گوناگون

روایت اردوغان از فایل صوتی هولناک خاشقجی

روایت اردوغان از فایل صوتی هولناک خاشقجی

پارسینه: اردوغان: افسر سعودی از شنیدن فایل صوتی قتل خاشقجی شوکه شد

روایت اردوغان از فایل صوتی هولناک خاشقجی

رئیس‌جمهوری ترکیه می‌گوید فایل صوتی به قتل رساندن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی، «هولناک» است و افزوده افسر سعودی که این فایل را شنید شوکه شده است. ترکیه می‌گوید که این فایل و متن صحبت‌های قاتلان آقای خاشقجی را در اختیار چند کشور غربی گذاشته است.

این اظهارات رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، یک روز پس از آن بیان می‌شود که ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، گفت: از تحویل نوار صوتی قتل خاشقجی به فرانسه بی‌خبر است.

به گزارش روزنامه بریتانیایی گاردین، آقای لودریان در یک برنامه تلویزیونی در پاسخ به پرسشی با این مضمون که «پس چرا رئیس جمهور ترکیه چنین ادعایی کرده»، گفت: «معنی‌اش این است که او در این شرایط می‌خواهد بازی سیاسی کند. اگر رئیس جمهور ترکیه اطلاعاتی دارد که می‌خواهد به ما بدهد باید این اطلاعات را به ما بدهد.»

رجب طیب اردوغان روز سه‌شنبه هنگام بازگشت از فرانسه به خبرنگاران گفت: «ما این فایل صوتی را برای هر کسی که از ما خواست پخش کردیم. سازمان اطلاعاتی ما هیچ چیزی را پنهان نکرده است. آن را در اختیار هر کسی که می‌خواست گذاشتیم از جمله سعودی‌ها، آمریکا، فرانسه، کانادا، آلمان و بریتانیا».

وی افزود: این فایل صوتی واقعا هولناک است. در واقع وقتی یکی از افسران اطلاعاتی سعودی آن را شنید شوکه شد و گفت: «آدمی که این کار را کرده است باید هروئینی باشد، کسی که هروئین کشیده باشد دست به این کار می‌زند».

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا روز دوشنبه به عنوان نخستین مقام غربی تایید کرد که مقام‌های کشورش فایل صوتی ضبط شده در جریان قتل جمال خاشقجی را شنیده‌اند.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد علیه حکومت عربستان، روز دوم اکتبر پس از ورود به کنسولگری عربستان از سوی ۱۵ مامور سعودی به قتل رسید و مقام‌های ریاض هنوز حاضر نشده‌اند درباره سرنوشت جسد وی اطلاع رسانی‌کنند.

آخرین احتمالی که مقام‌های ترکیه مطرح کرده‌اند، قطعه قطعه کردن جسد این روزنامه‌نگار و حل کردن آن در اسید است.

رئیس‌جمهوری ترکیه بار دیگر تاکید کرد که این قتل برنامه‌ریزی شده بود و به نظر او، مقام‌های بلندپایه سعودی دستور آن را صادر کرده بودند. وی خواستار آن شد که ریاض مشخص کند چه کسی دستور این قتل را داده بود.

منبع: Rferl

ارسال نظر

 • شیرین صفوی

  برنامه سازی شده از طرف گروههای خودسر بود و تو هم جزیی از برنامه آنها !!!![

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار