گوناگون

حمایت شورای حکام آژانس از ادامه اجرای برجام

حمایت شورای حکام آژانس از ادامه اجرای برجام

پارسینه: نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در روز پنجشنبه - ۱ آذر - برای بررسی سیزدهمین گزارش مدیرکل این آژانس درباره راستی‌آزمایی اجرای برجام، برگزار شد و قاطبه حاضران، از برجام حمایت و اجرای کامل تعهدات تمامی طرف‌ها تاکید کردند.

در ابتدای نشست، نماینده اتریش که به نمایندگی از اتحادیه اروپایی سخنرانی می‌کرد، اظهار کرد: اتحادیه اروپای مصمم به کار با جامعه جهانی برای صیانت از برجام است. برجام، دستاورد بیش از ۱۰ سال تلاش دیپلماتیک است که به نتیجه رسیده است.

وی تاکید کرد: در کنار اجرای تعهدات هسته‌ای از سوی ایران، رفع تحریم‌های مرتبط هسته‌ای، بخش مهمی از این توافق است. بر همین اساس، اتحادیه اروپایی عمیقاً از خروج آمریکا از برجام متاسف است. همانطور که ۱۳ گزارش پی در پی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تایید می‌کنند، ایران به تعهداتش پایبند بوده است.

این دیپلمات اتریشی همچنین گفت: اتحادیه اروپا یادآور می‌شود مادامی که ایران به تمامی تعهداتش پایبند باشد، به ادامه اجرای کامل و موثر برجام پایبند خواهد بود. ما از تمامی طرف‌های برجام می‌خواهیم که تمامی بخش‌های برجام را به طور کامل و موثر، اجراء کنند.

سپس نماینده ژاپن ضمن اعلام حمایت قاطع از برجام، بیان کرد که همکاری‌های بین‌المللی موجب پایداری ایران در اجرای برجام خواهد بود.

نماینده ونزوئلا نیز با اعلام حمایت از برجام و تاسف از خروج آمریکا، برجام را نتیجه چندجانبه‌گرایی و دیپلماسی موفق دانست و اقدامات یکجانبه و غیرقانونی آمریکا را مخالف موازین حقوق بین‌الملل دانست.

وی همچنین تصریح کرد که این گزارش مدیرکل آژانس، نشان می‌دهد ایران به برجام پایبند بوده است.

نماینده انگلستان نیز ضمن حمایت از اظهارات نماینده اتریش به نمایندگی از اتحادیه اروپا، بیان کرد که دولتش کاملاً به برجام متعهد است.

نماینده چین نیز ضمن استقبال از گزارش مدیرکل، اظهار داشت این گزارش برای سیزدهمین بار متوالی تایید می‌کند که ایران به تعهداتش پایبند بوده است.

وی همچنین از تلاش‌های ایران و آژانس برای همکاری یکدیگر تشکر کرد و گفت: برجام تنها راهکار حل و فصل مسالمت آمیز پرونده هسته‌ای ایران است و همه طرف‌ها باید با حسن نیت، آن را اجراء کنند.

وی یادآور شد که جریان اصلی جامعه جهانی از برجام حمایت می‌کند و اجرای فراسرزمینی تحریم‌های آمریکا اقدامی نادرست است.

نماینده چین از آمریکا خواست تا در مسیر درست تاریخ قرار گیرد.

وی افزود ارتباط و همکاری ایران و آژانس با یکدیگر بسیار خوب بوده و با تلاش سایر اعضاء برجام، باید منافع اقتصادی ایران از برجام تامین شود.

در همین راستا نمایندگان تایلند، کره جنوبی، پرتغال، کانادا، سوئد و ایتالیا حمایت خود را از برجام اعلام کردند.

نماینده روسیه ضمن استقبال از گزارش مدیرکل در تایید پایبندی ایران به تعهداتش در برجام برای بار سیزدهم، اظهار داشت که همکاری بی‌نظیر ایران و آژانس، نشان دهنده کارآمدی و کارکرد توافق هسته‌ای است.

وی همچنین تصریح کرد که روسیه نگران اقدامات آمریکا و تلاش وی برای ممانعت از بهره‌مندی ایران از منافع توافق هسته‌ای است.

وی خاطرنشان کرد که روسیه فارغ از تحریم‌های غیرقانونی آمریکا، به روابط تجاری خود با ایران ادامه خواهد داد.

در ادامه نمایندگان اندونزی، سوئد، آفریقای جنوبی، برزیل، قزاقستان، نیوزیلند، کوبا، سنگاپور و ترکیه برجام را نتیجه تلاش‌های دیپلماتیک دانسته و از آن حمایت کردند.

نماینده سوئیس ضمن حمایت از برجام، بیان کرد که دولتش از خروج آمریکا از برجام در حالی که ایران پایبند به برجام بوده است و همچنین اعمال تحریم‌های فراسرزمینی آمریکا، متاسف است.

وی همچنین بیان کرد که خروج آمریکا، پایان برجام نیست و دولت‌ها باید تلاش کنند تا ایران از عواید برجام بهره‌مند شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار