گوناگون

نماینده ایران: آمریکا بزرگ‌ترین دشمن حقوق بشر و کانادا نمونه روشن به یغما رفتن دموکراسی است

نماینده ایران: آمریکا بزرگ‌ترین دشمن حقوق بشر و کانادا نمونه روشن به یغما رفتن دموکراسی است

پارسینه: کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد پنجشنبه ۲۴ آبان قطعنامه پیشنهادی کانادا در محکومیت نقض حقوق بشر در ایران را با ۸۵ رای مثبت در مقابل ۳۰ رای منفی و ۶۸ رای ممتنع تصویب کرده است.

نماینده ایران: آمریکا بزرگ‌ترین دشمن حقوق بشر و کانادا نمونه روشن به یغما رفتن دموکراسی است

به گزارش پارسینه ، کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه‌ای از "وخیم‌تر شدن وضع حقوق بشر در ایران" انتقاد کرده است. در این قطعنامه با اشاره به گزارش‌های دبیرکل سازمان ملل متحد و گزارشگر ویژه حقوق بشر ادعا شده حکومت ایران در یک سال گذشته سرکوب معترضان، روزنامه نگاران و کاربران شبکه‌های اجتماعی را افزایش داده است.

قطعنامه کمیته سوم مجمع عمومی با رای مثبت ۸۵ کشور به تصویب رسیده است. این قطعنامه قرار است به نشست عمومی مجمع عمومی در ماه دسامبر ارایه شود.

سال گذشته نیز چنین قطعنامه از سوی کانادا مطرح شد که در نهایت در آذرماه سال گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل با با ۸۱ رای موافق، ۳۰ رای مخالف و ۷۰ رای ممتنع تصویب شد.

گزارش ها حاکی است که در این قطعنامه به گزارش‌های جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در خصوص وضعیت حقوق بشر در ایران اشاره شده است.

اما از سویی دیگر «اسحاق آل حبیب» سفیر و معاون نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در کمیته سوم قبل از رای گیری درباره قطعنامه پیشنهادی حقوق بشر ایران طی اظهاراتی عنوان کرد: در یک صد سالی که از مجاهدت ایرانی‌ها برای حقوق بشر و دموکراسی می‌گذرد دقیقا همان نیرو‌های مخربی که پشت این قطعنامه هستند، تمام توان خود را به کار بسته‌اند تا آن را ناکام گذاشته یا از مسیر خود منحرف سازند.

وی افزود: برپا کردن کودتای نظامی در ۱۹۵۳ علیه دولت دموکراتیک ایران، حمایت بی قید و شرط برای دو دهه و نیم از دیکتاتوری که جانشین آن دولت کردند، حمایت از جنگ نظامی علیه ایرانیان در دهه ۱۹۸۰، تامین تسلیحات شیمیایی برای صدام جهت هدف قرار دادن ایرانیان، سرنگونی هواپیمای مسافربری ایرانی و قتل همه ۲۹۰ سرنشین آن، همدستی با گروهک‌های تروریستی شناخته شده و برقراری یک جنگ تمام عیار اقتصادی علیه ایرانیان در تعارض با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و حکم الزام آور دیوان بین‌المللی دادگستری تنها نمونه‌هایی اندک از این سیاست‌ها بوده‌اند.

نماینده ایران: آمریکا بزرگ‌ترین دشمن حقوق بشر و کانادا نمونه روشن به یغما رفتن دموکراسی است

آل‌حبیب خاطرنشان کرد: به واقع از سال ۱۹۵۳ حتی یک روز سپری نشده است که در آن همین کشور‌ها ایرانیان را آزار و شکنجه نداده باشند. وی بزرگترین دشمنان حقوق بشر و دموکراسی را کسانی خواند که از آن‌ها به عنوان ابزار‌های سیاست خارجی خود علیه ملت‌ها و دولت‌هایی که دوستشان ندارند، سوءاستفاده می‌کنند و افزود: برای این کشور‌ها یک دوگانگی اساسی در موضوعات مربوط به حقوق بشر وجود دارد.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل بیان کرد: برای آن‌ها قربانیان برابر نیستند، آن‌ها یا خوبند یا بد. در حالی که به قتل مخالفان صلح جوی سیاسی رضایت می‌دهند، یک قاتل که عامدا با اتوبوس از روی نیرو‌های پلیس در خیابان‌های تهران رد می‌شود و آن‌ها را می‌کشد علنا از سوی وزیر خارجه آمریکا تقدیر شده و بزرگ داشته می‌شود.

وی ادامه داد: تصور کنید اگر همین شخص جرات می‌کرد در خاک آمریکا چنین جنایتی را مرتکب شود با وی چه برخوردی می‌کردند. در حقیقت مردمانی که توسط این کشور‌ها و متحدان آن‌ها قربانی می‌شوند، شایسته توجه نیستند. این قربانیان بی اهمیت از منظر سیاسی را می‌توان به فراموشی سپرد. در عین حال هر کسی که به مقابله با دولت‌های دشمن برخیزد شایسته بزرگداشت به عنوان فعال حقوق بشر است. حتی یک فرقه تروریست (در مورد ایران گروهک مجاهدین خلق) را می‌توان در عالیترین سطوح سیاسی در واشنگتن برای فشار بر ایران مورد پذیرایی گرم قرار داد.

آل‌حبیب خاطرنشان کرد: کانادا نمونه روشنی است که در آن دموکراسی از سوی طرفداران نژادپرستی و آپارتاید به یغما رفته است. بر اساس ارزیابی سال ۲۰۱۸ گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در خصوص خشونت علیه زنان، خشونت علیه زنان در کانادا همچنان «مشکلی جدی، فراگیر و سیستماتیک است.» او مشخصا اظهار می‌دارد «زنان بومی در جوامع خود و در سطح ملی، آشکارا از تبعیض رنج می‌برند.» گزارشگر ویژه خشونت نسبت به زنان اضافه می‌کند که «زنان بومی به طور نظام‌مند، چندگانه و سیستماتیک با اشکال مختلف تبعیض مواجه هستند و به واسطه ناکارآمدی دولت به حاشیه رانده شده و یا دچار فقر می‌شوند.»

وی افزود: همچنین نحوه رای دادن کانادا در سازمان ملل متحد وقتی به سیاست‌های اسرائیل -که ذاتا ناقض اصول اولیه حقوق بشر است- مربوط می‌شود بسیار روشنگر و افشا کننده است. قطعنامه در پی قطعنامه، سال در پی سال، یکی بعد دیگری در نیویورک و در ژنو نتایج آرا حکایت از حمایت بی قید و شرط کانادا از اسرائیل در نقض فاحش حقوق بشر دارد. ظاهرا، برای کانادا سرنوشت میلیون‌ها نفر از قربانیان تجاوز اسرائیل اهمیتی ندارد و اسرائیل به عنوان ناقض حقوق بشر مستحق حفاظت، مصونیت و حمایت بی حد و حصر است. کانادا همچنان بر ارائه قطعنامه ایران اصرار بیهوده می‌ورزد، با در نظر داشتن این واقعیت که اسرائیل، آخرین رژیم آپارتاید جهان، یکی از حامیان اصلی آن است.

معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل عنوان کرد: کانادا جایی که که بر اساس یک مثل معروف زن و بومی بودن در آن یک خطر محسوب می‌شود، کانادا جایی که سرنوشت هزاران زن بومی ناپدید شده همچنان به عنوان یک راز باقی مانده است، کانادا کشوری که در آن قربانیان عقیم سازی اجباری معلولان همچنان عذاب می‌کشند، کانادا کشوری که اخیرا پناهگاه و محل امنی برای مفسدان و دارایی‌های ناشی از فساد و اختلاس از کشورهایی، چون ایران شده است، کانادا کشوری که صادرات اسلحه آن مسئول مرگ و تخریب در مناطق بحرانی در سراسر جهان است و کانادا کشوری که تا سرحد امحای کامل جمعیت بومی خود رفته است، برای ایرانی سخنوری می‌کند که در تاریخ طولانی خود هرگز اقدام به برده‌داری، استعمار دیگر ملت‌ها و از میان بردن جوامع بومی نکرده و هرگز از برتری نژادی حمایت نکرده است.

وی افزود: مضحک است که کانادا و برخی دیگر که همه این جنایات تاریک را در تاریخ بسیار کوتاه خود ثبت کرده‌اند، با گستاخی به موعظه ایران می‌پردازند.

آل‌حبیب خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران مفتخر است که بر مردم خود به عنوان تنها ضامن امنیت و توسعه‌اش تکیه دارد. مشروعیت و امنیت جمهوری اسلامی ایران از صدای مردم و رای مردم گرفته می‌شود. تعهد ایران به ترویج و حمایت از حقوق بشر، ذاتی، واقعی و عمیقا ریشه در زمینه‌های فرهنگی و تاریخی کشور دارد.

به گزارش فارس، نماینده ایران با بیان اینکه با وجود خصومت بی سابقه قدرتمندترین کشور‌های جهان طی چهار دهه گذشته، جمهوری اسلامی ایران با موفقیت استوار باقیمانده است، اظهار داشت: دولت جمهوری اسلامی ایران افتخار دارد که ارتقاء حقوق بشر شهروندانش را صرفا یک مسئولیت قانونی و اخلاقی نمی‌بیند، بلکه آن را بخشی از امنیت ملی کشور می‌داند.

وی توضیح داد: در چهار دهه گذشته، صدای مردم، از طریق صندوق‌های رای، تعیین کننده سیاست‌های کلی کشور در امور داخلی و خارجی بوده است. صرفنظر از چالش‌ها، هرگز از شور ایرانی‌ها برای دستیابی به حقوق بشر و اشتیاق ایرانی‌ها برای دموکراسی کاسته نخواهند شد و البته هرگز در خصوص شأن و منزلت خود معامله نخواهند کرد.

آل‌حبیب تصریح کرد: ما ثابت کرده‌ایم که حقوق بشر اولویت ما است، این بخشی از اولویت امنیت ملی ما است. همانند دیگر کشورها، کمبود‌ها ممکن است وجود داشته باشد و ما مصمم به حل آن‌ها هستیم، با این حال، این در حد کسانی که به طور سنتی و به لحاظ تاریخی و عملی از استعمار، بردگی، نژادپرستی و آپارتاید حمایت می‌کنند، نیست که برای ایران در خصوص حقوق بشر سخنوری کنند.

وی تصریح کرد: این قطعنامه و این نمایش سیاسی بیانگر سیاسی کاری و عدم صداقت بانیان آن است و همچنین آشکار می‌سازد که گاهی تصمیمات سازمان ملل می‌توانند چقدر نسبت به واقعیت‌های روی زمین نامربوط باشند. جمع کردن رای از سوی بانیان اصلی قطعنامه با توسل به فشار و ارعاب نسبت به دیگر کشور‌ها توهینی دیگر به موضوع حقوق بشر است. جمع کردن رأی با توسل به تهدید به کاهش کمک‌های توسعه‌ای، هیچ کمکی به ارتقاء حقوق بشر نمی‌کند، بلکه عدم صداقت مدافعان خودخوانده حقوق بشر را بیش از پیش به نمایش می‌گذارد.

آل‌حبیب افزود: شما ممکن است قبلا در مورد رای خود تصمیم گرفته باشید، اما لطفا به خاطر بسپارید که عدم پذیرش قطعنامه و رای خیر به آن یک گام صحیح در جهت حمایت و ارتقاء حقوق بشر تلقی خواهد شد. لطفا به خاطر داشته باشید که بر خلاف کسانی که به صورت تاریخی از حقوق بشر به عنوان ابزار سیاست خارجی خود سوء استفاده کرده‌اند، ایران به شدت به گفتگو بر اساس درک متقابل، همکاری و احترام اعتقاد دارد.

ارسال نظر

 • ناشناس

  اگر از همون چهل سال پیش به این انتقادا گوش میدادید کار درست میشد. حالا هم بجای قبول کردن کاستیها به وضع سرخپوستها گیر میدی نماینده آی کیو

 • ناشناس

  وقتی جوونهات فرا میکنن و پناهنده میشند و زندانیهات توی زندان زیاد خودکشی میکنند باید پاسخگو باشی بجاش کانادا میلیونها نفر رو از سراسر دنیا راه میده بهشون کمک میکنه تا زمانی که کار پیدا کنند .

 • ناشناس

  نمیبینی مردم دنیا صف کشیدن بیاند ایران پناهنده بشند؟

 • ناشناس

  ایشون راجع به سرخپوستهای کانادا مطالبی فرمودند البته راجع به اینکه چجوری کانادا نمونه به یغما رفتن دمکراسی هست توضیحی ندادند و راجع به وضعیت حقوق بشر در ایران و خودکشی شدن امثال کاووس امامی و زهرا کاظمی که اتفاقا شهروند کانادا بودند توضیحی نفرمودند. خیلی عالی

 • شیرین صفوی

  کمتر حرفای عجیب غریب بزنید به خدا روزی میاد که مثل قذافی به ما بگن دیوانه جن زده !!!

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار