هستیم. اینک زمان نهایی کردن توافق با ایران است.»

تویت ایلهان عمر بازتاب‌هایی بین مقام‌های آمریکایی داشت به طوریکه برخی وی را به جانبداری از ایران و مخالف با معاهده ابراهیم متهم کردند.
«سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه روز دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ماه در نشست خبری با خبرنگاران اعلام کرد دیدار «انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با علی باقری مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران تاکنون قطعی شده است. البته وی یادآور شد که مورا درخواست‌هایی را برای ملاقات با مقامات ایرانی در داخل و خارج وزارت امور خارجه نیز مطرح کرده است.

معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در روز‌های پایانی هفته گذشته به تهران آمد، سفری که «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آن را مثبت خواند و «امیرعبداللهیان» وزیر خارجه ایران هم آن را فرصت مجددی برای تمرکز بر ابتکارات به منظور حل موضوعات باقیمانده برشمرد و بار دیگر بر اتخاذ تصمیم سیاسی از سوی واشنگتن تأکید کرد.
منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار