گوناگون

اعطای حمایت دیپلماتیک بریتانیا به نازنین زاغری+واکنش بعیدی نژاد

اعطای حمایت دیپلماتیک بریتانیا به نازنین زاغری+واکنش بعیدی نژاد

پارسینه: جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا اعلام کرد برای نازنین زاغری-راتکلیف، شهروند ایرانی تبار خود که در ایران زندانی است "حمایت دیپلماتیک" اعلام می‌کند.

اعطای حمایت دیپلماتیک بریتانیا به نازنین زاغری

به گزارش پارسینه ، جرمی هانت، وزیر خارجه انگلستان مدعی شده به دلیل رفتار «غیرقابل قبول» جمهوری اسلامی ایران با نازنین زاغری-راتکلیف، شهروند ایرانی-بریتانیایی، به وی «حمایت دیپلماتیک» اعطا می‌کند. جرمی هانت در بیانیه‌ای گفته است: امروز من تصمیم گرفتم که بریتانیا در گامی بسیار غیرمعمول (به نازنین زاغری) حمایت دیپلماتیک اعطا کند.

وزیر امور خارجه انگلیس اضافه کرده است: این به مثابه آن است که دولت بریتانیا به طور رسمی اعلام می‌کند که نحوه رفتار با او با تعهدات ایران براساس قوانین بین‌المللی منطبق نیست و این موضوع را به یک مسئله رسمی بین دولت‌های دو کشور تبدیل می‌کند. وی همچنین گفته است، بعید است که این اقدام معجزه‌ای بکند و یک شبه نتیجه‌ای در پی داشته باشد. اما این اقدام به تمامی جهانیان نشان خواهد داد که نازنین بی‌گناه است و بریتانیا وقتی با یکی از شهروندانش ناعادلانه رفتار می‌شود تنها نظاره‌گر نخواهد بود.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید، براساس قانون بین الملل اعلام حمایت دیپلماتیک یک اقدام حقوقی نادر است و زمانی اعطای می‌شود که شهروند یک کشور در کشور دیگری حقوقش نادیده گرفته می‌شود و پرونده این شهروند به مناقشه بین دو دولت بدل می‌شود و حل و فصل این پرونده می‌تواند بر روابط دو کشور تاثیر بگذارد. جرمی هانت می‌گوید که «رفتار غیر قابل قبول» با نازنین زاغری طی سه سال گذشته باعث شد که چنین تصمیمی اتخاذ کند.


مصونیت دیپلماتیک برای اطمینان از ایمن بودن دیپلمات‌ها حین ورود یا خروج از کشورها و نیز مصون ماندن آنها از محاکمه در کشورهای خارجی به کار می‌رود.

به گفته جیمز لندل، خبرنگار دیپلماتیک بی‌بی‌سی این تحول تازه ایران را به تغییر رفتار با خانم زاغری مجبور نمی‌کند اما به بریتانیا اجازه می‌دهد با راحتی بیشتری این پرونده را در نهادهای بین‌المللی چون سازمان ملل متحد پیگیری کند.

بعیدی‌نژاد: اعطای حمایت دیپلماتیک به " زاغری" مخالف حقوق بین‌الملل است
حمید بعیدی‌نژاد در صفحه توییترش نوشت: تصمیم وزارت خارجه انگلیس به اعطای حمایت دیپلماتیک به خانم زاغری، مخالف حقوق بین‌الملل می‌باشد و فاقد آثار حقوقی و اجرایی است. حقوق بین‌الملل اعطای حمایت دیپلماتیک از سوی دولت‌ها را فقط نسبت به اتباع خود ممکن می‌داند. طبق قانون ایران، ایرانیان فارغ از محل اقامت، تابعیت خود را حفظ می‌کنند.

ارسال نظر

 • ناشناس

  تندرویها همیشه مردم ایران رو از کشور خودشون فراری داده

 • سبحان شاهمرادی اصولگرا

  این جاسوس خائن و وطن فروش انگلیسی باید همچنان در محبس بماند تا بپوسد:)

 • ناشناس

  زنان شجاع و آزاده ........

 • سروش

  قانون عطف بماسبق نمیشه. اگر از ابتدا مصونیت دیپلماتیک داشت یه چیزی ولی اینکه بعدا بخاطر آزادیش بهش بدند فکر نمیکنم کمکی بهش بکنه

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار