گوناگون

جریان ضدسعودی در انگلیس شکل واقعی‌تری گرفت

جریان ضدسعودی در انگلیس شکل واقعی‌تری گرفت

پارسینه: موج جدیدی از اعتراض‌ها به همکاری‌های تجاری با ریاض در انگلیس در ادامه تشدید مخالفت‌ها با همکاری‌های تسلیحاتی دولت لندن و رژیم سعودی پس از قتل جمال خاشقچی روزنامه‌نگار منتقد عربستانی، در حال شکل‌گیری است.

موزه تاریخ طبیعی بریتانیا تازه‌ترین نهادی است که به دلیل میزبانی مراسم روز ملی عربستان، ۱۰ روز پس از ماجرای ناپدید شدن خاشقچی زیر ذره‌بین قرارگرفته است.

روزنامه گاردین گزارش داد که این مکان تفریحی یازدهم اکتبر گذشته بالغ‌بر ۲۳ هزار و ۷۰۰ پوند 'پول آغشته به خون' از سفارت عربستان دریافت کرده تا یکی از سالن‌های اصلی خود را در اختیار دیپلمات‌های سعودی قرار دهد.

مقام‌های موزه طبیعی بریتانیا می‌گویند که این موزه در ماه اگوست (مرداد) از سوی سفارت عربستان اجاره شد و هیچ‌یک از مقام‌های موزه در جریان مراسم یازدهم اکتبر شرکت نکردند. یک سخنگوی موزه به گاردین گفته است که اجاره سالن، منبع درآمد مهمی برای تامین هزینه‌های جاری و تحقیقاتی موزه به شمار می‌رود و این مساله، به معنای تائید مراسم نیست.

بر اساس گزارش گاردین، موزه بریتانیا برای سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۲ بالغ‌بر ۱۷۶.۹ میلیون پوند از وزارت فرهنگ، رسانه و ورزش انگلیس دریافت کرده است.

«ان کلید» نماینده مجلس عوام و عضو کمیته پارلمانی بانفوذ امور خارجی می‌گوید: قواعد تجاری و تعهدات قراردادی سبب نمی‌شود تا سازمان‌هایی مانند موزه طبیعی بریتانیا [نسبت به تعهدات اخلاقی]سلب مسئولیت کند.

«مایا فوا» رئیس نهاد حقوق بشری «ریپریو» انگلیس همچنین گفت: مسخره است که دولت عربستان در مکانی مراسم برگزار می‌کند که کودکان در انگلیس به آن علاقه‌مند هستند؛ این در حالی است که این کشور افرادی را در داخل اعدام می‌کند که در زمان دستگیری‌شان کودک بوده‌اند.

وی افزود: علی النمر و شماری از جوانانی که عربستان بازداشت و به اعدام محکوم کرده است، دوست دارند تا از موزه تاریخ طبیعی بریتانیا بازدید کنند، اما به جرم شرکت در اعتراض‌های دمکراتیک در انتظار مرگ به سر می‌برند.

خاشقچی ۵۹ ساله، بعد از انتخاب بن سلمان به‌عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرده و به آمریکا رفته بود و در روز‌های منتهی به قتل، قصد ازدواج با یک تبعه ترکیه را داشت.

وی روز ۲ اکتبر (۱۰ مهر) برای طی مراحل ثبت ازدواج با خدیجه چنگیز نامزد ترکیه‌ای خود، به ساختمان کنسولگری عربستان مراجعه کرد، اما پس از ورود به کنسولگری ناپدید شد.

نامزد وی پس از اطمینان از خارج نشدن خاشقچی از ساختمان کنسولگری، پلیس و مقام‌های عالی ترکیه را در جریان رویداد قرارداد، ولی مقام‌های آل سعود منکر اطلاع از وضعیت خاشقچی شدند.

حکومت آل سعود پس از ۱۸ روز انکار، در پی فشار بین‌المللی با صدور بیانیه‌ای به قتل او در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول اعتراف و اعلام کرد که در ارتباط با پرونده قتل او، ۱۸ نفر ازجمله ۱۵ مامور تیم ترور اعزامی از ریاض دستگیرشده‌اند.
همه مدارک و شواهد نشان می‌دهد که ۱۵ مامور از نزدیکان محمدبن سلمان ولیعهد عربستان که از طرف او به استانبول اعزام‌شده بودند، عامل قتل خاشقچی هستند و بر این اساس، دولت ترکیه خواستار استرداد این افراد برای محاکمه در استانبول است؛ درخواستی که از سوی مقامات سعودی رد شد.

در تحولی دیگر، شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال از دیگر نهاد‌های ثبت‌شده در انگلیس است که به دلیل افشاگری گاردین درباره پشت پرده روابط مالی این شبکه و رژیم سعودی تحت‌فشار افکار عمومی قرار دارد.

گاردین پیشتر به نقل از منابعی نوشت که القحطانی نماینده تام‌الاختیار اطلاعاتی بن سلمان، در تأمین بودجه تلویزیون ایران اینترنشنال دست داشته است.

این روزنامه تاکید کرد: عربستان که کوچک‌ترین انتقادی از سیاست‌های خود را برنمی‌تابد حالا شبکه‌ای به راه انداخته تا از طریق فعالیت‌های جانبدارانه آن، رقیب منطقه‌ای خود ایران را تحت‌فشار قرار دهد.

در گزارش این نشریه انگلیسی آمده بود: بودجه تلویزیون ایران اینترنشنال مستقر در لندن، از طریق شرکتی تامین می‌شود که رئیس آن‌یک تاجر عربستانی است. این تاجر با بن سلمان که به عقیده بسیاری در قتل خاشقچی دست داشته است، روابط نزدیکی دارد.

گاردین به بررسی منبع بودجه هنگفت این شبکه پرداخت و نوشت: عربستان سعودی ۲۵۰ میلیون دلار برای راه انداختن این شبکه معاند که هیچ‌گونه درآمدی از طریق تبلیغات ندارد، هزینه کرده است.

خبرنگار گاردین همچنین در توییتی فاش کرد که منبع او در افشای پشت پرده روابط شبکه ایران اینترنشنال و رژیم سعودی، خاشقچی بوده و او درست در روز انتشار این گزارش به قتل رسیده است.

قتل خاشقچی فشار زیادی را برای کاهش سطح روابط انگلیس و عربستان گذاشته است. تام توجندهات رئیس کمیته پارلمانی بانفوذ امور خارجی مجلس عوام انگلیس معتقد است که لندن بایستی در روابط خود با عربستان تجدیدنظر کند. او می‌گوید: این ایده که ما با عربستان - در صورت احراز نقش این کشور در ماجرای خاشقچی - به‌صورت یک دولت عادی رابطه خواهیم داشت، صحت ندارد.

علاوه بر این، نمایندگان مجلس از پنج حزب مخالف دولت محافظه‌کار انگلیس در نامه‌ای خطاب به وزیر امور خارجه این کشور خواستار تغییر موضع دولت در قبال عربستان و توقف همکاری‌های تسلیحاتی با عربستان شدند.

با این حال، وزیر امور خارجه انگلیس «جرمی هانت» معتقد است که پاسخ به عربستان بایستی سنجیده و حساب‌شده باشد. او ادعا می‌کند که لندن قوانین سخت‌گیرانه‌ای را درفروش سلاح به عربستان رعایت می‌کند و احتمال نقض قوانین بین‌المللی توسط ریاض را منکر می‌شود.

انگلیس یکی از تامین‌کننده‌های اصلی سلاح برای تجاوز حاکمان سعودی به مردم فقیر و بی‌دفاع یمن به شمار می‌رود. این کشور از زمان آغاز جنگ یمن به رهبری عربستان که تاکنون سبب کشته شدن بیش از ۱۶ هزار شهروند این کشور و زخمی شدن ده‌ها هزار نفر دیگر و ویرانی این کشور مسلمان شده است، مجوز فروش حدود پنج میلیارد پوند سلاح به عربستان سعودی را صادر کرده و در آموزش نیرو‌های سعودی نقش جدی داشته است.

بر اساس نظرسنجی‌های صورت گرفته بیش از ۹۵ درصد مردم انگلیس با فروش سلاح به عربستان مخالف هستند. معترضان به قتل خاشقچی تاکنون چندین تجمع اعتراضی در مقابل سفارت عربستان برگزار کرده و سازمان عفو بین‌الملل در اقدامی نمادین تابلوی خیابان سفارت عربستان در لندن را به نام جمال خاشقچی تغییر داده است.

مجموعه این تحولات نشان می‌دهد که جریان ضد سعودی به‌تدریج در بافت جامعه انگلیس شکل واقع‌تری به خود گرفته است. چنانچه پیش‌تر یک عضو ارشد شورای ملی انجمن خبرنگاران انگلیس که برای اعتراض به قتل خاشقچی در مقابل سفارت عربستان حاضرشده بود به خبرنگار ایرنا گفت: این حادثه نقطه عطفی برای افکار عمومی است که در دیدگاه خود نسبت به رژیم‌های دیکتاتوری خاورمیانه تجدیدنظر کنند.
منبع: خبرگزاری ایرنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار