گوناگون

احضار مقام‌های کاخ سفید به سنا درباره خاشقچی

احضار مقام‌های کاخ سفید به سنا درباره خاشقچی

پارسینه: تارنمای خبری هیل روز شنبه به نقل از منابع آگاه گزارش داد که مقام‌های دولت آمریکا این هفته برای ادای توضیحات درخصوص قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار سعودی، در مجلس سنا حضور خواهند یافت.

هنوز مشخص نیست که چه افرادی به نمایندگی از دولت در این جلسه که احتمالا با حضور همه نمایندگان سنای آمریکا تشکیل خواهد شد، حضور خواهند یافت.
با این وجود، برخی منابع خبری از برنامه‌ریزی برای حضور «مایک پمپئو» و «جیمز متیس» به ترتیب وزیران آمریکا و دفاع خبر می‌دهند.

به گفته منابع هیل، دستورکار رسمی این جلسه، موضوع جنگ یمن است، اما قتل خاشقچی و روابط آمریکا و عربستان نیز در خلال آن مطرح خواهد شد.

سیاست آمریکا در قبال روسیه نیز از دیگر محور‌های احتمالی این جلسه خواهد بود.

به نوشته این رسانه، انتظار می‌رود پس از این جلسه درخصوص وضع تحریم‌های احتمالی عربستان سعودی تصمیم‌گیری شود.

این در شرایطی است که ترکیب سنای آمریکا از دو ماه دیگر دستخوش تغییر خواهد شد و مطابق با نتایج انتخابات اخیر، تعدادی از نمایندگان فعلی جای خود را به افراد دیگری می‌دهند.

به همین جهت دور از انتظار است که مجلس فعلی این کشور با وجود مخالفت شدید دولت، فرصت کافی برای اقدام علیه ریاض داشته باشد.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا با وجود مدارک آشکار، از نقش مستقیم «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی در قتل خاشچقی چشم‌پوشی کرده است.

این اقدام که با هدف حفظ قرارداد‌های هنگفت تسلیحاتی و تداوم همکاری‌های سیاسی دو کشور صورت گرفته، انتقاد تند دیگر سیاستمداران و همچنین نهاد‌های حقوق بشری را به دنبال داشته است.

خاشقچی که با روزنامه واشنگتن پست همکاری می‌کرد، چند هفته پیش برای کار‌های اداری به کنسولگری عربستان در ترکیه مراجعه کرد و در آنجا به قتل رسید.

پیشتر ۲۲ سناتور آمریکایی در نامه‌ای به دولت، خواستار تحقیق درخصوص سرنوشت خاشقچی ظرف ۱۲۰ روز و وضع تحریم شده بودند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار