گوناگون

قطعنامه ضد ایرانی کانادا مغرضانه و تحریف گزینشی واقعیات است

قطعنامه ضد ایرانی کانادا مغرضانه و تحریف گزینشی واقعیات است

پارسینه: معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد قطعنامه به اصطلاح حقوق بشری طرف‌های غربی علیه ایران را مغرضانه و نمایانگر سیاست‌های خصمانه این کشور‌ها دانست.

به گزارش پارسینه زهرا ارشادی سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه در سخنرانی که در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل داشت، به بیان نکاتی در انتقاد از پیش‌نویس قطعنامه به اصطلاح حقوق بشری A/C.۳/۷۶/L.۲۸ پرداخت.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در ابتدای این سخنرانی تصریح کرد: این قطعنامه مغرضانه و غیرسازنده که مقرر شده است در کمیته سوم به رأی گذاشته شود، یک حرکت سیاسیِ غیرصادقانه و غیرقابل دفاع است.

وی افزود: قطعنامه اشاره شده مملو از خطا‌های موضوعی بوده، نشان‌دهنده تحریف گزینشی و سیاسیِ واقعیت‌های موجود و نمایانگر سیاست خصمانه و تعمدی تحریک دیگران به ایران‌هراسی است.

معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران صراحتاً و از سرآغاز شکل‌گیریِ این قطعنامه، آن را همانند سایر قطعنامه‌های کشوری مردود شمرده است.

ارشادی اظهار داشت: بررسی فهرست حامیان اصلی پیش‌نویس قطعنامه از قبیل کانادا، ایالات متحده آمریکا، رژیم کودک‌کش اسرائیل و برخی کشور‌های غربی، بیانگر این واقعیت است که حامیان اصلی نژادپرستی، اشغالگری و آنانی که مرتکب قتل‌های فجیع بومیان هستند، گرد هم آمده تا دیگران را به رعایت حقوق بشر موعظه کنند.

معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد همچنین تصریح کرد: امکان دارد غرب در برابر جنایات هولناک کانادا سکوت اختیار کند، اما تاریخ هرگز فراموش نخواهد کرد که در سرزمین به اصطلاح آزادگان، هزاران کودک بومی مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند، به قتل رسیده‌اند و اجساد آنان در گور‌های دسته‌جمعی ریخته شده است.

ارشادی تاکید کرد: ایالات متحده آمریکا نیز با اقدامات خود، جایگاه و تصویر منفی‌اش را در کتب تاریخی بیش از پیش تثبیت کرده است. حملات نظام‌مند علیه آفریقایی‌تبارها، مسلمانان و آمریکایی‌هایِ آسیایی‌تبار بدون هیچ پایانی همچنان در جریان است. پلیس آمریکا حتی یک گام به جلو برداشته و سیاه‌پوستان را در روز روشن و مقابل دید همگان خفه می‌کند و به قتل می‌رساند.

سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل گفت: چگونه می‌توان این پیش‌نویس قطعنامه را جدی گرفت وقتی رژیم کودک‌کش اسرائیل به‌صورت مکرر و مستمر مرتکب کلیه جنایات بین‌المللی می‌شود؟ جامعه بین‌الملل باید رژیم اسرائیل را به‌خاطر ریختن خون تعداد بی‌شماری از مردم فلسطین مورد بازخواست قرار دهد.

ارشادی اظهار داشت: کانادا در ادامه تلاش‌های خود برای سرپوش گذاشتن بر کارزار شریر نسل‌کشیِ بومیان، با گزارشگر ویژه وضعیت [به اصطلاح]حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران تبانی کرده و وی را برای حمایت از ادعا‌های بی‌اساس و لابی علیه ایران، به جلسه‌ای در محل نمایندگی دائم این کشور در سازمان ملل متحد در نیویورک دعوت کرده است. دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل ادامه داد: اقدام کانادا ما را به یاد ضرب‌المثل معروف ایرانی در مورد نیرنگ روباه می‌اندازد که می‌گوید: از روباه پرسیدند شاهدت کیست؟ گفت دمم. این ضرب‌المثل در مورد کسی است که از افراد وابسته خود به‌عنوان مدرکی برای شهادت به نفع خود استفاده کند. در واقع، مجرم نمی‌تواند از همدست خود بخواهد تا به‌عنوان شاهد در دادگاه حضور یابد.

معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد افزود: بیشتر کشور‌های عضو بار‌ها استفاده ابزاری از حقوق بشر به‌منظور رسیدن به اهداف سیاسی را مردود دانسته و بر ضرورت ارتقاء و حمایت از حقوق بشر در همه کشور‌ها از طریق گفتگو، تعامل و همکاری سازنده تاکید داشته‌اند.

وی تصریح کرد: متاسفانه این اصول در بسیاری از موارد رعایت نمی‌شوند و چنین سازوکار‌های مهمی عمدتا نتوانسته‌اند به وظایف خود عمل کنند. ایران همواره خواستار مشارکت در گفتگوی محترمانه و عادلانه برای درک حقایق موجود و اجتناب‌ناپذیر بوده است. متاسفانه تلاش‌های ما از آنجایی که به نظر می‌رسد حامیان این قطعنامه بیشتر علاقه‌مند به کسب امتیاز سیاسی از طریق استفاده ابزاری از حقوق بشر هستند، نادیده انگاشته شده است.

سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد افزود: علاوه بر این، دولت ایران تمام تلاش‌ها و اقدامات لازم را با هدف ارتقاء و حمایت بیشتر از حقوق بشر به کار گرفته است. ارشادی تاکید کرد: دولت من همچنین به تعهدات خود در چارچوب مکانیسم‌های حقوق بشری سازمان ملل متحد، ازجمله بررسی دوره‌ای و جهانی موسوم به یو. پی. آر. عمل خواهد کرد. دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل اضافه کرد: ایران همواره عزم و اراده خود را برای کمک به ارتقاء و حمایت از حقوق بشر نشان داده و متعهد به همکاری با کشور‌های عضو و همچنین سازوکار‌های حقوق بشری سازمان ملل متحد است.

ارشادی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران به رغم تمام بدخواهی‌ها به تعهدات و تلاش‌های خود ادامه خواهد داد، گفت: با توجه به موارد فوق، نیاز به تکرار این واقعیت نیست که این قطعنامه هیچ ارتباطی با حقوق بشر ندارد. لذا، مایلم ابراز امیدواری کنم که نمایندگانی که امروز در اینجا حضور دارند با رأی منفی خود، راه درست را انتخاب کنند.

معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل اظهار داشت: زمان آن فرا رسیده است که اعتراض جدی خود را به قهرمانان خودخوانده حقوق بشری که از طریق اعمال نفوذ، فریب‌کاری و ارائه اطلاعات نادرست به‌دنبال سلب آزادی کشور‌های مستقل هستند، ابراز کنیم.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار