گوناگون

توافق ۱۵ بندی روی میز مذاکرات روسیه و اوکراین/ مواضع مقامات دوطرف درباره این توافق

توافق ۱۵ بندی روی میز مذاکرات روسیه و اوکراین/ مواضع مقامات دوطرف درباره این توافق

پارسینه: یک نشریه انگلیسی به نقل از افراد مطلع از مذاکرات روسیه و اوکراین نوشت پیشرفت زیادی در گفت‌وگوها حاصل شده و یک توافق پانزده بندی نیز پیشنهاد شده است.

به گزارش پارسینه، نشریه انگلیسی «فایننشال تایمز» روز پنجشنبه به نقل از افراد مطلع نوشت، پیشرفت چشمگیری در انعقاد یک طرح صلح از جمله آتش‌بس میان روسیه و اوکراین به وقوع پیوسته است.

فایننشال تایمز به نقل از دو فرد مطلع نوشت، مذاکره‌کنندگان اوکراینی و روسیه برای اولین بار، روز دوشنبه توافقی پیشنهادی را به بحث گذاشتند. این پیش‌نویس پانزده بندی، مواردی نظیر عقب‌نشینی اوکراین از جاه‌طلبی پیوستن به ناتو و متعهد شدن این کشور به عدم میزبانی از نیرو‌ها یا تسلیحات خارجی در ازای دریافت محافظت از سوی متحدانی مانند انگلیس، آمریکا و ترکیه را در بر می‌گیرد.

به نوشته این نشریه، با این حال مسائلی از جمله ماهیت ضمانت‌های امنیت غرب برای اوکراین و از سوی دیگر، تعیین وضعیت نواحی تصرف شده از سوی روسیه ممکن است به موانعی بر سر این توافق تبدیل شوند.

یک مقام اوکراینی مطلع از وضعیت مذاکرات مدعی شد، ممکن است روسیه با ادعای تمایل به توافق، به‌دنبال خریدن زمان باشد و «باید به آن‌ها فشار بیاوریم، تا جایی که چاره‌دیگری به غیر از پذیرفتن توافق صلح برای آن‌ها نماند».

فایننشال تایمز همچنین به نقل از یک مقام روس مطلع از وضعیت مذاکرات نوشت، موفقیت در این توافق می‌تواند برای هردو طرف راهی را فراهم کند که اعلام پیروزی کنند.

«میخاییلو پودولیاک» یکی از مشاوران ارشد «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین به این نشریه انگلیسی گفت، هرگونه توافقی باید شامل «خروج نیرو‌های روسیه از قلمرو روسیه» از جمله مناطقی باشد که از پنجم اسفند امسال تصرف شده‌اند.

این مقام اوکراینی گفت: «ما مدلی اوکراینی برای ضمانت‌های امنیتی پیشنهاد می‌کنیم که مشارکت چند ضمانت‌کننده به‌سود اوکراین در درگیری‌ها را شامل می‌شود».

او با این حال گفت، با وجود هرگونه توافقی، اوکراین «قطعاً باید ارتش خود را حفظ کند». پودولیاک همچنین درباره شرط روسیه برای عدم میزبانی اوکراین از نیرو‌ها و تسلیحات خارجی مدعی شد، چنین چیزی همین حالا نیز در قوانین اوکراین لحاظ شده است.

یک مقام روس نیز درباره شروط این توافق گفت، یکی از دلایل اصلی «عملیات ویژه» روسیه در اوکراین، حمایت از نواحی روس زبان اوکراین بوده و اوکراین باید درباره حقوق روس زبان‌های این کشور تضمین دهد.

فایننشال تایمز به نقل از پودولیاک نوشت، اوکراین در صورتی که با شرط روسیه برای به‌رسمیت شناختن جدایی کریمه و دونباس مواجه شود، آن را رد خواهد کرد.

«مولود چاوش‌اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه امروز (پنجشنبه) در نشست خبری با «دیمترو کولبا» همتای اوکراینی با اشاره به سفرش به کی‌یف و مسکو گفت: «امید ما برای رسیدن به آتش‌بس افزایش یافته است».

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار