گوناگون

بلینکن: آماده فروش «اف-۳۵» به امارات هستیم

بلینکن: آماده فروش «اف-۳۵» به امارات هستیم

پارسینه: وزیر خارجه آمریکا ضمن اشاره به این مطلب که فروش جنگنده های «اف-۳۵» به امارات نیاز به بررسی داشت، اعلام کرد که واشنگتن آماده اقدام در این رابطه است.

« آنتونی بلینکن » وزیر خارجه آمریکا امروز چهارشنبه اعلام کرد که واشنگتن آماده فروش پهپادها و جنگنده‌های «اف -۳۵» (F-۳۵) آمریکایی به امارات متحده عربی است.

وزیر خارجه آمریکا که در کنفرانسی مطبوعاتی در «کوالالامپور» پایتخت مالزی صحبت می‌کرد، با اشاره به این مسئله که واشنگتن باید بررسی‌هایی را انجام می‌داد، گفت: ما می‌خواستیم مطمئن شویم، برای مثال، تعهد ما به برتری کیفی نظامی اسرائیل تضمین شده است، بنابراین می‌خواستیم مطمئن شویم که می‌توانیم بررسی کاملی درباره هر فناوری که به سایر شرکا در منطقه از جمله امارات فروخته یا منتقل می‌شود، انجام دهیم.

وی ادامه داد: اما گمان می‌کنم اگر امارات متحده عربی به دنبال هر دوی این موارد باشد، ما همچنان آماده اقدام و حرکت به جلو هستیم.

اظهارات بلینکن در حالی مطرح می‌شود که پیشتر زمزمه‌هایی مبنی بر اینکه طرف اماراتی قصد تعلیق مذاکرات درباره این معامله را داشته، به گوش رسیده بود. همچنین امارات اخیراً قرارداد خرید چندین فروند جنگنده «رافائل» را با شرکت «داسو» فرانسه منعقد کرده است.

یکی از مقامات امارات روز گذشته به رویترز گفته بود که این کشور به آمریکا اطلاع داده است که مذاکرات برای دستیابی به جنگنده‌های اف -۳۵ که بخشی از یک قرارداد ۲۳ میلیارد دلاری شامل پهپاد و سایر مهمات پیشرفته است را متوقف خواهد کرد.

مقام اماراتی مذکور در این مورد گفت: ابوظبی به آمریکا اطلاع داده که الزامات فنی، محدودیت‌های عملیاتی و تجزیه و تحلیل هزینه و فایده منجر به این ارزیابی شده است.

پیش از این روزنامه وال استریت ژورنال فاش کرده بود که امارات تهدید به خروج از قرارداد ۲۳ میلیارد دلاری خرید هواپیماهای اف -۳۵، پهپادهای «ام کی و-۹ ریپر» (MQ-۹ Reaper) و سایر مهمات پیشرفته ساخت آمریکا کرده است.

به دنبال عادی سازی روابط امارات با رژیم صهیونیستی، توافقنامه فروش این هواپیماها توسط «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا امضا شد اما از زمان روی کار آمدن «جو بایدن» رئیس جمهور کنونی این کشور، رابطه آمریکا با کشورهای عربی به نظر می‌رسد مورد بازبینی قرار گرفته است.

جو بایدن پس از شکست‌های آمریکا در خاورمیانه به دنبال کاهش تمرکز خود بر این منطقه است. کشورهای عربی مانند امارات و عربستان که به حمایت‌های آمریکا متکی هستند این موضع بایدن را نپسندیده و نگرانی خود را در این مورد به روش‌های مختلف ابراز کرده‌اند.

منبع: خبرگزاری مهر

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار