گوناگون

وزير دفاع سوئد: نظام عربستان ديكتاتوري است

ایسنا نوشت:


وزير دفاع سوئد با ديكتاتوري خواندن نظام عربستان اعلام كرد: مسئولان اين كشور مرتكب نقض حقوق بشر مي‌شوند.

به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه وطن چاپ آمريكا، كارين انستروم ، وزير دفاع سوئد در ايميلي به خبرگزاري اين كشور اعلام كرد: نظام عربستان نظامي ديكتاتوري و موروثي است كه مسئولان اين كشور به راحتي مرتكب نقض حقوق بشر مي‌شوند.

وي افزود: دولت سوئد به اين كاري ندارد كه آيا در كشورهاي جهان نظام ديكتاتوري حاكم است يا دموكراسي اما اگر بخواهد بين اينكه آيا در عربستان نظام ديكتاتوري حاكم است يا دموكراسي تصميم بگيرد، اعلام خواهد كرد كه اين كشور با نظام ديكتاتوري اداره مي‌شود.

پيشتر نيز كارل بيلت، وزير امور خارجه سوئد به خاطر انتقاد از نظام عربستان و توصيف آن به نظامي ديكتاتوري مورد انتقاد شديد قرار گرفت.

بيلت در واكنش به اين اظهارات وزير دفاع سوئد در صفحه شخصي خود در پايگاه اجتماعي توييتر نوشت: من به اين دليل مورد انتقاد قرار گرفتم كه نظام عربستان را نظامي موروثي توصيف كردم.

انستروم پيشتر در پايان ماه مارس و در پي اختلافاتي كه در خصوص امضاي توافقنامه با عربستان براي ساخت كارخانه توليد سلاح به وجود آمد، استعفا كرد.

دولت عربستان سال‌هاي طولاني است كه به عنوان مهمترين شريك تجاري بازرگاني سوئد در خاورميانه به شمار مي‌رود تا جايي كه صادرات سوئد به عربستان بر اساس گزارش وزارت امور خارجه اين كشور بالغ بر 48 / 1 ميليارد يورو در سال 2011 بوده است.

دولت سوئد در سال 2011 سلاح‌هايي را به ارزش 7 / 1 ميليارد يورو صادر كرد كه عربستان دومين مشتري خريد اين سلاح‌ها بود.

ارسال نظر

 • جواد

  پس واسه ی همین باهاش قرار داد ساخت تسلیحات در عربستان ، امضاء کردین؟!

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار